Lech Wałęsa z wizytą w Como

Wczoraj 12/04 w Teatro Sociale w Como Lech Wałęsa spotkał się z publicznością na wolno dostępnej konferencji zatytułowanej „La libertà come destino comune”.
Na spotkanie zarezerwowano o wiele więcej miejsc niż się spodziewano, w największym teatrze w mieście zostały otwarte dla publiczności również loże na wyższych piętrach, tak aby wszyscy chętni mogli w nim uczestniczyć. Na sali czuło się obecność wielu Polek i Polaków, gdzie niegdzie  nawet z dziećmi w wieku szkolnym, były też małe transparenty z napisem „Dziękujemy” i inne.
Włoska publiczność przysłuchiwała się uważnie i dyskusja trwałaby pewnie do późna, ale Lech Wałęsa powiedział, że chętnie dokończy następnym razem, tylko o wcześniejszej godzinie, bo zazwyczaj pracuje tylko do 20.00 (w Como konferencja rozpoczęła się o 20.30, jak to zwykle bywa we Włoszech).
Brawa były gorące, tym bardziej, że od czasu do czasu Pan Prezydent pozwalał sobie na odrobinę humoru, np. gdy mówił, że można globalizować wszystko, ale nie jego żonę Danutę, albo gdy na zakończenie wręczano mu pamiątkę z Como – jedwabną chustę ręcznie malowaną przez tutejszych rzemieślników (Como zawsze słynęło z produkcji jedwabiu) – przedstawiciel  producentów długo i szczegółowo wyjaśniał proces malowania wyrobu ściskając mocno pudełko z chustą, a Lech Wałęsa dwukrotnie już wyciągał po nie rękę. Tymczasem pan producent nadal ją trzymał z przejęciem kontynuując swój wywód, wtedy Wałęsa uśmiechnął się i powiedzał: „Boję się, że jeszcze Pan się rozmyśli…”.
A oto filmik z pierwszą częścią wywiadu z lokalną prasą, w którym pokrótce streszcza treść konferencji:Video – La Provincia di ComoDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *