Polonika

Konsulat Polski w Mediolanie poinformowal o utworzeniu nowej zakładki strony internetowej:

„Z radością udostępniamy Państwu nową zakładkę strony internetowej Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, POLONIKA https://www.mediolan.msz.gov.pl/pl/polacy_we_wloszech/polonika/ , na której zebraliśmy informacje oraz zdjęcia dokumentujące historię oraz ślady polskiej obecności na terenie północnych Włoch. Układ zakładki jest następujący: otwiera ją krótka prezentacja projektu, po której następuje przedstawienie głównych wątków polskiej emigracji w północnych Włoszech. Poniżej znajdą Państwo alfabetyczną listę regionów pokrywającą się z zasięgiem mediolańskiego okręgu konsularnego (północne Włochy włącznie z regionem Emilia Romania). Klikając na poszczególne regiony, rozwiną Państwo alfabetycznie uporządkowane nazwy miejscowości, w których odnotowane zostały świadectwa polskiej obecności.

 

 

Jak zaznaczyliśmy we wstępie, traktujemy zakładkę POLONIKA jako projekt otwarty, dlatego też zwracamy się do Państwa z apelem o rozpowszechnienie tej informacji w środowiskach polonijnych i wśród zainteresowanych tematyką stosunków polsko-włoskich oraz o przyłączenie się do akcji poszukiwania poloników. Uprzejmie prosimy o przesyłanieinformacji o Polakach przebywających na terenie północnych Włoch na przestrzeni dziejów oraz o pomnikach polskiej kultury. Zachęcamy do dzielenia się dokumentami, zdjęciami, wspomnieniami bądź odkryciami dokonanymi w archiwach i bibliotekach. Ufamy, że projekt ten pomoże przebywającym we Włoszech Polakom umacniać tożsamość narodową i budować poczucie, że obecność i działalność emigranta może twórczo kształtować rzeczywistość, w której żyje, a dla najmłodszej Polonii będzie uzupełnieniem lekcji historii. W załączniku przesyłamy baner zakładki POLONIKA z prośbą o zamieszczenie na stronach internetowych.

 

 polonika_polacy_we_wloszech

Osoby zainteresowane projektem prosimy o kontakt z wicekonsulem Bartoszem Skwarczyńskim, email [email protected] oraz Małgorzatą Stachna-Cremonino, email [email protected] „.

 

Redakcja Polakow we Wloszech dziekuje Prezes Associazione via

dell’Ambra, pani Dorocie Wisniewskiej za udostepnienie w/w informacji.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *