Dobroczynne właściwości długich kąpieli w domowej wannie

Okazuje się, że wanna może być wykorzystywana nie tylko do mycia całego ciała, a więc podstawowych czynności, jakie wiążą się z higieną naszego życia.

 

Właściwości gorących kąpieli doceniają medycy różnych dziedzin. Jeśli tylko kąpiel zostanie odpowiednio przygotowana, to może mieć wielorakie właściwości.
Gorąca, pachnąca kąpiel to już prawie rytuał. Psychologowie potwierdzają, że ma ona działanie relaksacyjne i uspokajające. Wystarczy 20 minut leżenia w ciepłej wodzie, zupełnej ciszy i spokoju, by ciężar psychicznego zmęczenia i stresu z całego dnia po prostu odszedł w zapomnienie. Kąpiel jednocześnie rozluźni spięte mięśnie, oczyści skórę z toksyn, wpłynie na poprawę krążenia krwi, usprawni pracę układu limfatycznego. Podczas kąpieli można czytać ulubioną książkę albo słuchać muzyki – jeśli tylko wpłynie to na odprężenie naszego umysłu i ciała, to oczywiście warto z tych sposobów korzystać.
Pamiętajmy też o tym, że odpowiednio przygotowana kąpiel będzie sprzyjać zdrowiu. Skurcze zostaną zredukowane, minie ból głowy, poprawi się elastyczność mięśni. Gorąca kąpiel wpłynie pozytywnie na budowanie odporności organizmu. Jeśli do wody dodamy odpowiednie preparaty, na przykład wybrane olejki eteryczne, możemy wpływać też niwelująco na liczne schorzenia. Nie tylko te, które dotyczą samej skóry naszego ciała.
Domowe SPA to nic innego jak Sanus per Aquam, czyli zdrowie przez wodę. Aby tak rzeczywiście było, warto poznać składniki, które będą wykazywać pożądane właściwości.


Olejek eukaliptusowy orzeźwi ciało, pozwoli oczyścić skórę z toksyn i wolnych rodników. Kąpiele z kilkoma kroplami tego olejku pozwolą też zwalczyć przeziębienie, ból głowy czy nieżyt nosa. Podobne działanie ma zresztą olejek tymiankowy.
Jeśli chcemy zaś walczyć z cellulitem i niezbyt napiętą skórą, do wody warto dodać nieco olejku cytrynowego, cynamonowego albo geraniowego. Oprócz tego, że pięknie pachną, będą usprawniać przepływ limfy. Dzięki temu tkanka tłuszczowa będzie rozbijana na drobne cząsteczki i wydalana z organizmu. Skóra stanie się gładka i pozbawiona wiotkości.
Olejek lawendowy albo różany polecany jest zaś do typowej kąpieli relaksacyjnej. Wpływ na doskonałe odprężenie ma w tym przypadku nieziemski zapach tych olejków. Wystarczy kilka kropelek, by w domowej wannie urządzić mini spa. Przy problemach z bezsennością poleca się wykorzystanie olejku sandałowego. Antydepresyjnie działa olejek cedrowy, bergamotowy i pomarańczowy.
Można urządzać też kąpiele lecznicze. Najczęściej do wody dodaje się wtedy olejek z drzewa herbacianego. Wykazuje on skuteczne działanie antyseptyczne. Taką kąpiel zaleca się szczególnie tym, którzy borykają się z trądzikiem, łuszczycą, grzybicą czy łojotokiem. Olejek herbaciany będzie też łagodził podrażnienia, oparzenia i przyśpieszy gojenie się ran.
Olejki to nie jedyne składniki, jakie wpłyną na pożądane działanie gorących kąpieli. Do wody można też dodawać dobrej jakości oliwę, która nawilży skórę, mleko czy miód. Niektórzy kąpią się w naparach roślinnych – na przykład z rumianku, szałwii albo lipy. Dobroczynne działanie mają też rozmaite sole mineralne, algi oraz glinki.
Artykuł zainspirowany treściami ze strony Optima-Plus.eu – producenta olejków eterycznych.

 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *