Własne wędliny na wielkanocnym stole

Zbliża się Wielkanoc, warto więc zastanowić się nad tym, czym możemy zaskoczyć domowników w tym szczególnym okresie. Być może warto zastanowić się nad własnymi wędlinami, które pojawią się na świątecznym stole? Wbrew obawom wielu osób, ich przygotowanie wcale nie musi być trudnym zadaniem nawet, jeśli ma być to nasz kulinarny debiut.

Jak przygotować białą kiełbasę – składniki
Biała kiełbasa to ten rodzaj wędliny, który w największym stopniu kojarzy się nam ze świętami wielkanocnymi. Zwykle kupujemy ją w sklepie z wędlinami lub w jednym z dyskontów spożywczych i choć jej cena jest bardziej niż przystępna, niemal nigdy nie jesteśmy w pełni zadowoleni z zakupu. Dlaczego więc nie spróbować przygotować jej samodzielnie zwłaszcza, że nie jest to wcale aż tak trudne zadanie, jak początkowo mogłoby się to nam wydawać.Jeśli chcemy mieć pewność, że kiełbasa będzie zachwycać swoją wysoką jakością i wartością odżywczą, przygotujmy pięć kilogramów łopatki wieprzowej, dwa kilogramy szynki, półtora kilograma podgardla i polędwicy wieprzowej oraz 180 gramów soli na każdy kilogram mięsa. Biała kiełbasa to nie tylko pyszne mięso, ale również moc aromatycznych przypraw, warto więc zaopatrzyć się w dwie główki czosnku i 6 gramów majeranku na kilogram użytego przez nas mięsa. Nie można też zapomnieć o pieprzu (około 1,5 grama na kilogram mięsa) oraz o wodzie, która powinna stanowić około 10 procent masy białej kiełbasy.


Jak przygotować białą kiełbasę – prosty przepis
Pierwszym krokiem powinno być staranne zmielenie szynki na szarpaku z dużymi, nerkowatymi oczkami. Zmielić należy również łopatkę, podgardle oraz te części pachwiny, które są relatywnie chude. Te części przygotowanego przez nas mięsa, które sprawiają wrażenie dość tłustych, należy przepuścić przez najmniejsze z oczek (o średnicy około 3 milimetrów).Bardzo ważna okazuje się kolejność mieszania mięsa, te pochodzące z szynki powinno być więc starannie zmieszane z mięsem z łopatki, potem zaś można już dodać pachwinę oraz zmielony na oczkach o szerokości około 6 milimetrów boczek. W ostatniej kolejności dodaje się tłuste podgardle i pachwinę, podczas mieszania należy zaś dążyć do tego, aby farsz posiadał relatywnie jednolitą strukturę.Gdy wygląd farszu spełnia już nasze oczekiwania, możemy sięgnąć po przyprawy. Wodę dodaje się na samym końcu, cały czas mieszając aż mięso uzyska kleiste właściwości. Na tym etapie można już przystąpić do napełniania jelit i odkręcania niewielkich kiełbasek o długości od dziesięciu do piętnastu centymetrów. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, kiełbasa może zostać przez nas zamrożona i parzona bezpośrednio po rozmrożeniu, tuż przed śniadaniem wielkanocnym.
Inne świąteczne wędliny
Przygotowanie białej kiełbasy domowej roboty jest wyjątkowo proste i nie wymaga od nas posiadania dużego doświadczenia ani wysokiej jakości sprzętu. Nie jest to jednak jedyny przykład wędliny, która będzie w stanie ozdobić wielkanocny stół. Jeśli mamy już doświadczenie z wędzeniem i jesteśmy właścicielami szynkowaru, możemy przygotować wielkanocną szynkę, gdy zaś dysponujemy wędzarnią elektryczną – pyszne wędzone ryby.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany autora janwedzi.pl, bloga o domowym masarstwie i wędzeniu.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *