Jak chronić się przed kleszczami?

Ze względu na zmiany klimatyczne co roku odnotowuje się w Polsce coraz większą liczbę kleszczy. Konsekwencją są alarmujące statystyki dotyczące zachorowań na groźną boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Według Sanepidu w 2015 roku na boreliozę zachorowało 14 tysięcy osób, podczas gdy w roku 2004 liczba zachorowań nie przekraczała 4 tysięcy. Kleszcze i przenoszone przez nie choroby zagrażają nie tylko ludziom, ale również zwierzętom domowym, dlatego warto poznać najnowocześniejsze sposoby ochrony przed nimi.

 

To powinieneś wiedzieć o kleszczach
Kleszcze są malutkimi pajęczakami, które w przyrodzie występują pod wieloma odmianami. W lasach, parkach, na łąkach i w przydomowych ogrodach najczęściej spotkać można kleszcza pospolitego, który chętnie żeruje na zwierzętach i na ludziach. Oprócz tego w Polsce występują kleszcze łąkowe oraz obrzeżki gołębie, które żyją głównie w miastach. Kleszcze są groźne, ponieważ żywiąc się krwią zwierząt i ludzi, przenoszą na nich wirusy i bakterie takich chorób jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych.
Dzięki specjalnym ząbkom kleszcz bez trudu wbija się w skórę, wybierając najczęściej miejsca wilgotne np. za uchem lub w zgięciu kolana. Wbijając się w naskórek, znieczula ofiarę, która najczęściej nie zauważa ataku pajęczaka. Następnie kleszcz rozpoczyna żerowanie, które może trwać nawet kilka dni i podczas którego jest w stanie wypić około 2 ml krwi. Kleszcze uaktywniają się wczesną wiosną, gdy temperatura wzrasta powyżej 0 stopni Celsjusza i mogą być niebezpieczne do późnej jesieni.


Nowoczesne metody zabezpieczania się przed kleszczami
Za najskuteczniejszy sposób uniknięcia ukąszenia przez kleszcza jest unikanie miejsc jego występowania. Takie wskazówki można usłyszeć od wielu specjalistów, którzy odradzają spacerów po lesie, czy zabawy w ogrodzie w okresie aktywności kleszczy. Innym sposobem ochrony jest odpowiedni ubiór, zasłaniający w szczególności dolne części nóg, ręce oraz głowę i szyję. Trudno sobie jednak wyobrazić, by od wiosny do jesieni nie wychodzić w ogóle na dwór lub podczas największych upałów nosić strój szczelnie okrywający całe ciało. Dużo lepszym rozwiązaniem jest stosowanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych, które skutecznie odstraszają kleszcze.
Takie odstraszacze mają niewielkie rozmiary i można je bez trudu dyskretnie przymocować do paska spodni lub kieszeni kurtki. Po uruchomieniu urządzenie emituje ultradźwięki, które nie są słyszalne przez ludzi, ale za to bardzo uciążliwe dla kleszczy. Dzięki temu skutecznie je zniechęcają do zbliżania się do właściciela odstraszacza. W sprzedaży są również urządzenia przeznaczone dla zwierząt domowych, które mocuje się do obroży psa lub kota.
Ultradźwiękowe odstraszacze kleszczy odznaczają się wysoką skutecznością w ochronie zwierząt i ludzi przed kleszczami przez około 12 miesięcy. Posiadanie takiego urządzenia pozwala czuć się dużo bardziej bezpiecznie dzieciom, dorosłym i ich czworonożnym pupilom podczas spacerów po miejskim parku, podczas grzybobrania w lesie, a także podczas codziennego relaksu w przydomowym ogrodzie.
Artykuł został przygotowany przez firmę Tatarek, producenta odstraszaczy kleszczy i pcheł.

 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *