Nasi korespondenci

 

 

Na co dzień współpracujemy z naszymi korespondentami z róznych regionów włoskich:

 

LOMBARDIA:

A.B.GORZKOWSKA_polacy_we_wloszechAgnieszka B. Gorzkowska – Como.

Czytaj: redakcja

Autorka bloga: Wloskicafe

 

 

 

TOSKANIA:

aleksandra_seghiAleksandra Seghi – Pistoia.

Czytaj: redakcja

Autorka bloga: Moja Toskania

Korespondentka kulinarna, na portalu Polacy we Włoszech prowadzi rubrykę kuchnia włoska.

 

 

 

MARCHE:

anna_traczewska_profilowe_polacy_we_wloszech

Anna Traczewska – Macerata,

z wykształcenia prawnik, a w życiu bloggerka, tłumaczka, bibliotekarka, katechetka, chórzystka. Mieszka od 15 lat we Włoszech z mężem i dwójką dzieci.
Autorka bloga: PLorIT            Czytaj: Ania z Marche

 

 

LIGURIA:

Dorota Czalbowska Dorota Czałbowska – Genua

z urodzenia Polka, z wyboru Włoszka, dwie narodowości, dwa języki, jedno życie. Abslowenta szkoły językowej w Warszawie, od 1989 roku mieszka we Włoszech, w regionie Liguria. Miłośniczka kultury, pięknych miejsc, pysznego jedzenia, podróży, poznawania ciekawych ludzi. Fascynują ją języki obce, ciekawe lektury, przekład, wciąż nowe pomysły i nieustanny rozwój osobisty.

Autorka stron:  Strada Nuova i traduzionipolacco.net

 

SARDYNIA:

 

dagmara_gorska_sardynia_polacy_we_wloszechDagmara Górska – Gdańszczanka od urodzenia. Od 1996 roku mieszka na Sardynii, z krótką przerwą na Toskanię. Prezes Stowarzyszenia kultury polsko sardyńskiej.

Strona FB: Stowarzyszenie Kultury polsko sardyńskiej

 

 

SYCYLIA:

Iwona Leciak –

.

KAMPANIA:

1000301_431423763639971_278707601_n[1]Ewa Widak – Salerno

Mieszka we Włoszech od 22 lat… czyli większość życia spędziła właśnie tutaj, ponieważ wyjechała z Polski jako młoda dziewczyna na 3 miesiące i… została. Na co dzień pracuje jako sekretarka w gabinecie lekarskim, jest także tłumaczem, ale większość czasu poświęca rodzinie i stowarzyszeniu A.I.P.SA.P. – Associazione Italiano-Polacca Salerno e Provincia, którego jest założycielem i prezesem. Mimo, że kocha ten kraj stara się mocno krzewić polską kulturę dla nas i dla dzieci. Dlatego też stowarzyszenie, które od 4 lat czynnie działa na jej terenie wraz z polską szkołą, która ruszyła od tego roku na prośbę Polaków tu zamieszkałych, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

PIEMONT:

Magdalena Wilk

Magdalena Wilk – Turyn

Pochodzi z Wrocławia, przez ostatnie 7 lat przed przeprowadzką do Włoch pracowała w Bielsku Białej. We Włoszech mieszka od 2012 roku. W 2004 roku zakończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim na wydziale Italianistyki.

Już od 2002 roku zaczęła pracować jako tłumacz, początkowo dorywczo potem na stałe. w międzyczasie zajmowała się również nauczaniem języka włoskiego. Od temtego czasu wypracowała duże doświadczenie w tłumaczeniach technicznych.

Od kiedy jest w Turynie pracuje nadal jako tłumacz z rozszeżeniem na tłumaczenia dokumentów i tłumaczenia tekstów prawniczych. Od 2016 roku zajęła się rowniez przygotowaniem do nauczania języka włoskiego jako L2.

Na FB prowadzi stronę Polacy w Turynie Polacchi a Torino

LACJUM:
 .

Maja Krajnowska -z wyksztalcenia laureatka filologii polskiej na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Pracowała kilka lat jako nauczyciel j.polskiego w jednym z gdańskich gimnazjów. Mieszka na stałe we Włoszech od 2010 r. Licencjonowany przewodnik po Rzymie i autorka profilu na Facebooku „Podróż do Rzymu„, na którym publikuje ciekawostki o Wiecznym Mieście.  Zakochana bez pamięci w Italii i we wszystkim tym, co włoskie. Kocha podróże, książki i dobrą kuchnię – nie tyle gotować, co smakować ją.

Uwielbia spędzać czas w towarzystwie inspirujących ludzi i poznawać nowe punkty widzenia.  Stara się dbać o stare przyjaźnie, dla których odległość w przestrzeni jest okazją do ich pogłebiania.
Ma wciąż niespełnione marzenia i dąży do ich realizacji.
.
claudia_chiolle_male_zdjecie_polacy_we_Wloszech
Claudia Chiolle – Rzym:
Korespondentka – wysłanniczka do spraw eventów
.
.
.
.
.
 .
 .
KALABRIA:
 .
Dominika Friedrich
 Dominika Friedrich – Lamezia Terme (Catanzaro)
 .
Mieszka w południowych Włoszech już prawie dwadzieścia pięć lat. Pracuje wykonując tzw. wolny zawód – jest z zawodu inżynierem budownictwa. Od dwudziestu lat pracuje w południowych Włoszech jako projektant specjalizujący się w projektowaniu wnętrz Sklepów – Salonów Łazienkowych. To właśnie dzięki tej pracy poznała południowe Włochy bocznymi drogami. Chce pokazać Wam południowe Włochy, które odkrywa i które ciągle jeszcze ją zaskakują…
Prowadzi strony: www.kalabriabocznymidrogami.pl i www.sycyliabocznymidrogami.pl (FB:„Sycylia bocznymi drogami” i „Kalabria bocznymi drogami”) to przewodnik dla waszych podniebień i żołądków. To zaproszenie do turystyki enogastronomicznej dla prawdziwych gourmet – czyli ludzi rozmiłowanych w kuchni, wytrawnych smakoszy.
.
WENECJA EUGANEJSKA:
.
Agnieszka Kluzek
 Agnieszka Kluzek – prov. Vicenza
.
Urodzona w 1978 r. w Inowrocławiu. Niegdyś miała być panią od polskiego, ale życie napisało inny scenariusz i obecnie jest „filologiem polskim na obczyźnie”. Od kilku lat związana ze stowarzyszeniem Polska Ludoteka Rodzinna. Od jakiegoś czasu pracuje również jako nauczyciel polonijny. W życiu codziennym sekretarka, mama dwójki dzieci, mężatka. We Włoszech mieszka od 2002r. Miłośniczka górskich wypraw i gór w każdej postaci, „małych ojczyzn” i ciekawej książki.
 .
APULIA:
.
Joanna Kalinowska
Joanna Kalinowska – Taranto
.

We Włoszech mieszka od 2002 roku, to już spory kawał czasu. Zapuściła korzenie. Tutaj urodziły się jej wnuki… Postanowiła udowodnić, że Polka potrafi i wydała dwujęzyczny tomik poezji Ascoltando Azzurro Wsłuchana w Błękit. Współpracuje z włoskim kwartalnikiem literackim La Vallisa jako redaktor na Polskę. Jest założycielką i prezesem stowarzyszenia Amici ItaliaPolonia z Taranto. Stowarzyszenie posiada stronę internetową: amici-italia-polonia.blog.pl  A na Facebook’u można ich znaleźć pod adresem www.facebook.com 

O Taranto opowiada po polsku na blogu: taranto.blog.onet.pl

 .
.
 UMBRIA:
.
Małgorzata Kowalewska – Perugia:
Pochodzi ze Słupska, do Włoch przyjechała na stałe w 1990 roku. Na Akademii Sztuk Pięknych w Perugii ukonczyła scenografię. Zawodowo pracuje w biurze informacji turystycznej i jeśli jej się udaje to uczestniczy w wystawach malarskich i kontunuuje tworzenie malując, rysując, wykonując różne graficzne prace na zamówienie. Jej pasją, obok wszelkich prac manualnych, są również lektura, fotografia i obserwacja natury w trakcie wycieczek z moim wielorasowym czworonogiem Bobim.
 .
 BAZYLIKATA:
 .
marta-erdiniMarta Erdini – Matera
.
Licencjonowany przewodnik Bazylikaty, odsłania przed polskimi zwiedzającymi tajemnice tego nieodkrytego regionu Włoch. Z wykształcenia polonistka i lektor języka polskiego jako obcego, objaśnia meandry naszej ojczystej mowy włoskojęzycznym pasjonatom Polski i polskiej kultury.
Autorka bloga i strony „Bazylikata, Apulia i okolice”
.
.
EMILIA ROMAGNA
aneta-malinowska-polacy-we-wloszech
Aneta Malinowska – Bolonia
Mieszka we Włoszech od 12 lat, w Bolonii od 10. Pochodzi z okolic Wroclawia, absolwentka Akademii Rolniczej – kierunek Ochrona Środowiska. Obecnie jest consultantką Ema Planet, jest malarką z pasji, uwielbia naturę i zwierzęta na FB prowadzi stronę Polacy z Bolonii i okolic oraz Aneta Malinowska – fotografie, pittura
.
.
.
.

Korespondent ds. sztuki i kultury: Izabella Teresa Kostka

urodzona w Poznaniu (Polska), od roku 2001 zamieszkała w Mediolanie (Włochy). Ukończyła wyższe studia magisterskie (fortepian główny) na Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu. Nauczycielka fortepianu, pisarka, poetka, organizatorka i prezenterka wydarzeń artystycznych, wśród których programu cyklicznego „Verseggiando sotto gli astri di Milano – Poetując pod gwiazdami Mediolanu” organizowanego pod patronatem Centrum Poszukiwań i Formacji Naukowej Cerifos” w Mediolanie,  dziennikarka freelance i blogger na WordPress. Na terenie Włoch zdobyła wiele prestiżowych nagród literackich, wśród najważniejszych wymienić należy: Nagrodę Specjalną Jury na konkursie „La Mole” (Turyn 2015), 1° Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Literackim „Inchiostro e Anima – Atrament i dusza” (Noto, Sycylia 2015), 3° Nagrodę na Konkursie „Noi – Gli altri / My – Inni” (Viganò, Lecco 2016), 2° Nagrodę na Konkursie Literackim „Il sogno nel cassetto – Marzenie w szufladzie” (Lodi 2016), 2° Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Literackim „La voce dei poeti – Głos poetów” Verbumlandiart  (Lecce 2016), Nagrodę Specjalną Fundacji Daga za karierę poetycką i działalność na rzecz rozpowszechniania kultury i sztuki „Artysta  2017, Promotorka sztuki i literatury” (Cagliari, Sardynia 2017), Nagrodę Specjalną  dla „Najlepszej Autorki pochodzenia obcego” zamieszkałej na terenie Włoch na 23° Konkursie Literackim  „Ossi di Seppia” (Arma di Taggia, Imperia 2017), 1° Nagrodę za zbiór poezji  „Wygnani z raju – Espulsi dall’Eden” na Konkursie Leandro Polverini, poezja alegoryczna ( Roma, 2016), Nagrodę Specjalną Krytyki za zbiór „Caleidoscopio” (2015), Nagrodę  Honorową za zasługi przyznaną przez Centrum Naukowe Cerifos di Milano. Jej liryki i zdjęcia autorskie zostały opublikowane w wielu antologiach tematycznych („Pociągi – Treni. Antologia proustiana” La Recherche, „Novecento non più. Verso il realismo terminale” z listem wprowadzającym Guida Oldaniego, La Vita Felice Edizioni, antologie konkursów Aldy Merini Ursini Edizioni), w przeglądach i gazetach literackich (Euterpe, Bibbia d’asfalto – Asfaltowa biblia, La Recherche, Il Caffè – Kawa, Liburni Arte e Cultura – Liburni Sztuka i Kultura), uczestniczyła w licznych wystawach sztuki poetyckiej i wizyjnej w galerii „Circuiti Dinamici” w Mediolanie (2015, 2016, 2017). Wydała osiem indywidualnych zbiorów poezji: „Gli scatti – Klisze” (2014), „Granelli di sabbia – Ziarenka piasku”  (2014), „Caleidoscopio: poesie sparse e sillogi 2013/2015  – Kalejdoskop” (2015), „A spasso con la Chimera – Spacer z Chimerą” (2015), „Peccati – Grzechy” (2015), „Incompiuto – Niedokończone” (2015), „Gli espulsi dall’Eden – Wygnani z raju” (2016), „Le schegge – Drzazgi” (2017). Kuratorka licznych antologii o tematyce społecznej, z których zyski przeznaczone są na cele charytatywne ( „Mai più – Nigdy więcej” na Dzień Pamięci, „Oltre il male – Poza złem” dedykowana nieuleczalnie chorym, „Non uccidere. Caino e Abele dei nostri giorni – Nie zabijaj. Kain i Abel naszych czasów” przeciwko przemocy i wszelkiej dyskryminacji).

Sito web autorki: https:// izabellateresakostkapoesie.wordpress.com/

Sito web programu „Poetując pod gwiazdami Mediolanu”:https://verseggiandosottogliastridimilano.wordpress.com/

.
.
Korespondent ds. prawa z Polski:

malgorzata_urawska_polacy_we_wloszechMałgorzata Urawska – adwokat, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, członek Societa Dante Alighieri w Katowicach, absolwentka studiów podyplomowych Prawo medyczne i Bioetyka”Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach swojej praktyki zawodowej specjalizuje się w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, karnych oraz karnych wykonawczych, jak również w dziedzinie szeroko pojętego prawa medycznego. Świadczy usługi zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym z terenu całej Europy. Prowadzi wykłady i udziela indywidualnych porad prawnych w ramach specjalistycznych warsztatów psychologiczno – prawnych, które odbywają się na terenie Polski i poza jej granicami. www.autoprezentacja.pl

Strona internetowa: www.seidel-urawska.pl

 

 

Korespondenci ds prawa rodzinnego we Włoszech:

Małgorzata Ciuksza
Adwokat Emilia Kruk

 

Marcin Kwapiński

Małgorzata Ciuksza, Adwokat Emilia Kruk, Marcin Kwapiński prowadzą serwis divorziointernazionale.it, który jest jedynym wyspecjalizowanym włosko-polskim portalem prawa rodzinnego w internecie. Jego autorzy skupiają się na problematyce rozwodowej, partnerskiej i rodzicielskiej dotyczącej par polsko-włoskich. Prowadzony jest w dwóch językach. Portal powstał z potrzeby dzielenia się wiedzą prawną i psychologiczną. Służy ich popularyzacji. Rozstające się osoby żyjące w związkach włosko-polskich mogą otrzymać za pośrednictwem portalu międzynarodową i profesjonalną pomoc prawną
Na portalu znajdą Państwo:
  • informacje dotyczące prawa rodzinnego we Włoszech
  • informacje dotyczące prawa rodzinnego w Polsce
  • podstawową wiedzę psychologiczną na temat kryzysów i konfliktów
  • historie par włosko-polskich
  • case studies i możliwości rozwiązania ich sporów
  • możliwość skonsultowania swojej sprawy z profesjonalistami
  • kontakt do profesjonalnych prawników

 

Korespondent ds. ślubnych:

Barbara_slub_polacy_we_WloszechBarbara Sandra Pawlukiewicz – Rzym

Mieszkająca we Włoszech od 1997 roku, ukończyła Politechnikę Zielonogórską. Z wykształcenia inżynier z wieloletnim doświadczeniem w kontroli finansów w międzynarodowej korporacji. Oddana pasji fotografii, z 10-letnim doświadczeniem w branży ślubnej jako organizator ślubów i wesel.

Autorka bloga: Włoski Ślub  http://wloskislub.blogspot.it/

.

 

.

Korespondent ds. mody damskiej:

zdjecie_nerina

Nerina:

We Włoszech mieszka od dość dawna, bo od 15 lat. W tym czasie zdążyła tu studiować, pracować, podróżować i przeprowadzić się aż dwanaście razy! Od zawsze fascynuje ją znakomity gust, poczucie piękna i harmonii, ale również sprzeczność włoskiej natury. Właśnie dlatego odkrywa przed Wami sprawy związane z modą, która o Włochach mówi więcej niż wszystkie encyklopedie świata i wikipedia razem wzięte. Z humorem, szczyptą ironii, przymrużeniem oka. Serdecznie zaprasza na bloga: dreamingofmilano.blogspot.com

.

Korespondent ds. literatury:

Nicko Zaffon – dziecko południa, zupełnie przez przypadek urodzone na północy. Od kilkunastu lat przekopuje się przez tony książek o Italii – szukając tej najdoskonalszej. Zawsze płaci za nadbagaż w samolocie, gdyż nie jest w stanie oprzeć się kolejnym wizytom w księgarniach i na lokalnych mercato.

 

 

.

.

Korespondentka ds. archiwum Polonii:

Izabela Gass – archiwista w Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Członek Zarządu Towarzystwa Rapperswilskiego i Polskiego Towarzystwa Archiwalnego. Od 14 lat współpracuje z Muzeum Polskim w Rapperswilu przy  opracowaniu archiwum Muzeum. Warszawianka od 120 lat (co najmniej)!

 

 

.

.

Korespondentka podróżnicza:

Martyna Jurgaś – Pochodzi z niewielkiej miejscowości niedaleko Katowic. Od zawsze pasjonatka podróży, poznawania ludzi, kultur i nauki języków obcych, posługująca się płynnie językami angielskim, hiszpańskim oraz włoskim. Kilka razy mieszkająca w Hiszpanii oraz we Włoszech. Italia to dla niej miłość od pierwszego wejrzenia, kraj do którego zawsze chętnie powraca i w którym wkrótce ma nadzieję osiąść na dłużej. Od jakiegoś czasu prowadzi blog, opowiadając o swoich doświadczeniach i często zabawnych zdarzeniach, które przytrafiają się przy okazji odkrywania Włoch, Hiszpanii czy innych zakątków świata.
Wszystkie te historie dostępne na blogu: www.martisempreavanti.wordpress.com
Strona na Fb: https://www.facebook.com/martisempreavanti/ 

.

.

Serię opowiadań przygotowuje:

celina_rapa_opowiadania_polacy_we_wloszechCelina Rapa

Mieszka na Polesiu, między Wieprzem a Bugiem w jednym z najbiedniejszych regionów Polski. Pracuje w małej bibliotece, zajmuję się poznawaniem przyrody, chętnie zagląd do ukrytych miejsc owianych tajemnicą, znajdują się jeszcze tereny mało uczęszczane przez człowieka. Wiosną jedzie rowerem do lasu, na łąkę, w każdej najmniejszej roślince dostrzegam piękno. Wolną chwilką plącze wikliną, trawą, takie różne smykałki, lubi zwiedzać regionalne dawne wsie – muzea. A poza tym ma małą działkę z warzywami, robi też soki z malin, żurawin, jagód.

.

Porady psychologiczne: Agnieszka Wątor

Absolwentka SWPS psychologii społecznej, od 2002 roku wykładowca z zagadnień metodyki, pedagogiki i psychologii, prowadzi warsztaty z zakresu edukacji i komunikacji społecznej

Mieszka w Warszawie, jest mężatką, mamą trójki dzieci, kocha śpiew, gra na gitarze, zgłębia tajniki Biblii i żywoty świętych, lubi podróże inspirowane i planowane przez męża, poznawać ludzi, ich zwyczaje, kulturę oraz religię.

.

Włoscy korespondenci:

alessandro_seghi_polacy_we_Wloszech

Alessandro Seghi, Toskania

.

.

.

.

Cosma Capobianco, Lombardia

Magda Capobianco, Lombardia

.

Korespondentka z Niemiec do spraw polonijnych:

alina_bala_male_zdjecie_polacy_we_wloszech
Alina Bala mieszka od ponad 20 lat w Niemczech w okolicy Frankfurtu / M.
Z zawodu biolog, z zamiłowania pisarka. Pisze książki o zapomnianych aktorkach. Wydała książkę pt. “ Helena Makowska. Zapomniana gwiazda”. Autorka artykułów o polskiej wojennej emigracji.