Peregrynacje serca Tadeusza Kościuszki, cz.2

W Solurze mieszkał T. Kościuszko dwa lata. Zmarł 15  października 1817r. Wszystkie przedmioty osobiste, powóz i konia zapisał rodzinie Zeltnerów. Szczególnie hojnie uposażył najmłodszą Emilkę. W chwili zamążpójścia otrzymywała w posagu 50 tysięcy franków. Najważniejszy zapis dotyczył jednak serca, które ofiarował właśnie Emilce. Ciało T. Kościuszki zabalsamowano i początkowo pochowano na cmentarzu w Zuchwil. Serce umieszczono w kamiennej kuli, którą umocowano na okazałym pomniku. W 1818 r zabalsamowane zwłoki przewieziono na Wawel i pochowano w krypcie obok księcia Józefa Poniatowskiego. Wnętrzności  do dzisiaj spoczywają na cmentarzu w Zuchwil.

Emilka dość szybko wyszła za mąż za  księcia Giovanni Morosiniego  i wyjechała do Vezio, koło Lugano. Wzięła ze sobą serce, które umieściła w specjalnej urnie. W parku wystawiła kaplicę, w niej umieściła urnę a na ścianie zamieściła tablicę: ”W kaplicy grobowej rodziny Morosinich leżało serce Tadeusza Kościuszki, polskiego bohatera, który walczył o wolność swojej ojczyzny i brał udział w wojnie w Ameryce.”

Giovanni Battiste Morosini (1782 – 1874), szlachcic , katolik, poślubił Emilię w 1819r. W latach  1815 – 1829 był sędzią w Tessino. Od 1833 r .pracował jako adwokat. W 1842 r. zrezygnował z obywatelstwa  szwajcarskiego i przyjął austriackie. Z  Emilią miał syna Emila i cztery córki.

Rodzina  Morosinich tylko jakiś czas mieszkała w Vezio, później przenieśli się do willi Recalacati w Varese. Emilia, przeprowadzając się przeniosła  serce Kościuszki do wybudowanego na ten cel mauzoleum, które zaaranżowała w specjalnie skonstruowanej grocie.

Vezio k. Lugano. Kaplica, w której znajdowała się urna z sercem Kościuszki

Zarówno grota jak i kopia urny do dzisiaj znajduje się w parku. Jest tu też tablica w języku włoskim i angielskim informująca o tym kim był T. Kościuszko i co w mauzoleum było przechowywane. Dzisiaj w willi , często nazywanej pałacem mieści się włoska prefektura.

 

 

 

 

 

cdn.

Tekst: Hanna Krajewska

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *