Wiadomosci z Polski 11.02.2013-17.02.2013

7 listopada br. wchodzi w życie znowelizowany kodeks drogowy, który umożliwi łatwiejsze dotarcie do kierowców łamiących przepisy za granicami Polski. Jakie będą efekty? Trudno będzie uniknąć kary z zagranicznych fotoradarów. To kolejne złe wiadomości dla kierowców – ostrzega „Rzeczpospolita”. Obecnie kierowca namierzony przez radary poza granicami Polski ma duże szanse na uniknięcie mandatu – czytamy w dzienniku. Dzieje się tak, ponieważ zagraniczne policje nie zgłaszają się do rodzimych służb o ustalenie tożsamości sprawcy. Teraz sytuacja ma się zmienić.

 

 

Minister edukacji Krystyna Szumilas, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz przedstawiciele świata prawniczego zawarli porozumienie o realizacji i promowaniu programu edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych.

Partnerami porozumienia – obok ministrów edukacji i sprawiedliwości – są: prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Krzysztof Józefowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Notarialnej Tomasz Janik oraz prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis” Irena Kamińska.

 

Ponad dwa tysiące polskich księży korzysta z internetowego serwisu homilie.pl. Już za 10 złotych mogą kupić tam bogate zbiory kazań – czytamy w tekście „Kazanie za dychę z sieci” w „Gazecie Wyborczej”. Twórcy strony zastrzegają, że materiały publikowane w sieci nie są „gotowymi kazaniami”, ale serwis ma kilka atutów. Jak czytamy w „Gazecie”, najważniejsza jest cena – bogaty zestaw kosztuje jedynie 10 złotych. Istotny jest również wachlarz tematów – kapłani mogą wybierać z tematów dot. ślubów, pogrzebów, maryjnych, dla dzieci i innych.

 

Po styczniowej poprawie nastrojów społecznych w lutym pogorszyły się opinie o ogólnej sytuacji w Polsce, a także o stanie gospodarki i sfery politycznej. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 66 proc. Polaków jest niezadowolonych z sytuacji w kraju.

Jak wynika z badania CBOS, w ciągu ostatniego miesiąca odsetek Polaków zadowolonych z kierunku rozwoju sytuacji w kraju zmniejszył się do 20 proc. (o 3 punkty), a jednocześnie do 66 proc. (o 6 punktów) zwiększyła się grupa niezadowolonych.

 

Wrocławskie wydawnictwo Bukowy Las kupiło od firmy Weltbild wydawnictwo Świat Książki. Nowy właściciel deklaruje zachowanie odrębnego profilu Świata Książki oraz jego linię programową i plan wydawniczy. Wciąż prowadzone są rozmowy w sprawie sprzedaży sklepu internetowego Weltbild.pl.

 

A teraz sport:

Aż cztery polskie biathlonistki wystąpią w niedzielnym biegu ze startu wspólnego. Do środy pewna udziału w ostatnim akcencie rywalizacji kobiet w mistrzostwach świata w Novym Mescie mogła być Krystyna Pałka – za srebrny medal w biegu pościgowym. Po biegu indywidualnym stało się jasne, że dołączą do niej Magdalena Gwizdon, Monika Hojnisz i Weronika Nowakowska-Ziemniak.

 

Urszula Radwańska (37. WTA) sprawiła w środę ogromną niespodziankę. W drugiej rundzie turnieju WTA w Dausze Polka pokonała Włoszkę Robertę Vinci (16. WTA) 6:2, 5:7, 6:0. W drugim secie krakowianka nie wykorzystała piłki meczowej, ale w finałowej partii nie pozostawiła już rywalce złudzeń co do tego, kto powinien zmierzyć się z Sereną Williams w kolejnej rundzie.

banner_polacy_we_wloszech

Wiadomosci zostaly zaczerpniete z portalu www.onet.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *