Najbardziej uniwersalne zioła

Są takie zioła, które mają ściśle wyznaczone zastosowanie, a o ich używaniu powinni decydować lekarze opiekujący się pacjentem. Są też takie, które wspomagają leczenie wielu chorób. Oto zestaw uniwersalnych ziół.

 

Rumianek

 
Ta niepozorna roślina, która rośnie na polach i nieużytkach ma wszechstronne zastosowanie w lecznictwie. Przede wszystkim jest polecana w zaburzeniach trawiennych. Napar z kwiatów rumianku można podawać nawet niemowlętom. Rozluźnia mięśnie gładkie brzucha, tym samym dając ulgę w kolkach i wzdęciach. Poprawia perystaltykę jelit, dlatego pomaga zarówno przy biegunkach jak i zaparciach.
Kobiety powinny pić napar z rumianku przy bólach menstruacyjnych, a także w czasie ciąży, bo zmniejsza występujące wtedy mdłości. Podawany przed porodem zmniejsza napięcie mięśni.
Rumianek jest stosowany także przy przeziębieniach, również profilaktycznie podaje się dzieciom i dorosłym w okresach sprzyjającym przeziębieniom i chorobom grypopodobnym. Stosuje się też do okładów przy owrzodzeniach i trudno gojących się ranach, do przemywania oparzeń, do inhalacji przy zapaleniu zatok, katarze siennym, do łagodzenia objawów astmy. Zalecany jest też jako kosmetyk do pielęgnacji włosów: lekko je rozjaśnia i regeneruje zniszczenia, dodając im blasku.

 


Jeżówka purpurowa

 
Właściwości lecznicze tej rośliny wiele wieków temu znali Indianie. Od nich wiedzę przejęli Europejczycy. Wywar z jeżówki (znanej w ziołolecznictwie i medycynie jako echinacea) łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych i leczy przeziębienia. Stosowany jest też w zapobieganiu przeziębieniom., zmniejsza podatność na infekcje. Może to być napar przygotowany w domu, choć równie skuteczny okazuje się lek Immunofort wyprodukowany na bazie jeżówki i rumianku.
Jeżówka okazuje się też skuteczna w leczeniu ran, owrzodzeń i oparzeń. Bywa dodatkiem do kremów i balsamów do pielęgnacji ciała. Chroni kolagen, opóźniając starzenie się skóry.

 
Szałwia lekarska

 
Dawniej szałwię nazywano świętym zielem. Tę nazwę zawdzięcza swemu wszechstronnemu i skutecznemu działaniu. Większość z nas używa naparu z liści tej rośliny, gdy zaczyna boleć ząb lub gardło. Ponieważ szałwia ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, przynosi ulgę w cierpieniu. Napary z szałwii stosuje się też w przypadkach zaburzeń trawiennych: przy biegunce, kolce, wzdęciach. Wspomagają też leczenie stanów zapalnych żołądka i jelit oraz niektórych chorób wątroby i nerek. Ponieważ obniżają poziom cukru we krwi, poleca się je diabetykom.Szałwia przeznaczona jest też do okładów na owrzodzenia, wolno gojące się rany, na stłuczenia i odmrożenia.
Osobom cierpiącym na choroby skóry (egzemę, wypryski) a także na reumatyzm poleca się kąpiele z dodatkiem wywaru z szałwii.
Krwawnik

 
Kolejne uniwersalne zioło, stosowane do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Swą nazwę zawdzięcza zdolności do hamowania krwawienia z ran. Ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i antyseptyczne. Stosowany jest do łagodzenia dolegliwości układu pokarmowego, w tym do leczenia wrzodów żołądka, krwawień z przewodu pokarmowego. Jest pomocny przy zapaleniach gardła i jamy ustnej.
Napar z krwawnika polecany jest kobietom mającym obfite i bolesne menstruacje (łagodzi ból, zmniejsza krwawienie). Zewnętrznie można go używać przy upławach, stanach zapalnych pochwy i sromu. Młodzieży cierpiącej na uporczywy trądzik krwawnik również pomaga. Likwiduje zmiany ropne, przyspiesza gojenie się skóry i zmniejsza przetłuszczanie się cery.
Wszechstronnymi właściwościami leczniczymi może się poszczycić jeszcze wiele innych roślin, np. nagietek, dziurawiec, pokrzywa, bratek polny, czarny bez. Korzystajmy z tego bogactwa naturalnej apteki.11




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *