Spotkanie Polaków z Modeny i okolic

Stowarzyszenie Via dell’Ambra gościło niedawno naszych rodaków na przedadwentowym spotkaniu Polaków z regionu  Modeny i okolic. 

Oto krótka relacja z tego wieczoru:

Spotkanie z kuchnią polską, które miało miejsce w salonie parafialnym w Mulino (frakcja Savignano sul Panaro), odbyło się 30 października na zaproszenie Stowarzyszenia Via dell’Ambra. Jak co roku frekfencja dopisała. Na kolacje przybyli nasi rodacy mieszkający w okolicach Modeny, Boloni, Ferrary, Pavullo i Maranello.

DSCN1361

 

Osoby przybyłe, na początku miały okazje spróbować wyrobów, które królują na polskich stołach, takich jak kiełbasa i szynka oba podukty wędzone  starymi metodami, ale również kabanosy, sałki i inne przekąski, nie mogło oczywiście zabraknąć „szarlotki”, czyli naszego tradycyjnego aperitivu żubrówki z sokiem jabłkowym i miętą.

DSCN1350

Kolację rozpoczeliśmy od grochówki ,  kolejnym daniem wieczoru były pierogi ruskie, które były rozchwytywane i wielu z gości prosiło o bis i tris. Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o naszych znajomych Włochach, specjalnie dla nich została przygotowana gramigna z sosem z kiełbasy.

Ale chyba danie, na które wszyscy przybyli czekali był gulasz. Tutaj już nie był istotnie czy brzuszki były zapełnione czy nie, talerze zostały opróżnione.

DSCN1351

Dobra kolacja powinna się zawsze zakończyć deserem. Nasi goście mogli spróbować orzeszków czyli kruchych ciastek  napewnionych masą orzechową oraz  wafli przekładanych powidlami  i masą krówkową. Były serwowane również likiery i kawa.

Podczas wieczoru odbyła się loteria fantowa, w której uczestniczyli    wszystcy uczestnicy spotkania , bilety sie skończyły w mgnieniu oka ,a nawet zabrakło  ich co dla niektórych. Spotkanie skończyło się podziekowaniami ze strony organizatorów dla wszystkich przybyłych, który  zaszczycili nas swoją obecnością.

DSCN1375

Miejmy nadzieję, że kolejne będzie również tak samo udane a nawet lepsze.

 

Jolanta Stolarczyk

Associazione Via dell’Ambra
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *