Kursy gotowania i nauki włoskiego we Włoszech jako włoskie doznania kulturalne

Włosi traktując swoje życie jako sztukę cieszą się z niego i wykorzystują jak najciekawiej i najbarwniej to możliwe. Od wielu lat włoska charyzma, ciepło, gościnność i radość z każdego nowego dnia jest charakterystycznym włoskim elementem kulturowym. Fakt ten odnajduje również odzwierciedlenie  we włoskiej kuchni, która to po francuskiej uważana jest za najciekawszą, najzdrowszą i najbarwniejszą w Europie. Liczba restauracji oferujących kuchnię włoską w Polsce najlepiej świadczy  o popularności włoskiej kuchni.

Włosi znają mnóstwo przepisów, starają się wykorzystywać głównie naturalne składniki pochodzące z otaczającej ich przyrody (łąki, sady, pastwiska, winnice jak i bogactwo owoców morza dają ogromne możliwości Włochom aby odzwierciedlić to w bogatej kuchni). Głównymi składnikami kuchni włoskiej są więc: sery, mleko, mięso, pieczywo, makarony, ryż, owoce morza, przyprawy, warzywa, oliwy i wino, oczywiście dużo wina! Najczęściej spotykane włoskie potrawy to: pizza, lasagne, spaghetti, risotto, ser parmezan i mozzarella, tiramisù oraz wina takie jak: Chianti, Marsala, Il Palazzo, Mandrarossa. Prestiżowy magazyn Wine Spectatorzanajlepsze włoskie wino uznałBrunello di Montalcino. Potrawy mniej znane, a niewątpliwie warte uwagi to również: tortellini, ravioli, polenta, bruschetta, piadina, caponata, lody, panettone. 

Każdy z 20 Włoskich regionów charakteryzuje się indiwidualną i specyficzną kuchnią. Najbardziej znane kulinarne miasta i regiony to: Sycylia, Florencja, Kalabria i Toskania. Pokazuje to jak włoska kuchnia jest różnorodna. Co jednak jeśli chcielibyśmy poznać tajniki kulinarne jednego z tych regionów, nie przez internet, książkę czy telewizję?

Najciekawszą opcją wydają się być kursy kulinarne organizowane właśnie we Włoszech! Dzięki takim wyjazdom w ciągu 2-3 tygodni spędzimy bardzo efektywnie Nasz urlop łącząc jednocześnie: wypoczynek, zwiedzanie z nauką kuchni włoskiej u samego jej źródła. Uczyć będą Nas najlepsi specjaliści czyli ludzie zakochani do szaleństwa w kuchni włoskiej. Kursy we Włoszech, w zależności od regionu, Naszego poziomu wiedzy o gotowaniu jak i znajomości języka włoskiego różnią się wieloma aspektami. Dużą przeszkodą może być niestety bariera językowa. Brak znajomości języka włoskiego może być problemem gdyż wiele nazw/wyrażeń jest charakerystyczne dla włoskiego języka. Jak więc nauczyć się regionalnej kuchni włoskiej i to jeszcze po włosku? 

Idealnym rozwiązaniem jest równolegle prowadzony kurs języka włoskiego i kurs gotowania. Oprócz tego, że poznajemy tajniki kuchni to uczymy się lokalnego nazewnictwa potraw, składników, wymowy nazw win i jednocześnie całej włoskiej kultury, której język włoski jak i kuchnia są niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów. Najlepszym rozwiązaniem dla Nas mogą być kursy języka włoskiego we Włoszech z dodatkowym kursem gotowania (zajęcia dodatkowe). Firma Sprachcaffe, będąca organizatorem m.in kursów włoskiego w Kalabrii, Rzymie i Florencji, oferuje w ramach dodatkowych zajęć kurs gotowania w szkole “Arte Culinaria” położonej w Santa Domenica di Ricadi. Menu na takim kursie uzależnione jest od pory roku i produktów sezonowych. Pod opieką profesjonalnych kucharzy uczestnicy kursu uczą się tworzyć znakomite potrawy i degustować wino . Takie kursy języka włoskiego powinny dać Nam w pełni językowe doznania…w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nasze kubki smakowe poznają nowe smaki potraw, a Nasz język nowe włoskie zwroty i słownictwo.

Po powrocie z kursu włoskiego nie dość, że będziemy w stanie ugotować oryginalne

włoskie potrawy to również opowiemy o nich po włosku Naszym znajomym czy rodzinie.
Taka dawka włoskiej kultury niewątpliwie w dużym stopniu wpłynie na kulinarne doznania
obiadu (będącego na jważniejszą włoską potrawą).

Kursy organizowane przez Sprachcaffe to kursy kulinarne w Kalabrii gdzie zajęcia
odbywają się 4 dni w tygodniu, po 3 lekcje dziennie . Przykładowe kursy kulinarne to:

„Settimana Base” (kurs podstaw włoskiego gotowania), „pasta i risotto” (główny nacisk

kładziony jest na dania z makaronu i risotto jako te najważniejsze we włoskiej kuchni),

„ryby i owoce morza” (szkoła gotowania znajduje się w pobliżu morza

dzięki czemu świeżość ryb i owoców morza jak i sam klimat okolicy sprzyja nauce),

„przekąski i dania” (różne sposoby przygotowania m.in. bakłażana, dyni czy kulek ryżowych).

Cena wspomnianych kursów gotowania to około 200 €. Kurs języka włoskiego

ze Sprachcaffe to dodatkowo koszt około 800 € za 2 tygodnie nauki. Włoskie

wakacje łączące w pełni wszystkie najważniejsze elementy kultury państwa powinny

być więc ciekawą alternatywą dla tradycyjnych wakacji we Włoszech lub podobnych

tego typu wyjazdów.

Artykuł powstał dzięki organizatorowi kursów językowych za granicą firmy

Sprachcaffe.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *