Nasi korespondenci

 Autorzy naszych tekstów:

LOMBARDIA

 

Agnieszka B. Gorzkowska – Como.

Czytaj: redakcja

Autorka bloga: Wloskicafe

 

.

TOSKANIA

Aleksandra Seghi – Pistoia.

Czytaj: redakcja

Autorka bloga: Moja Toskania

Korespondentka kulinarna, na portalu Polacy we Włoszech prowadzi rubrykę kuchnia włoska.

.

MARCHE

Anna Traczewska – Macerata,

z wykształcenia prawnik, a w życiu bloggerka, tłumaczka, bibliotekarka, katechetka, chórzystka. Mieszka od 15 lat we Włoszech z mężem i dwójką dzieci.

Autorka bloga: PLorIT            Czytaj: Ania z Marche

 

.

LIGURIA

Dorota Czałbowska – Genua

z urodzenia Polka, z wyboru Włoszka, dwie narodowości, dwa języki, jedno życie. Abslowenta szkoły językowej w Warszawie, od 1989 roku mieszka we Włoszech, w regionie Liguria. Miłośniczka kultury, pięknych miejsc, pysznego jedzenia, podróży, poznawania ciekawych ludzi. Fascynują ją języki obce, ciekawe lektury, przekład, wciąż nowe pomysły i nieustanny rozwój osobisty.

Autorka stron:  Strada Nuova i traduzionipolacco.net

.

SARDYNIA

Dagmara Górska

Gdańszczanka od urodzenia. Od 1996 roku mieszka na Sardynii, z krótką przerwą na Toskanię. Prezes Stowarzyszenia kultury polsko sardyńskiej.

Strona FB: Stowarzyszenie Kultury polsko sardyńskiej

 

.

KAMPANIA

Ewa Widak – Salerno

Mieszka we Włoszech od 22 lat… czyli większość życia spędziła właśnie tutaj, ponieważ wyjechała z Polski jako młoda dziewczyna na 3 miesiące i… została. Na co dzień pracuje jako sekretarka w gabinecie lekarskim, jest także tłumaczem, ale większość czasu poświęca rodzinie i stowarzyszeniu A.I.P.SA.P. – Associazione Italiano-Polacca Salerno e Provincia, którego jest założycielem i prezesem. Mimo, że kocha ten kraj stara się mocno krzewić polską kulturę dla nas i dla dzieci. Dlatego też stowarzyszenie, które od 4 lat czynnie działa na jej terenie wraz z polską szkołą, która ruszyła od tego roku na prośbę Polaków tu zamieszkałych, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

.

 

LACJUM

Maja Krajnowska

z wyksztalcenia laureatka filologii polskiej na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Pracowała kilka lat jako nauczyciel j.polskiego w jednym z gdańskich gimnazjów. Mieszka na stałe we Włoszech od 2010 r. Licencjonowany przewodnik po Rzymie i autorka profilu na Facebooku „Podróż do Rzymu„, na którym publikuje ciekawostki o Wiecznym Mieście.  Zakochana bez pamięci w Italii i we wszystkim tym, co włoskie. Kocha podróże, książki i dobrą kuchnię – nie tyle gotować, co smakować ją.

Uwielbia spędzać czas w towarzystwie inspirujących ludzi i poznawać nowe punkty widzenia.  Stara się dbać o stare przyjaźnie, dla których odległość w przestrzeni jest okazją do ich pogłebiania.

Ma wciąż niespełnione marzenia i dąży do ich realizacji.

.

KALABRIA

Józefina Plesner – Cosenza

Mieszka w Kalabrii od ponad 8 lat, a pochodzi z Wielunia. W Polsce studiowała stosunki międzynarodowe, które przerwała. Skończyła studium farmaceutyczne i wyjechała do Włoch. Obecnie kończy farmację. Bardzo dużo czyta, ulubione książki to te o tematyce historycznej i politycznej oraz biografie. Jest fanką tenisa i wiernym kibicem Polskiej Reprezentacji w piłce nożnej i w piłce siatkowej. Kocha ludzi i poznawanie nowych kultur.

.

WENECJA EUGANEJSKA

Agnieszka Kluzek – prov. Vicenza

Urodzona w 1978 r. w Inowrocławiu. Niegdyś miała być panią od polskiego, ale życie napisało inny scenariusz i obecnie jest „filologiem polskim na obczyźnie”. Od kilku lat związana ze stowarzyszeniem Polska Ludoteka Rodzinna. Od jakiegoś czasu pracuje również jako nauczyciel polonijny. W życiu codziennym sekretarka, mama dwójki dzieci, mężatka. We Włoszech mieszka od 2002r. Miłośniczka górskich wypraw i gór w każdej postaci, „małych ojczyzn” i ciekawej książki.

.

APULIA

Joanna Kalinowska – Taranto

We Włoszech mieszka od 2002 roku, to już spory kawał czasu. Zapuściła korzenie. Tutaj urodziły się jej wnuki… Postanowiła udowodnić, że “Polka potrafi” i wydała dwujęzyczny tomik poezji “Ascoltando Azzurro– Wsłuchana w Błękit”. Współpracuje z włoskim kwartalnikiem literackim “La Vallisa” jako redaktor na Polskę. Jest założycielką i prezesem stowarzyszenia Amici Italia–Polonia z Taranto. Stowarzyszenie posiada stronę internetową: amici-italia-polonia.blog.pl  A na Facebook’u można ich znaleźć pod adresem www.facebook.com

O Taranto opowiada po polsku na blogu: taranto.blog.onet.pl

.

 

.

BAZYLIKATA

Marta Erdini – Matera

Licencjonowany przewodnik Bazylikaty, odsłania przed polskimi zwiedzającymi tajemnice tego nieodkrytego regionu Włoch. Z wykształcenia polonistka i lektor języka polskiego jako obcego, objaśnia meandry naszej ojczystej mowy włoskojęzycznym pasjonatom Polski i polskiej kultury.

Autorka bloga i strony „Bazylikata, Apulia i okolice”

bazylikata.sassimatera.net  i www.facebook.com/Bazylikata

.

EMILIA ROMAGNA

Aneta Malinowska – Bolonia

Mieszka we Włoszech od 12 lat, w Bolonii od 10. Pochodzi z okolic Wroclawia, absolwentka Akademii Rolniczej – kierunek Ochrona Środowiska. Obecnie jest konsultantką Ema Planet, jest malarką z pasji, uwielbia naturę i zwierzęta na FB prowadzi stronę Polacy z Bolonii i okolic oraz Aneta Malinowska – fotografie, pittura

 

.

SYCYLIA

Ewa Soczewka – Trapani

Tłumacz języka niemieckiego, włoskiego i rosyjskiego. Nauczycielka języka niemieckiego. Filolog języka rosyjskiego. Z zamiłowania podróżniczka. Od dziesięciu lat mieszkanka Trapani na Sycylii. Autorka bloga www.niemieckinasycylii.com

.

.

Korespondent ds. prawa z Polski

Małgorzata Urawska

adwokat, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, członek Societa Dante Alighieri w Katowicach, absolwentka studiów podyplomowych Prawo medyczne i Bioetyka”Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach swojej praktyki zawodowej specjalizuje się w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, karnych oraz karnych wykonawczych, jak również w dziedzinie szeroko pojętego prawa medycznego. Świadczy usługi zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym z terenu całej Europy. Prowadzi wykłady i udziela indywidualnych porad prawnych w ramach specjalistycznych warsztatów psychologiczno – prawnych, które odbywają się na terenie Polski i poza jej granicami. www.autoprezentacja.pl Strona internetowa: www.seidel-urawska.pl

.

Korespondenci ds prawa rodzinnego we Włoszech

Małgorzata Ciuksza

Adwokat Emilia Kruk

Marcin Kwapiński

Małgorzata Ciuksza, Adwokat Emilia Kruk, Marcin Kwapiński prowadzą serwis divorziointernazionale.it, który jest jedynym wyspecjalizowanym włosko-polskim portalem prawa rodzinnego w internecie. Jego autorzy skupiają się na problematyce rozwodowej, partnerskiej i rodzicielskiej dotyczącej par polsko-włoskich. Prowadzony jest w dwóch językach. Portal powstał z potrzeby dzielenia się wiedzą prawną i psychologiczną. Służy ich popularyzacji. Rozstające się osoby żyjące w związkach włosko-polskich mogą otrzymać za pośrednictwem portalu międzynarodową i profesjonalną pomoc prawną

Na portalu znajdą Państwo

  • informacje dotyczące prawa rodzinnego we Włoszech
  • informacje dotyczące prawa rodzinnego w Polsce
  • podstawową wiedzę psychologiczną na temat kryzysów i konfliktów
  • historie par włosko-polskich
  • case studies i możliwości rozwiązania ich sporów
  • możliwość skonsultowania swojej sprawy z profesjonalistami
  • kontakt do profesjonalnych prawników

.

Korespondent  – Moda 

Anna Skowronek – Arezzo

Urodzona w Polsce, na Dolnym Śląsku, w 1969 roku. Z wykształcenia humanistka (studiowała we Wrocławiu i Florencji). Pracowała w wielu zawodach, zyskując cenne umiejętności. Jej pasją jest sport, psychologia, literatura, historia i etnografia. Uwielbia podróżować i poznawać nowe kultury – i to właśnie spowodowało, że zamieszkała we Włoszech, w sercu słonecznej Toskanii. Optymistka i kobieta z humorem, posiadająca niezwykłą osobowość, temperament, zaradność, lwią odwagę i umiejętność działania w ekstremalnych sytuacjach. Kreatywna i lubiąca nowe wyzwania. Pomimo przeciwności losu udaje jej się przejść przez życie swoją własną drogą. Uważa, że jej największym sukcesem jest fajny i mądry syn – reszta to drugi plan.

 

Korespondent ds. działalności polonijnej

Ewa Trzcińska – Bolonia

Dziennikarka z wykształcenia i zamiłowania, z dużym doświadczeniem biznesowym. Interesują ją ludzie i ich życiowe historie, które przekazuje m.in na naszych łamach.

 

Korespondent ds. ślubnych

Barbara Sandra Pawlukiewicz – Rzym

Mieszkająca we Włoszech od 1997 roku, ukończyła Politechnikę Zielonogórską. Z wykształcenia inżynier z wieloletnim doświadczeniem w kontroli finansów w międzynarodowej korporacji. Oddana pasji fotografii, z 10-letnim doświadczeniem w branży ślubnej jako organizator ślubów i wesel.

Autorka bloga: Włoski Ślub  https://wloskislub.blogspot.it/

 

.

Korespondentka ds. archiwum Polonii:

Izabela Gass

archiwista w Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Członek Zarządu Towarzystwa Rapperswilskiego i Polskiego Towarzystwa Archiwalnego. Od 14 lat współpracuje z Muzeum Polskim w Rapperswilu przy  opracowaniu archiwum Muzeum. Warszawianka od 120 lat (co najmniej)!

.

.

Korespondentka ds. ekonomicznych i gospodarczych:

Anna Czerwińska

Z wykształcenia ekonomista, ukończyła studia na Wydziale Ekonomii na Uniwersytecie Carlo Bo w Urbino oraz w Lublinie. Skończyła  studia I stopnia z języka francuskiego. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Handel Zagraniczny.
Zawodowo współpracuje z biurem księgowym w Maceracie, przygotowując się do egzaminu dla biegłych rewidentów we Włoszech. Zajmuje się tłumaczeniami, jest zapisana na liście tłumaczy z języka angielskiego-włoskiego i polskiego w Izbie Handlowej w Maceracie.  Od 6 lat mieszkanka Marche.

.

Serię opowiadań przygotowuje:

Celina Rapa

Mieszka na Polesiu, między Wieprzem a Bugiem w jednym z najbiedniejszych regionów Polski. Pracuje w małej bibliotece, zajmuję się poznawaniem przyrody, chętnie zagląd do ukrytych miejsc owianych tajemnicą, znajdują się jeszcze tereny mało uczęszczane przez człowieka. Wiosną jedzie rowerem do lasu, na łąkę, w każdej najmniejszej roślince dostrzegam piękno. Wolną chwilką plącze wikliną, trawą, takie różne smykałki, lubi zwiedzać regionalne dawne wsie – muzea. A poza tym ma małą działkę z warzywami, robi też soki

 

.

Korespondent ds. sportu:

.Ko

Leonardo Capobianco, Lombardia 

 

.

 

Korespondentka ds. lifestyle:

Magda Capobianco, Lombardia