Jak przygotować ogród do zmiany stylu na wiosnę?

Wiosna to najlepszy moment na zmianę stylu w ogrodzie. Warto również wykonać wówczas najważniejsze prace porządkowe, takie jak grabienie, przycinanie i usuwanie resztek roślin.

Ogród po okresie zimowym
Nadejście wiosny wiąże się z bardzo pracowitym okresem. Na docenienie efektów wiosennych prac porządkowych będzie czas przez cały rok. Zanim styl ogrodu się zmieni, należy dokładnie posprzątać teren wokół domu oraz przyciąć rośliny. Wiosenne porządki w ogrodzie wymagają odpowiedniego przygotowania. Najpierw trzeba zdjąć z roślin zimowe osłony. Odejście mrozów zazwyczaj ma miejsc pod koniec marca. To odpowiedni moment na zdjęcie okryć, które zabezpieczają rośliny od jesieni. Nie warto opóźniać tej czynności, ponieważ ciepła wiosna znacząco przyspiesza wegetację. Pod osłoną rozwijają się młode liście, które może uszkodzić nawet delikatny przymrozek. Dlatego najlepiej odkrywać je w wilgotny, pochmurny i bezwietrzny dzień. Jeżeli pogoda będzie zbyt sucha i słoneczna, pojawiające się listki mogą ulec przypaleniu.

 

Porządki w ogrodzie
Styl ogrodu zmienić można na przykład za sprawą modyfikacji stanu roślin. W tym celu konieczne jest uprzednie wykonanie gruntownych porządków w ogrodzie. Dotyczy to przede wszystkim rabatek i trawnika. Jeżeli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, należy je wyczyścić. Rabaty najlepiej uporządkować poprzez wycięcie suchych pędów roślin jednorocznych oraz bylin. Należy usunąć te rośliny, które zasłaniają inne gatunki i za bardzo się rozprzestrzeniają. Byliny można podzielić i przesadzić w inne miejsce. Trawnik grabić należy ostrymi grabiami drucianymi. W ten sposób można łatwo pozbyć się suchych źdźbeł trawy, które tworzą zbitą warstwę. Można na niej przeprowadzić wertykulację, czyli pociąć darń i dokładnie ją wygrabić. W ten sposób trawa znacznie lepiej rośnie, ponieważ korzenie otrzymują więcej nawozów oraz wody. Za pomocą szpadla o specjalnym, zaokrąglonym ostrzu wyrównać można brzeg murawy. W ten sposób darń wyglądać będzie o wiele schludniej. Z oczka wodnego należy usunąć zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz oraz zaschnięte rośliny wodne. W przypadku płytkiego zbiornika konieczne może być tez wybranie z dna nagromadzonej warstwy mułu. Gromadzi się on z rozkładającej się materii organicznej i może dodatkowo spłycać zbiornik. Wydziela również siarkowodór i amoniak. Gazy te są niebezpieczne dla stworzeń żyjących w wodzie, m.in. ryb.

 

Czyszczenie tarasu i nawierzchni
Zmiana stylu w ogrodzie wymaga również oczyszczenia nawierzchni. Za pomocą silnego strumienia wody umyć można podjazdy i ścieżki z brukiem betonowym, klinkierowym lub kamiennym. W tym celu wykorzystać można np. myjkę ciśnieniową. Trudny do usunięcia brud najlepiej zmyć specjalistycznym preparatem do czyszczenia nawierzchni. W ten sposób pozbyć można się m.in. plam z oleju. Między elementami nawierzchni mogą natomiast wyrastać chwasty, które najlepiej usunąć twardą szczotką lub specjalnym nożem. Naprawy po zimie mogą wymagać także żwirowe nawierzchnie. Jeżeli znajdują się na nich zagłębienia, warto je wyrównać, przegrabić oraz uzupełnić materiałem budulcowym. Należy je następnie dokładnie zwałować. Jeżeli na wiosnę ma zostać pozostawiony stary taras, najlepiej umyć go ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła, płynu do mycia naczyń lub innego detergentu. Jeżeli zaobserwować można głębokie wnikanie plam, konieczne może być zastosowanie odpowiedniego preparatu czyszczącego. Niemal każdy styl ogrodu posiada taras wykończony innym materiałem, np. drewnem, płytkami ceramicznymi, betonowymi lub kamiennymi. W przypadku olejowanego tarasu drewnianego, należy co roku pokryć go nową warstwą oleju. Podłoga z betonu, piaskowca i wapienia powinna być impregnowana co kilka lat.

 

Przygotowanie roślin
Przycinanie krzewów
Kiedy minie okres największych mrozów, należy przyciąć krzewy i drzewa. Najlepiej zrobić to mniej więcej w połowie marca. Styl ogrodu powinno się jednak zmienić dopiero, gdy na roślinach nie będą gniazdować ptaki. Krzewy owocowe i ozdobne najlepiej ciąć regularnie, ponieważ mają wtedy ładniejszy kształt. Są również zdrowsze i obficiej kwitną, ponieważ systematycznie pozbywają się pojedynczych, zainfekowanych gałęzi. Krzewy kwitnące wiosną najlepiej ciąć oszczędnie. Należy usunąć zrakowaciałe pędy, które są suche, przemrożone i nadłamane. Lepie pozbyć się również pędów z łuszczącą się korą, starych, rosnących zbyt gęsto i nawzajem się zaciemniających. Styl ogrodu w dużym stopniu zależy od znajdujących się w nim roślin. Tak należy postępować m.in. z:
– porzeczkami ozdobnymi
– różami parkowymi
– jaśminowcami
– drzewami owocowymi
– kalinami
– krzewuszkami


Przycinanie drzew
Ogród warto przygotować do zmian także poprzez cięcie drzew. Należy przede wszystkim pozbyć się połamanych i przemrożonych gałęzi. Najlepiej ciąć je tuż za charakterystycznym zgrubieniem gałęzi, czyli obrączką. Znajduje się ona u nasady jej połączenia z konarem lub pniem. Rany powstałe w ten sposób szybko się goją, dzięki czemu ogród nie będzie oszpecony. Odsłonięte tkanki posmarować można specjalną maścią ogrodniczą, która zabezpieczy drzewo przed rozwojem grzybów i bakterii wywołujących rozmaite choroby. Zanim zmieniony zostanie styl ogrodu, warto prześwietlić drzewka owocowe. Należy usunąć skrzyżowane i wzajemnie się zacieniające pędy. Gałęzie gorzej oświetlone rodzą mniej smaczne i drobniejsze owoce, dlatego można usunąć również pędy rosnące w kierunku wnętrza korony. Kiedy ogród jest już odpowiednio przygotowany, można przejść do zmiany jego stylu oraz urządzenia go zgodnie z opracowanym planem.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (https://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *