Wiadomosci z Polski 05.03-11.03.2013

Trybunał Konstytucyjny zajmie się immunitetem posłów i senatorów – dowiedział się „Wprost”. Sędziowie zbadają, czy konstytucja pozwala na unikanie przez parlamentarzystów procesów sądowych, jeśli posiadają immunitet. Skargę w tej sprawie złożył Jan Krzysztof Bielecki.

 

Parlamentarny zespół ds. katastrofy smoleńskiej chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka z udziałem prokuratorów wojskowych; chodzi m.in. o wyjaśnienia ws. informacji o polsko-rosyjskiej ekspertyzie szczątków Tu-154M.

 

Lech Wałęsa „jest człowiekiem znudzonym i zmęczonym, a przede wszystkim samotnym” – czytamy w dzisiejszy „Newsweeku”. Były prezydent w rozmowie z tygodnikiem przyznaje też, że „przechodzi do wieczności”. Pod koniec spotkania z dziennikarzami „Newsweeka” prezydent Lech Wałęsa nie był już tak srogi jak na jego początku. „Mnie już nic nie trzeba. Powoli się pakuję i przechodzę do wieczności. Tęsknię do niej, chcę ją zobaczyć”.

 

W Polsce 2 mln osób, w tym mniej więcej 1 mln dzieci objętych jest programem dożywiania – zapewniali posłowie PO z sejmowej komisji polityki społecznej: Sławomir Piechota i Magdalena Kochan. Według nich w Polsce nie ma dzieci nieobjętych pomocą w tym zakresie.

– Nie ma w Polsce dzieci nieobjętych programem pomocy, programem dożywiania – zapewnił Piechota, szef sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny na konferencji prasowej.

Według niego, od 2006 r. programem dożywiania, współfinansowanym z budżetu państwa, objętych jest stale w Polsce 2 mln osób. – Z tego nieco ponad połowa to są dzieci i młodzież, a pozostała część to są osoby dorosłe, z tego w dużym stopniu osoby samotne, osoby starsze – mówił Piechota.

 

10 marca 1813 roku we Wrocławiu król Prus, Fryderyk Wilhelm III, ustanowił Krzyż Żelazny – odznaczenie wojskowe przyznawane za męstwo na polu walki lub sukcesy dowódcze.

 

Dokument o legendarnym bohaterze Polski podziemnej chce zrealizować Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Scenariusz opowie o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, który dobrowolnie trafił do obozu, by organizować tam ruch oporu. Film ma być gotowy w przyszłym roku, ale stowarzyszenie wciąż szuka sponsorów.

 

Dwanaście spektakli polskiej teatralnej sceny alternatywnej, pokazy filmów Romana Polańskiego, koncert i dyskusje odbędą się podczas tegorocznej edycji festiwalu „Klamra” w Toruniu. 21. Alternatywne Spotkania Teatralne rozpoczną się w sobotę.

 

Pięć impresji baletowych złoży się na widowisko zatytułowane „Fascynacje”, którego premiera odbędzie sie w sobotę na scenie bydgoskiej Opery Nova. Spektakl przygotowali gościnnie dwaj zagraniczni choreografowie.

 

A teraz sport:

Justyna Kowalczyk wygrała w fińskim Lahti bieg na 10 km techniką klasyczną w ramach kolejnych zawodów Pucharu Świata. Polka biegła wspaniale i nie dała rywalkom szans, triumfując w wielkim stylu. Polskie media zgodnie podkreślają, że kiedy Kowalczyk i jej największa rywalka Marit Bjoergen nie walczą w biegu ze startu wspólnego, ale w biegu interwałowym, to Norweżka nie ma z Polką żadnych szans.

 

Robert Lewandowski świetnie spisuje się w Borussii Dortmund. Polski napastnik w meczu z Schalke Gelsenkirchen (1:2) strzelił gola, co oznaczało, że wpisał się na listę strzelców w siódmym kolejnym meczu ligowym, w którym zagrał w barwach swojego klubu.

motyl_agnieszki_8

Zrodlo: Onet.pl

Wiadomosci przygotowania Aleksandra Seghi
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *