Inteligentny licznik energii – jak działa?

Rachunki za energię elektryczną często potrafią nas przytłoczyć i zaszokować. Prąd jest głównym źródłem funkcjonowania społeczeństwa jakie znamy, niestety, surowców niezbędnych do jego wyprodukowania jest coraz mniej. Dlatego też powinniśmy zacząć korzystać z niego świadomie, dzięki czemu przyczynimy się do działań ekologicznych, a dla nas, jako jednostki ważniejsze – zminimalizujemy comiesięczne opłaty za prąd.

 

Jednak kontrolowanie zużycia energii elektrycznej w zgiełku codzienności, to zadanie, na które większość z nas zwyczajnie nie ma czasu – sprawdzanie stanu licznika i analiza tych informacji jest bardzo uciążliwa. Z pomocą przychodzą dostawcy prądu, zapewniając nam tzw. inteligentne liczniki energii. Jednak czym one są, jak działają, a co ważniejsze, jak pomogą nam oszczędzać prąd?

 
Czym są nowe liczniki?

 
Mówiąc konkretnie – liczniki zdalnego pomiaru energii. Instalowane będą w stacjach rozdzielczych, ale także bezpośrednio u odbiorcy usług energetycznych. Dla konsumentów będzie to swoisty nowy etap korzystania z energii elektrycznej. Licznik umożliwia bowiem automatyczne przesyłanie danych o ilości zużytej energii, bezpośrednio do dostawcy usług energetycznych, dzięki czemu nie będzie konieczna wizyta inkasentów. Nowe liczniki będą instalowane na koszt dostawcy, a ich wymiana ma się zakończyć do 2020 roku.


Najważniejsze zmiany

 
Dzięki nowemu rozwiązaniu odbiorcy będą otrzymywali rachunki za rzeczywiste zużycie energii, nie za prognozowane jak to było do tej pory. Dodatkowo otrzymają oni możliwość monitorowania tego, ile prądu zużyją, a to z kolei pozwoli korzystać z energii bardziej świadomie, a w efekcie obniżyć rachunki za prąd. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu inteligentnych liczników, operatorzy będą w stanie zaproponować klientom tzw. taryfy dynamiczne (czyli takie, które zmieniają się w zależności od dobowych cen energii), które są bardziej atrakcyjne i tańsze, dzięki dynamicznym taryfą, będziemy informowani o tym, kiedy możemy korzystać z energii najtaniej, a kiedy zapłacimy za nią najwięcej.

 
Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość korzystania z systemu przedpłatowego. Chodzi o to, że będziemy mieli do dyspozycji taką ilość energii, za jaką wcześniej zapłaciliśmy. Każdy licznik będzie wyposażony w moduł, który może ograniczyć dostarczaną do klienta energię (do tej pory była ona odłączana), pomoże to osobom, które mają problemy z dotrzymywaniem terminów płatności za prąd.

 
Do zalet tego rozwiązania niewątpliwe trzeba będzie zaliczyć możliwość połączenia z system odczytów liczników innych mediów. Na chwilę obecną jest to jedynie daleka perspektywa, jednak w przyszłości możliwe będzie otrzymywanie rachunków za wszystkie media na jednej fakturze (mimo różnych dostawców), jednak wymaga to odpowiednich regulacji prawnych.

 
Docelowo inteligentne liczniki mają także ułatwić zmianę operatora, jeżeli taryfa nie będzie nam odpowiadać.

 
A jakie są wady?

 
Pierwszą wydaje się kruczek prawny, w myśl którego, będziemy musieli wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych, by sprawdzić ile energii pobiera nasz telewizor, lodówka czy komputer. Dodatkowo na pojawienie się urządzenia w całym kraju przyjdzie nam niestety poczekać.

 

JZ
Artykuł został przygotowany przy współpracy z https://velcom.com.pl – dystrybutorem elementów elektronicznych.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *