Wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej

Ad alcuni piace la poesia”,

to tytuł wieczoru poświęconego Wisławie Szymborskiej ,który odbył się niedziele 27  października 2013 w Savignano sul Panaro,  a zorganizowanego  przez Associzione Via dell’Ambra,  dzięki finansowemu wsparciu ze strony Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie.

 

DSCN1216

Spektakl  odbył się w sali posiedzeń Urzędu Miasta, udostępnionej  przez burmistrza Germano Caroli.

Mimo niekorzystnej pogody, grono osób przybyłych dopisało. Mieliśmy zaszczyt gościć mieszkańców miasta, ale również osoby które przybyły z miejscowości odległych takich jak Sant’Agostino, Casalecchio di Reno , San Giorgio in Piano swoją obecnością zaszycili nas Polacy mieszkający na stałe  we Francji, obecnie  przebywają na  wakacjach we Włoszech,  a podczas lektury gazety „Nasz Świat” znaleźli informację o naszym spektaklu.

DSCN1221

Wieczór zaczął się od miłego przywitania wszystkich przybyłych przez panią prezes Dorote Wiśniewską  oraz zaprezentowania utworu, który zadedykował naszej poetce Roberto Vecchioni.

Ballada bo tak sobie pozwole ją nazwać, była pięknym wprowadzeniem w atmosfere, która później towarzyszyła nam podczas wieczoru. Wiersze recytowane były przez panią Magdalene Jaroszyk, która swoim pięknym głosem przekazała zgromadzonym emocje zawarte w tekście. Towarzyszył jej Riccardo Farolfi, artysta który swoją grą na gitarze „zaczarował” wszystkich przybyłych.

DSCN1218

Występ trwał około dwóch godzin,podczas których mogliśmy posłuchać wierszy takich jak „Perspektywa”, „Cebula”,”Trzy słowa najdziwniejsze”,”Moralitet leśny” i wiele innych. Cała atmosfera była wzbogacona tym, iż artystka recytowała w języku włoskim jak również i polskim, co dla rodaków przybyłch z rodzinami sprawiło wielką niespodziankę.

Wieczór zakończył się owacjami na stojąco i bisami na życzenie publiczności. Po spektaklu stowarzyszenie zorganizowało mały poczęstunek dla wszystkich obecnych, podczas którego mogliśmy każdy z osobna podziękować zarówno artystom  jak i organizatorom.

 

W jednym  z wierszy pt.”Nic dwa razy”

Nic dwa razy się nie zdarza
i nie zdarzy.(…)

Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.

My jednak mamy nadzieje, że mimo tych słów będziemy mieli jeszcze okazję spotkać się i posłuchać słów naszej poetki…

 

Jolanta Stolarczyk

Associazione Via dell’Ambra (na Fb)

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *