Włosi, którzy pokochali Polskę

W dniu 17 lutego 2018, w Acqui Terme  odbyło się bardzo interesujące spotkanie zatytułowane KRONIKI POLSKIE KULTURA I SPOŁECZEŃSTWO WE WSPÓŁCZESNEJ POLSCE.

Ideatorami wydarzenia byli Luca Palmarini – wykładowca języka włoskiego na Uniwerystecie Jagielońskim w Krakowie, historyk, polonista, oraz Fabio Izzo –  pisarz i znawca polskiej literatury,  którzy dzięki współpracy asesoratu do spraw kultury gminy Acqui Terme podarowali, licznie przybyłej publiczności, a nam Polakom w szczególności, niezmiernie miłe chwile. Spotkanie poprowadził Andrea Galliano.

Prof. Luca Palmarini w sposób mistrzowski  wprowadził przybyłych gości w polskie klimaty. Przedstawił zwarty zarys historii Polski od czasów utraty niepodległości, drogę do  odrodzenia się kraju, okres drugiej  wojny światowej i jej powojenne polityczno-geograficzne skutki, następnie lata panowania reżimu komunistycznego aż do roku 1989 i zmian, które przyniósł ten pamiętny rok. Prof. Palmarini opisał z precyzją historyka i wrażliwością wirtuoza słowa nie tylko fakty i zdarzenia towarzyszące licznym, przełomowym dla Polski momentom, ale przede wszystkim potrafił z ogromnym wyczuciem naświetlić towarzyszącą im atmosferę, niepokoje i nastroje oraz  to co było i jest dla Polaków najważniejsze – walkę o zachowanie tożsamości narodowej. Szczególny nacisk położył na związki kulturowo-historyczne i gospodarcze jakie łączą Włochy i Polskę od stuleci. Nawiązał do faktów i postaci historycznych, które dały początek zaciśnięciu się stosunków pomiędzy obydwoma krajami, takich jak między innymi Królowa Bona Sforza,  Canaletto, Francesco Nullo. Opowiadał o swoim ukochanym Krakowie jako stolicy kulturowej Polski, o Uniwersytecie Jagielońskim, na którym już w roku 1400 nauczali włoscy profesorowie.

Fabio Izzo zwrócił uwagę na  wciąż rosnące zainteresowanie literaturą i kulturą polską na świecie, które w ostatnich latach zdobywa zdecydowanie szerszy krąg odbiorców. Nawiązał do polskich laureatów Nagrody Nobla: Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, o znaczeniu ich twórczości w szerzeniu kultury polskiej na świecie. Wspomniał o pracy i dorobku artystycznym reżysera Andrzeja Wajdy.

Polska współczesna to kraj dynamiczny, który w sposób bardzo efektywny potrafi wykorzystać fundusze pochodzące z Unii Europejskiej, kraj który nadal rozwija się energicznie oferując inwestorom dogodne warunki fiskalne oraz wiele miejsc pracy, nie tylko Polakom. Obraz współczesnej Polski odbiega od zachowanego w pamięci prof. Palmariniego  wspomnienia sięgającego wielu lat wstecz, gdy jeszcze jako młody student odbywał swoje, pierwsze podróże do naszego kraju:

„To, co mnie zaskoczyło wtedy, to ludzie grający w szachy w  parkach, ludzie czytający książki na ulicy”

Dzisiejsza Polska nieco się zmieniła, powoli ulega ogólnoświatowej tendencji do globalizacji, ale nadal jest krajem o bardzo wysokiej świadomości intelektualnej i kulturowej, krajem ludzi otwartych i gościnnych, krajem który ma wiele do zaoferowanie i który warto jest poznać.

Korespondencja i fotografie: Dorota Czałbowska, autorka Strada Nuova www.traduzionipolacco.net




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *