Nasi korespondenci

Autorzy naszych tekstów:

LOMBARDIA:

Agnieszka B. Gorzkowska – Como.

Czytaj: redakcja

Autorka bloga: Wloskicafe

 

.

TOSKANIA:

Aleksandra Seghi – Pistoia.

Czytaj: redakcja

Autorka bloga: Moja Toskania

Korespondentka kulinarna, na portalu Polacy we Włoszech prowadzi rubrykę kuchnia włoska.

.

MARCHE:

Anna Traczewska – Macerata,

z wykształcenia prawnik, a w życiu bloggerka, tłumaczka, bibliotekarka, katechetka, chórzystka. Mieszka od 15 lat we Włoszech z mężem i dwójką dzieci.

Autorka bloga: PLorIT            Czytaj: Ania z Marche

 

.

LIGURIA:

Dorota Czałbowska – Genua

z urodzenia Polka, z wyboru Włoszka, dwie narodowości, dwa języki, jedno życie. Abslowenta szkoły językowej w Warszawie, od 1989 roku mieszka we Włoszech, w regionie Liguria. Miłośniczka kultury, pięknych miejsc, pysznego jedzenia, podróży, poznawania ciekawych ludzi. Fascynują ją języki obce, ciekawe lektury, przekład, wciąż nowe pomysły i nieustanny rozwój osobisty.

Autorka stron:  Strada Nuova i traduzionipolacco.net

.

SARDYNIA:

Dagmara Górska

Gdańszczanka od urodzenia. Od 1996 roku mieszka na Sardynii, z krótką przerwą na Toskanię. Prezes Stowarzyszenia kultury polsko sardyńskiej.

Strona FB: Stowarzyszenie Kultury polsko sardyńskiej

 

.

TRENTINO ALTO ADIGE:

Łukasz Maj

We Włoszech od kilku miesięcy. Dopiero szuka tutaj swojego miejsca, choć dzięki wakacjom poznawał ten kraj od 10 lat. Specjalista ds. sprzedaży kół ze stopów lekkich. „Zwierzę” polityczne (studiował politologię). Podczas wielogodzinnych wycieczek rowerowych podziwia jezioro Garda lub widoki ze szczytów Dolomitów w Trentino. Zdeterminowany w nauce języka włoskiego. Pochodzi z Bydgoszczy.

.

KAMPANIA:

Ewa Widak – Salerno

Mieszka we Włoszech od 22 lat… czyli większość życia spędziła właśnie tutaj, ponieważ wyjechała z Polski jako młoda dziewczyna na 3 miesiące i… została. Na co dzień pracuje jako sekretarka w gabinecie lekarskim, jest także tłumaczem, ale większość czasu poświęca rodzinie i stowarzyszeniu A.I.P.SA.P. – Associazione Italiano-Polacca Salerno e Provincia, którego jest założycielem i prezesem. Mimo, że kocha ten kraj stara się mocno krzewić polską kulturę dla nas i dla dzieci. Dlatego też stowarzyszenie, które od 4 lat czynnie działa na jej terenie wraz z polską szkołą, która ruszyła od tego roku na prośbę Polaków tu zamieszkałych, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

.

PIEMONT:

Magdalena Wilk – Turyn

Pochodzi z Wrocławia, przez ostatnie 7 lat przed przeprowadzką do Włoch pracowała w Bielsku Białej. We Włoszech mieszka od 2012 roku. W 2004 roku zakończyła studia na Uniwersytecie Wrocławskim na wydziale Italianistyki.

Już od 2002 roku zaczęła pracować jako tłumacz, początkowo dorywczo potem na stałe. w międzyczasie zajmowała się również nauczaniem języka włoskiego. Od temtego czasu wypracowała duże doświadczenie w tłumaczeniach technicznych.

Od kiedy jest w Turynie pracuje nadal jako tłumacz z rozszeżeniem na tłumaczenia dokumentów i tłumaczenia tekstów prawniczych. Od 2016 roku zajęła się rowniez przygotowaniem do nauczania języka włoskiego jako L2.

Na FB prowadzi stronę Polacy w Turynie Polacchi a Torino

.

LACJUM:

Maja Krajnowska

z wyksztalcenia laureatka filologii polskiej na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Pracowała kilka lat jako nauczyciel j.polskiego w jednym z gdańskich gimnazjów. Mieszka na stałe we Włoszech od 2010 r. Licencjonowany przewodnik po Rzymie i autorka profilu na Facebooku „Podróż do Rzymu„, na którym publikuje ciekawostki o Wiecznym Mieście.  Zakochana bez pamięci w Italii i we wszystkim tym, co włoskie. Kocha podróże, książki i dobrą kuchnię – nie tyle gotować, co smakować ją.

Uwielbia spędzać czas w towarzystwie inspirujących ludzi i poznawać nowe punkty widzenia.  Stara się dbać o stare przyjaźnie, dla których odległość w przestrzeni jest okazją do ich pogłebiania.

Ma wciąż niespełnione marzenia i dąży do ich realizacji.

.

KALABRIA:

Józefina Plesner – Cosenza

Mieszka w Kalabrii od ponad 8 lat, a pochodzi z Wielunia. W Polsce studiowała stosunki międzynarodowe, które przerwała. Skończyła studium farmaceutyczne i wyjechała do Włoch. Obecnie kończy farmację. Bardzo dużo czyta, ulubione książki to te o tematyce historycznej i politycznej oraz biografie. Jest fanką tenisa i wiernym kibicem Polskiej Reprezentacji w piłce nożnej i w piłce siatkowej. Kocha ludzi i poznawanie nowych kultur.

.

WENECJA EUGANEJSKA:

Agnieszka Kluzek – prov. Vicenza

Urodzona w 1978 r. w Inowrocławiu. Niegdyś miała być panią od polskiego, ale życie napisało inny scenariusz i obecnie jest „filologiem polskim na obczyźnie”. Od kilku lat związana ze stowarzyszeniem Polska Ludoteka Rodzinna. Od jakiegoś czasu pracuje również jako nauczyciel polonijny. W życiu codziennym sekretarka, mama dwójki dzieci, mężatka. We Włoszech mieszka od 2002r. Miłośniczka górskich wypraw i gór w każdej postaci, „małych ojczyzn” i ciekawej książki.

.

APULIA:

Joanna Kalinowska – Taranto

We Włoszech mieszka od 2002 roku, to już spory kawał czasu. Zapuściła korzenie. Tutaj urodziły się jej wnuki… Postanowiła udowodnić, że “Polka potrafi” i wydała dwujęzyczny tomik poezji “Ascoltando Azzurro– Wsłuchana w Błękit”. Współpracuje z włoskim kwartalnikiem literackim “La Vallisa” jako redaktor na Polskę. Jest założycielką i prezesem stowarzyszenia Amici Italia–Polonia z Taranto. Stowarzyszenie posiada stronę internetową: amici-italia-polonia.blog.pl  A na Facebook’u można ich znaleźć pod adresem www.facebook.com

O Taranto opowiada po polsku na blogu: taranto.blog.onet.pl

.

UMBRIA:

Małgorzata Kowalewska – Perugia

Pochodzi ze Słupska, do Włoch przyjechała na stałe w 1990 roku. Na Akademii Sztuk Pięknych w Perugii ukonczyła scenografię. Zawodowo pracuje w biurze informacji turystycznej i jeśli jej się udaje to uczestniczy w wystawach malarskich i kontunuuje tworzenie malując, rysując, wykonując różne graficzne prace na zamówienie. Jej pasją, obok wszelkich prac manualnych, są również lektura, fotografia i obserwacja natury w trakcie wycieczek z moim wielorasowym czworonogiem Bobim.

.

BAZYLIKATA:

Marta Erdini – Matera

Licencjonowany przewodnik Bazylikaty, odsłania przed polskimi zwiedzającymi tajemnice tego nieodkrytego regionu Włoch. Z wykształcenia polonistka i lektor języka polskiego jako obcego, objaśnia meandry naszej ojczystej mowy włoskojęzycznym pasjonatom Polski i polskiej kultury.

Autorka bloga i strony „Bazylikata, Apulia i okolice”

bazylikata.sassimatera.net  i www.facebook.com/Bazylikata

.

EMILIA ROMAGNA

Aneta Malinowska – Bolonia

Mieszka we Włoszech od 12 lat, w Bolonii od 10. Pochodzi z okolic Wroclawia, absolwentka Akademii Rolniczej – kierunek Ochrona Środowiska. Obecnie jest consultantką Ema Planet, jest malarką z pasji, uwielbia naturę i zwierzęta na FB prowadzi stronę Polacy z Bolonii i okolic oraz Aneta Malinowska – fotografie, pittura

 

.

SYCYLIA:

Ewa Soczewka – Trapani

Tłumacz języka niemieckiego, włoskiego i rosyjskiego. Nauczycielka języka niemieckiego. Filolog języka rosyjskiego. Z zamiłowania podróżniczka. Od dziesięciu lat mieszkanka Trapani na Sycylii. Autorka bloga www.niemieckinasycylii.com

.

.

Korespondent ds. sztuki i kultury:

Izabella Teresa Kostka

urodzona w Poznaniu (Polska), od roku 2001 zamieszkała w Mediolanie (Włochy). Ukończyła wyższe studia magisterskie (fortepian główny) na Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu. Nauczycielka fortepianu, pisarka, poetka, organizatorka i prezenterka wydarzeń artystycznych, wśród których programu cyklicznego „Verseggiando sotto gli astri di Milano – Poetując pod gwiazdami Mediolanu” organizowanego pod patronatem Centrum Poszukiwań i Formacji Naukowej Cerifos” w Mediolanie,  dziennikarka freelance i blogger na WordPress. Na terenie Włoch zdobyła wiele prestiżowych nagród literackich, wśród najważniejszych wymienić należy: Nagrodę Specjalną Jury na konkursie „La Mole” (Turyn 2015), 1° Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Literackim „Inchiostro e Anima – Atrament i dusza” (Noto, Sycylia 2015), 3° Nagrodę na Konkursie „Noi – Gli altri / My – Inni” (Viganò, Lecco 2016), 2° Nagrodę na Konkursie Literackim „Il sogno nel cassetto – Marzenie w szufladzie” (Lodi 2016), 2° Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Literackim „La voce dei poeti – Głos poetów” Verbumlandiart  (Lecce 2016), Nagrodę Specjalną Fundacji Daga za karierę poetycką i działalność na rzecz rozpowszechniania kultury i sztuki „Artysta  2017, Promotorka sztuki i literatury” (Cagliari, Sardynia 2017), Nagrodę Specjalną  dla „Najlepszej Autorki pochodzenia obcego” zamieszkałej na terenie Włoch na 23° Konkursie Literackim  „Ossi di Seppia” (Arma di Taggia, Imperia 2017), 1° Nagrodę za zbiór poezji  „Wygnani z raju – Espulsi dall’Eden” na Konkursie Leandro Polverini, poezja alegoryczna ( Roma, 2016), Nagrodę Specjalną Krytyki za zbiór „Caleidoscopio” (2015), Nagrodę  Honorową za zasługi przyznaną przez Centrum Naukowe Cerifos di Milano. Jej liryki i zdjęcia autorskie zostały opublikowane w wielu antologiach tematycznych („Pociągi – Treni. Antologia proustiana” La Recherche, „Novecento non più. Verso il realismo terminale” z listem wprowadzającym Guida Oldaniego, La Vita Felice Edizioni, antologie konkursów Aldy Merini Ursini Edizioni), w przeglądach i gazetach literackich (Euterpe, Bibbia d’asfalto – Asfaltowa biblia, La Recherche, Il Caffè – Kawa, Liburni Arte e Cultura – Liburni Sztuka i Kultura), uczestniczyła w licznych wystawach sztuki poetyckiej i wizyjnej w galerii „Circuiti Dinamici” w Mediolanie (2015, 2016, 2017). Wydała osiem indywidualnych zbiorów poezji: „Gli scatti – Klisze” (2014), „Granelli di sabbia – Ziarenka piasku”  (2014), „Caleidoscopio: poesie sparse e sillogi 2013/2015  – Kalejdoskop” (2015), „A spasso con la Chimera – Spacer z Chimerą” (2015), „Peccati – Grzechy” (2015), „Incompiuto – Niedokończone” (2015), „Gli espulsi dall’Eden – Wygnani z raju” (2016), „Le schegge – Drzazgi” (2017). Kuratorka licznych antologii o tematyce społecznej, z których zyski przeznaczone są na cele charytatywne ( „Mai più – Nigdy więcej” na Dzień Pamięci, „Oltre il male – Poza złem” dedykowana nieuleczalnie chorym, „Non uccidere. Caino e Abele dei nostri giorni – Nie zabijaj. Kain i Abel naszych czasów” przeciwko przemocy i wszelkiej dyskryminacji).

Sito web autorki: https:// izabellateresakostkapoesie.wordpress.com/

Sito web programu „Poetując pod gwiazdami Mediolanu”:https://verseggiandosottogliastridimilano.wordpress.com/

.

Korespondent ds. prawa z Polski:

Małgorzata Urawska

adwokat, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, członek Societa Dante Alighieri w Katowicach, absolwentka studiów podyplomowych Prawo medyczne i Bioetyka”Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach swojej praktyki zawodowej specjalizuje się w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, karnych oraz karnych wykonawczych, jak również w dziedzinie szeroko pojętego prawa medycznego. Świadczy usługi zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym z terenu całej Europy. Prowadzi wykłady i udziela indywidualnych porad prawnych w ramach specjalistycznych warsztatów psychologiczno – prawnych, które odbywają się na terenie Polski i poza jej granicami. www.autoprezentacja.pl Strona internetowa: www.seidel-urawska.pl

.

Korespondenci ds prawa rodzinnego we Włoszech:

Małgorzata Ciuksza

Adwokat Emilia Kruk

Marcin Kwapiński

Małgorzata Ciuksza, Adwokat Emilia Kruk, Marcin Kwapiński prowadzą serwis divorziointernazionale.it, który jest jedynym wyspecjalizowanym włosko-polskim portalem prawa rodzinnego w internecie. Jego autorzy skupiają się na problematyce rozwodowej, partnerskiej i rodzicielskiej dotyczącej par polsko-włoskich. Prowadzony jest w dwóch językach. Portal powstał z potrzeby dzielenia się wiedzą prawną i psychologiczną. Służy ich popularyzacji. Rozstające się osoby żyjące w związkach włosko-polskich mogą otrzymać za pośrednictwem portalu międzynarodową i profesjonalną pomoc prawną

Na portalu znajdą Państwo:

  • informacje dotyczące prawa rodzinnego we Włoszech
  • informacje dotyczące prawa rodzinnego w Polsce
  • podstawową wiedzę psychologiczną na temat kryzysów i konfliktów
  • historie par włosko-polskich
  • case studies i możliwości rozwiązania ich sporów
  • możliwość skonsultowania swojej sprawy z profesjonalistami
  • kontakt do profesjonalnych prawników

.

Korespondent ds. ślubnych:

Barbara Sandra Pawlukiewicz – Rzym

Mieszkająca we Włoszech od 1997 roku, ukończyła Politechnikę Zielonogórską. Z wykształcenia inżynier z wieloletnim doświadczeniem w kontroli finansów w międzynarodowej korporacji. Oddana pasji fotografii, z 10-letnim doświadczeniem w branży ślubnej jako organizator ślubów i wesel.

Autorka bloga: Włoski Ślub  https://wloskislub.blogspot.it/

.

Korespondent ds. mody damskiej:

Nerina:

We Włoszech mieszka od dość dawna, bo od 15 lat. W tym czasie zdążyła tu studiować, pracować, podróżować i przeprowadzić się aż dwanaście razy! Od zawsze fascynuje ją znakomity gust, poczucie piękna i harmonii, ale również sprzeczność włoskiej natury. Właśnie dlatego odkrywa przed Wami sprawy związane z modą, która o Włochach mówi więcej niż wszystkie encyklopedie świata i wikipedia razem wzięte. Z humorem, szczyptą ironii, przymrużeniem oka. Serdecznie zaprasza na bloga: dreamingofmilano.blogspot.com

.

Korespondent ds. historii i literatury:

Anna Szwarc Zając

Dr Anna Szwarc Zając

Urodziła się w pięknej Łodzi. Z Włochami (Ligurią) związana jest od 2006 roku. Prywatnie żona i mama, zawodowo współpracuje z Istituto di studi storici Gaetano Salvemini oraz z czasopismem naukowym „Free Ebrei”. Tłumaczka przysięgła i mediatorka kulturalna. Studiowała na Università di Genova, Università di Milano. Tytuł doktora nauk humanistycznych obroniła w Poznaniu. Zajmuje się zagadnieniami genologicznymi a w szczególności literaturą lagrową i łagrową, wraz z jej włoskimi i polskimi kontekstami autobiograficznymi.

.

Korespondent ds. literatury:

Nicko Zaffon

dziecko południa, zupełnie przez przypadek urodzone na północy. Od kilkunastu lat przekopuje się przez tony książek o Italii – szukając tej najdoskonalszej. Zawsze płaci za nadbagaż w samolocie, gdyż nie jest w stanie oprzeć się kolejnym wizytom w księgarniach i na lokalnych mercato.

.

.

Korespondentka ds. archiwum Polonii:

Izabela Gass

archiwista w Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Członek Zarządu Towarzystwa Rapperswilskiego i Polskiego Towarzystwa Archiwalnego. Od 14 lat współpracuje z Muzeum Polskim w Rapperswilu przy  opracowaniu archiwum Muzeum. Warszawianka od 120 lat (co najmniej)!

.

.

Korespondentka ds. ekonomicznych i gospodarczych:

Anna Czerwińska

Z wykształcenia ekonomista, ukończyła studia na Wydziale Ekonomii na Uniwersytecie Carlo Bo w Urbino oraz w Lublinie. Skończyła  studia I stopnia z języka francuskiego. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Handel Zagraniczny.
Zawodowo współpracuje z biurem księgowym w Maceracie, przygotowując się do egzaminu dla biegłych rewidentów we Włoszech. Zajmuje się tłumaczeniami, jest zapisana na liście tłumaczy z języka angielskiego-włoskiego i polskiego w Izbie Handlowej w Maceracie.  Od 6 lat mieszkanka Marche.

.

 

 

.

Serię opowiadań przygotowuje:

Celina Rapa

Mieszka na Polesiu, między Wieprzem a Bugiem w jednym z najbiedniejszych regionów Polski. Pracuje w małej bibliotece, zajmuję się poznawaniem przyrody, chętnie zagląd do ukrytych miejsc owianych tajemnicą, znajdują się jeszcze tereny mało uczęszczane przez człowieka. Wiosną jedzie rowerem do lasu, na łąkę, w każdej najmniejszej roślince dostrzegam piękno. Wolną chwilką plącze wikliną, trawą, takie różne smykałki, lubi zwiedzać regionalne dawne wsie – muzea. A poza tym ma małą działkę z warzywami, robi też soki z malin, żurawin, jagód.

.

 

Korespondentka z Włoch do spraw polonijnych:

Agnieszka Martina Bladowska

Tłumacz przysięgły polskiego i angielskiego przy Sądzie w Rzymie, specjalista PR

Mieszka i pracuje we Włoszech od 1994 roku. Absolwentka italianistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Skończyła 3 rodzaje studiów podyplomowych: dyplomatyczne w Instytucie Dyplomatycznym “Mario Toscano” w Rzymie, w zakresie bibliotekoznawstwa przy Scuola Vaticana di Biblioteconomia oraz nauczania języka i kultury polskiej cudzoziemców na Uniwersytecie Sląskim. Były konsul przy przy Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie, jedna z pierwszych kobiet – konsulów polskich we Włoszech i pierwsza w historii placówki mediolańskiej. Była pomysłodawczynią i pierwszą redaktor naczelną periodyku „Nasz Swiat” dla Polonii włoskiej (2004-2007). W latach 2006-2008 jej artykuły pojawiały się regularnie w niedzielnym dodatku do dziennika La Repubblica o nazwie „Metropoli: il giornale dell’Italia multietnica”. Od 2002 roku ma własną stronę internetową www.polacco.it . Jest tłumaczem oficjalnym Ambasady Kanady we Włoszech i włoskiego Ministerstwa Sprawiedliwości (Ministero della Giustizia). Współpracuje z zamkiem-hotelem La Castelluccia w Rzymie jako specjalista PR. Interesuje się muzyką, malarstwem, rzeźbą i architekturą. Z bólem obserwuje degradację wiecznego miasta, co nie oznacza, że nie dostrzega jego piękna.

.

Korespondentka z Niemiec do spraw polonijnych:

Alina Bala

mieszka od ponad 20 lat w Niemczech w okolicy Frankfurtu / M.

Z zawodu biolog, z zamiłowania pisarka. Pisze książki o zapomnianych aktorkach. Wydała książkę pt. “ Helena Makowska. Zapomniana gwiazda”. Autorka artykułów o polskiej wojennej emigracji.

 

.

Włoscy korespondenci:

Alessandro Seghi, Toskania

 

 

 

 

Cosma Capobianco, Lombardia

Magda Capobianco, Lombardia