Za wolność naszą i waszą

Pani Dorota z Associazione Via dell’Ambra przyslala nam relacje z obchodow Zaduszek na cmentarzu wojskowym w San Lazzaro di Savena:

Tak jak co roku,na polskim cmentarzu wojennym w San Lazzaro di Savenna spotkaliśmi się aby celebrować 2 Listopada ,który dla wszystkich chrześcijan jest dniem zadusznym.W tym dniu wspominamy naszych bliskich ktòrzy odeszli z tej ziemi.

cmentarz_polacy_we_Wloszech

 

Na wejsciu przywitał nas pięknie ozdobiony ołtarz,który został przygotowany przez ks.Tomasza,siostry zakonne i Polską Misje Katolicką.W uroczystościach brali udział przedstawiciele ze strony włoskiej jak i polskiej.Na uroczystości przybył Konsul Generalny RP w Madiolanie Jerzy Adamczyk oraz vice konsul Bartosz Skwarczyński, obecni byli również przestawiciele miejscowości Santa Sofia ,San Lazzaro di Savena ,Castel San Pietro Terme .

konsul_rp_polacy_we_Wloszech

Jak zawsze, dopisali działacze polonijnych stowarzyszeń: Stowarzyszenia Rodzin Kombatantów z Forlì, Polonia z Ceseny, Via dell’Ambra z Savignano s/Panaro, Natura i Sztuka oraz Malwina Ogonowska z Bolonii i wielu innych.Na mszę przybyli licznie również Polacy mieszkający w okolicach,

gdyż była to dla nich możliwość aby spotkać się i powspominać oraz przede wszystkim pomodlić sie we wspólnym gronie.

cmentarz

Liturgia była sprawowana w obu językach.Podczas mszy wierni mogli również uczestniczyć nie tylko modląc się wspólnie, ale również śpiewając pieśni specjalnie na tą okazje przygotowane w języku polski.

ambona_na_cmentarzu_polacy_we_wloszech

Uroczystość religijną zakończyło przemówienie konsula RP, który podziękował wszystkim przybyłym oraz władzom miasta za możliwość organizowania takich spotkań, dzięki którym możemy umacniać przyjaźń między naszymi państwami. Mazurek Dąbrowskiego mówi:

 

 

Marsz,marsz Dąbrowski z ziemi Włoskiej do Polski,

 

Za Twoim przewodem złaczym się z narodem”.

 

w krypcie

 

Z kolei Mameli w hymnie narodowym Włoch w ostatniej zwrotce wspomina, że Austria sprzymierzona z Rosją wypiła krew Polską, podzieliła i rozczłonkowała Polske, ale ta krew wypita truje serca ciemieżców. Jak na ten akt wspólnej historii powinniśmy reagować? Wydaje mi się, że takie okazje jak ta, są najlepszym dowodem na obopólną przyjaźń.

 

Jolanta Stolarczyk

 

Associazione Via dell’Ambra

Redakcja portalu Polacy we Wloszech serdecznie dziekuje o udostepnienie w/w zdjec.

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *