Nasi korespondenci

 Autorzy naszych tekstów:

 

TOSKANIA

Aleksandra Seghi – Pistoia.

Czytaj: redakcja

Autorka bloga: Moja Toskania

Korespondentka kulinarna, na portalu Polacy we Włoszech prowadzi rubrykę kuchnia włoska.

.

MARCHE

Anna Traczewska – Macerata,

z wykształcenia prawnik, a w życiu bloggerka, tłumaczka, bibliotekarka, katechetka, chórzystka. Mieszka od 15 lat we Włoszech z mężem i dwójką dzieci.

Autorka bloga: PLorIT            Czytaj: Ania z Marche

 

.

SARDYNIA

Dagmara Górska

Gdańszczanka od urodzenia. Od 1996 roku mieszka na Sardynii, z krótką przerwą na Toskanię. Prezes Stowarzyszenia kultury polsko sardyńskiej.

Strona FB: Stowarzyszenie Kultury polsko sardyńskiej

 

LACJUM 

Anna Dorota Więckowska

Z wykształcenia dziennikarka, ukończyła studia magisterskie na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji na Uniwersytecie „Sapienza” w Rzymie.
Dziennikarka, publicystka reportażystka, korespondentka i tłumacz.
Współpracuje z mediami we Włoszech i w Polsce.
Ciekawa świata i oddana pasji fotografii.
 
Członek International Federation of Journalists w Brukseli oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
 
Mieszka na stałe we Włoszech.
 

 

.

.

WENECJA EUGANEJSKA

Agnieszka Kluzek – prov. Vicenza

Urodzona w 1978 r. w Inowrocławiu. Niegdyś miała być panią od polskiego, ale życie napisało inny scenariusz i obecnie jest „filologiem polskim na obczyźnie”. Od kilku lat związana ze stowarzyszeniem Polska Ludoteka Rodzinna. Od jakiegoś czasu pracuje również jako nauczyciel polonijny. W życiu codziennym sekretarka, mama dwójki dzieci, mężatka. We Włoszech mieszka od 2002r. Miłośniczka górskich wypraw i gór w każdej postaci, „małych ojczyzn” i ciekawej książki.

.

.

 

.

BAZYLIKATA

Marta Erdini – Matera

Licencjonowany przewodnik Bazylikaty, odsłania przed polskimi zwiedzającymi tajemnice tego nieodkrytego regionu Włoch. Z wykształcenia polonistka i lektor języka polskiego jako obcego, objaśnia meandry naszej ojczystej mowy włoskojęzycznym pasjonatom Polski i polskiej kultury.

Autorka bloga i strony „Bazylikata, Apulia i okolice”

bazylikata.sassimatera.net  i www.facebook.com/Bazylikata

.

EMILIA ROMAGNA

Aneta Malinowska – Bolonia

Mieszka we Włoszech od 12 lat, w Bolonii od 10. Pochodzi z okolic Wroclawia, absolwentka Akademii Rolniczej – kierunek Ochrona Środowiska. Obecnie jest konsultantką Ema Planet, jest malarką z pasji, uwielbia naturę i zwierzęta na FB prowadzi stronę Polacy z Bolonii i okolic oraz Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Korespondent ds. prawa z Polski

 

Małgorzata Urawska

adwokat, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, członek Societa Dante Alighieri w Katowicach, absolwentka studiów podyplomowych Prawo medyczne i Bioetyka”Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach swojej praktyki zawodowej specjalizuje się w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, karnych oraz karnych wykonawczych, jak również w dziedzinie szeroko pojętego prawa medycznego. Świadczy usługi zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym z terenu całej Europy. Prowadzi wykłady i udziela indywidualnych porad prawnych w ramach specjalistycznych warsztatów psychologiczno – prawnych, które odbywają się na terenie Polski i poza jej granicami. www.autoprezentacja.pl Strona internetowa: www.seidel-urawska.pl

.

Korespondent  – Moda 

Anna Skowronek – Arezzo

Urodzona w Polsce, na Dolnym Śląsku, w 1969 roku. Z wykształcenia humanistka (studiowała we Wrocławiu i Florencji). Pracowała w wielu zawodach, zyskując cenne umiejętności. Jej pasją jest sport, psychologia, literatura, historia i etnografia. Uwielbia podróżować i poznawać nowe kultury – i to właśnie spowodowało, że zamieszkała we Włoszech, w sercu słonecznej Toskanii. Optymistka i kobieta z humorem, posiadająca niezwykłą osobowość, temperament, zaradność, lwią odwagę i umiejętność działania w ekstremalnych sytuacjach. Kreatywna i lubiąca nowe wyzwania. Pomimo przeciwności losu udaje jej się przejść przez życie swoją własną drogą. Uważa, że jej największym sukcesem jest fajny i mądry syn – reszta to drugi plan.

 

Korespondent ds. działalności polonijnej

Ewa Trzcińska – Bolonia

Dziennikarka z wykształcenia i zamiłowania, z dużym doświadczeniem biznesowym. Interesują ją ludzie i ich życiowe historie, które przekazuje m.in na naszych łamach.

 

.

Korespondent ds. ślubnych

Barbara Sandra Pawlukiewicz – Rzym

Mieszkająca we Włoszech od 1997 roku, ukończyła Politechnikę Zielonogórską. Z wykształcenia inżynier z wieloletnim doświadczeniem w kontroli finansów w międzynarodowej korporacji. Oddana pasji fotografii, z 10-letnim doświadczeniem w branży ślubnej jako organizator ślubów i wesel.

Autorka bloga: Włoski Ślub  https://wloskislub.blogspot.it/

 

.

Korespondentka ds. archiwum Polonii:

Izabela Gass

archiwista w Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Członek Zarządu Towarzystwa Rapperswilskiego i Polskiego Towarzystwa Archiwalnego. Od 14 lat współpracuje z Muzeum Polskim w Rapperswilu przy  opracowaniu archiwum Muzeum. Warszawianka od 120 lat (co najmniej)!

.

Korespondentka ds. kultury, sztuki, artystów:

Barbara Czechmeszyńska-Skowron

Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i studia magisterskie na Wydziale Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej. 

Członek Federation International des Journalists w Brukseli i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; współpracuje z różnymi mediami w Polsce i EU. 

Członek zarządu i ko-fundator (2001) Fundacji Pokolenia Pokoleniom, promującej polską kulturę, sztukę, artystów na arenie międzynarodowej (www.pokolenia-pokoleniom.org), kurator wystaw, organizator wydarzeń artystycznych i kampanii PR. 

Przez lata pracowała jako dyrektor marketingu i PR międzynarodowych korporacji: L’Oreal, Bertelsmann / G+J Gruner+Jahr, ECC Group. 

Członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich / sekcja naukowo-techniczna, włada językami: angielski, francuski, niemiecki, polski, rosyjski, włoski.

.

Korespondentka ze Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Rzymie:

Sylwia Woźniak z pochodzenia Lublinianka mieszkająca już od ponad 20 lat w Rzymie.
Pracuje w Szkole Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie i tam
właśnie rozkochuje swych małych uczniów w języku polskim. Współzałożycielka Stowarzyszenia
Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie, pomysłodawczyni Polskiego Przedszkola w Rzymie. Realizuje nieustannie projekty służące promocji języka, historii, kultury, tradycji i folkloru polskiego na
włoskiej ziemi.

 

Serię opowiadań przygotowuje:

Celina Rapa

Mieszka na Polesiu, między Wieprzem a Bugiem w jednym z najbiedniejszych regionów Polski. Pracuje w małej bibliotece, zajmuję się poznawaniem przyrody, chętnie zagląd do ukrytych miejsc owianych tajemnicą, znajdują się jeszcze tereny mało uczęszczane przez człowieka. Wiosną jedzie rowerem do lasu, na łąkę, w każdej najmniejszej roślince dostrzegam piękno. Wolną chwilką plącze wikliną, trawą, takie różne smykałki, lubi zwiedzać regionalne dawne wsie – muzea. A poza tym ma małą działkę z warzywami, robi też soki

 

Swoje wiersze przedstawia:

Eliza Segiet – absolwentka studiów magisterskich Wydziału Filozofii, autorka siedmiu tomów wierszy, monodramu, farsy i minipowieści. Jej teksty można znaleźć w licznych antologiach, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz World Nations Writers Union. Laureatka Międzynarodowej Publikacji Roku (2017 r., 2018 r.) w Spillwords Press (USA) oraz Nagrody Literackiej Złota Róża im. Jarosława Zielińskiego (za tom Magnetyczni) w 2018 r. Dwukrotnie jej wiersze (2018 r., 2019 r.) zostały wybrane jako jedne ze 100 najlepszych wierszy roku  w International Poetry Press Publications (Kanada). W The 2019 Poet’s Yearbook  została nagrodzona prestiżową nagrodą Elite Writer’s Status Award jako jeden z najlepszych poetów 2019 r. Nominowana Pushcart Prize 2019 oraz laureatka Naji Naaman Literary Prize 2020. Laureatka I miejsca ( kategoria – poezja zagraniczna ) – w konkursie Quando È la Vita ad Invitare za wiersz Być sobą (Włochy, 2019 r.). Wyróżnienie w konkursie Premio InternazionaleSalvatore Quasimodo (Włochy, 2019 r.). Nagroda Specjalna we włoskim konkursie I POETI SONO MAESTRALI za wiersz Wycofany (Włochy, 2019 r.)

 

.

 

.Ko

 

.