Wykańczanie wnętrz a zdrowie. Jak urządzić mieszkanie alergika?

Według rozmaitych danych na różne odmiany alergii może cierpieć nawet 40% Polaków. Dolegliwości alergiczne nasilają się szczególnie w sezonie wiosennym. Najgorsze, że przed niektórymi alergenami nie można się uchronić nawet we własnym mieszkaniu. Niemniej dzięki przemyślanemu wykończeniu wnętrz, jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć oddziaływanie alergenów na domowników. Jak urządzić mieszkanie przyjazne alergikom?

 

Kichanie, zatkany nos, załzawione oczy, męczący kaszel, uczucie drapania w gardle, swędząca skóra – każdy alergik doskonale kojarzy te dokuczliwe symptomy. Niestety odpowiedzialne za ww. przypadłości alergeny kryją się dosłownie wszędzie: w kurzu, pyłkach, grzybach, pleśni, a nawet w sierści zwierząt. Nigdzie nie jesteśmy bezpieczni, nawet we własnym mieszkaniu, gdyż to pełne jest potencjalnych siedlisk bakterii, zarazków i kurzu. I choć szkodliwych alergenów nigdy nie da się całkowicie wyeliminować z naszego otoczenia, to możemy znacząco zmniejszyć ich ilość.


Wykańczanie wnętrz kontra alergie

 

 
By złagodzić dolegliwości alergiczne, wystarczy zastosować się do kilku rad osób, które zawodowo zajmują się wykańczaniem wnętrz. Przede wszystkim zapomnijmy o dywanach, chodnikach, ciężkich zasłonach i firanach; zamiast tych ostatnich bezpieczniej wybrać żaluzje. Niewskazane są również rośliny doniczkowe, chyba że jesteśmy w stanie w miarę regularnie myć ich liście. Generalnie im mniej rzeczy, na których może się gromadzić kurz, tym lepiej. Dlatego książki i drobne przedmioty najlepiej trzymać w przeszklonych regałach.

 


Niestety alergik nie może mieć w swoim mieszkaniu zbyt wielu elementów, bo bibeloty przyciągają kurz, a kurz z kolei przyciąga alergie. Niemniej kurz to tylko jedna z możliwych alergenów w domu. Nasz organizm może również negatywnie reagować na substancje chemiczne albo pleśń; ta ostatnia lubi powstawać w pobliżu muszli klozetowej, bo tam wyciekająca woda tworzy korzystne warunki dla jej rozwoju.

 

 
Alergicy przy wykańczaniu wnętrz powinni zwracać również baczną uwagę na podłogę. Dobrze, aby była ona wyłożona panelami, parkietem lub płytkami ceramicznymi. Dywany i wykładziny niestety odpadają, gdyż stanowią idealne środowisko dla rozwoju roztoczy (ciężej je dokładniej wyczyścić). Pamiętajmy jednak, żeby w przypadku podłóg lakierowanych dobierać lakiery wodne o obniżonej zawartości substancji toksycznych. Ściany malujmy natomiast farbą emulsyjną. Czemu? To akurat bardzo proste: im bardziej skomplikowany skład farby, tym większe prawdopodobieństwo, że zawiera ona substancje chemiczne szkodliwe alergikom. Przed zakupem farby warto poświęcić chwilę i dokładnie przestudiować jej opakowanie: farby nietoksyczne posiadają atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

 


Warto zaznaczyć, że producenci materiałów budowlanych dostrzegają problem, a oferta farb, tynków, tapet i klejów, które są przyjazne alergikom i posiadają odpowiednie certyfikaty, systematycznie się powiększa.

 


Nierówna walka z alergenami

 

 
Wykańczanie wnętrz ma w przypadku mieszkań alergików ogromne znaczenie, bo nawet w dzisiejszych domach potencjalnych źródeł alergenów nie brakuje. Nasilenie objawów alergicznych mogą powodować m.in. materiały budowlane (np. lakiery i kleje), niewłaściwie działająca wentylacja (sprzyja rozwojowi pleśni), a nawet wyposażenie domu (dywany, ciężkie zasłony, stare materace). Jest zatem czego pilnować.

 

 

Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Autorem artykułu jest Pan Maciej Balcerek – menadżer firmy Perfect Space z Warszawy zajmującej się kompleksowym projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *