Wiadomosci z Polski 12.03-18.03.2013

Mikropożyczki, nowe miejsca pracy w sektorze usług społecznych, staże w administracji, szkolenia i kursy – to niektóre elementy programu „Praca dla młodych” przedstawionego w niedzielę przez Sojusz Lewicy Demokratycznej.

„Obecna Polska to nie jest kraj przyjazny dla młodych ludzi. Mamy nie tylko bezrobocie, które przekroczyło już 14 proc., ale dodatkowo w ogromnej swojej części dotyczy to pokolenia wstępujących na rynek pracy” – podkreślił szef SLD Leszek Miller. Jak zauważył, trudno by pojawiały się nowe miejsca pracy, „gdy kraj rozwija się tempie ok 1 proc. PKB”. „Gdyby Polska nadal rozwijała się w tym tempie, to poziom dzisiejszych Niemiec osiągniemy za 35 lat. Nie sądzę, by była to ekscytująca perspektywa dla młodych” – dodał Miller.

 

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną udaje się w poniedziałek z dwudniową wizytą do Watykanu i Włoch. We wtorek będzie przewodniczył polskiej delegacji państwowej na inauguracyjnej mszy pontyfikalnej papieża Franciszka.

 

Czterech kardynałów i siedmiu polskich biskupów weźmie udział w mszy św. inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka, która odbędzie się we wtorek w Watykanie. Jak poinformował w sobotę PAP rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, w delegacji Konferencji Episkopatu Polski, która udaje się do Rzymu, są przewodniczący KEP abp Józef Michalik, sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak, abp Stanisław Budzik, abp Wacław Depo oraz biskupi: Włodzimierz Juszczak, Grzegorz Kaszak i Artur Miziński.

 

Tylko jedna trzecia Polaków (33,4 proc.) sądzi, że wolny rynek jest lepszy niż socjalistyczna, państwowa gospodarka planowa, a pozostali nie mają zdania – wynika z badań, do których dotarła „Rzeczpospolita”.

„Postawy ekonomiczne w czasach niepewności” to badania przeprowadzone na zlecenie Akademii Leona Koźmińskiego przez CBOS. Jak powiedział gazecie prof. Krzysztof Zagórski, Polacy oczekują od państwa bezpieczeństwa socjalnego i spodziewają się, że będzie ono spełniać opiekuńczą rolę. Jednak to nie znaczy, że myślą o powrocie do dawnego systemu sprzed transformacji. Jego zdaniem Polacy widzą, że jest gorzej, niż oczekiwali i spodziewają się pomocy ze strony rządu, ale to nie jest tęsknota za PRL.

 

„Makbet” Andrzeja Wajdy i „Macbeth” Grzegorza Jarzyny, „Burza” Krzysztofa Warlikowskiego – to wybrane spektakle, które można oglądać – razem z koncertami, filmami, animacjami – w internetowej bibliotece Ninateka. Zgromadzono tam już 2 tys. materiałów.

W multimedialnej bibliotece prowadzonej przez Narodowy Instytut Audiowizualny znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne. Zebrane materiały pochodzą z różnych źródeł – zarówno z archiwum Narodowego Instytutu Audiowizualnego, jak i zasobów studiów filmowych, instytucji kultury, nadawców oraz niezależnych producentów.

 

Konkursem Aktorskiej Interpretacji Piosenki, w którym weźmie udział 20 młodych wykonawców, rozpocznie się w piątek tegoroczny 34. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zwycięzca PPA, który potrwa do 24 marca, otrzyma Grand Prix, statuetkę Tukana Złotego i 10 tys. euro.

 

A teraz sport:

Już po pierwszej serii konkursu w Oslo było jasne, że Piotr Żyła i Kamil Stoch stoczą ze sobą walkę o zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata, ale ostatecznie zwycięstwo „Wewióra” i tak można uznać za sensację! Żyła triumfował ex aequo z Gregorem Schlierenzauerem, Kamil Stoch ostatecznie zajął czwarte miejsce.

 

Mistrz Niemiec, Borussia Dortmund, zanotowała w sobotę znakomity występ przeciwko ekipie SC Freiburg. Po dwóch trafieniach Roberta Lewandowskiego i Nuriego Sahina, BVB wygrała 5:1. Obaj bohaterzy byli bardzo zadowoleni ze swojego występu.

motyl_logo_polacy_we_wloszech_kwadrat

Wiadomosci przygotowala Aleksandra Seghi

Zrodlo: Onet.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *