Nowy dekret, włoski rząd zapomniał o pracownikach domowych, opiekunach i niektórych kategoriach specjalistycznych

W ostatnim dekrecie włoskim rząd zapomniał o pracownikach domowych, opiekunach i niektórych kategorich specjalistycznych. Wykluczeni zostali także dziennikarze, architekci i lekarze.

Charming female doctor giving advice to a female patient.

Pracownicy domowi i opiekunowie

W tej kategorii znajduje się około 2 milionów pracowników. Są to przede wszystkim kobiety nie tylko urodzone we Włoszech, ale również te, które przyjechały zza granicy. Zamieszkują one włoskie domy, opiekują się dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Teraz grozi im zwolnienie z pracy. Opiekunowie i pracownicy domowi zostali wykluczeni z dekretu „Cura Italia”. W obecnej sytuacji wiele rodzin nie będzie mogło dłużej gwarantować wynagrodzenia swoim pracownikom domowym co doprowadzi do rozwiązywań umów z tymi osobami.

Brak pieniędzy w dekrecie koronawirusa zbulwersowało zarówno pracowników wyżej wymienionej kategorii jak i wielu pracodawców. Uważają to za niesprawiedliwe. We Włoszech jest zarejestrowanych 859 233 stałych pracowników w tej kategorii. Większość z nich to pracownicy zagraniczni (71,4%) z przewagą kobiet (88,4%). Ale według stowarzyszeń branżowych, takich jak Assindatcolf, całkowita liczba pracowników domowych, opiekunów jest znacznie wyższa i wynosi około dwóch milionów. To mała „armia” robotników, którzy do tej pory nie otrzymali żadnego wsparcia rządowego w kontekście zagrożenia koronawirusem, co jest oczywiście uważane za dyskryminację.

Wolne zawody

Odszkodowanie dla osób prowadzących działalność na własny rachunek obejmie 4,8 miliona odbiorców, ale nie obejmie wszystkich kategorii. Wykluczone są kategorie takie jak: dziennikarze, architekci i lekarze.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *