Propozycje ustawy przyznawania obywatelstwa włoskiego imigrantom

W ostatniej swojej wypowiedzi na antenie RadioUno włoska minister d/s Integracji, Cécile Kyenge, podkreśliła, że rząd pracuje nad ustawą, która ma na celu zreformować przyznawanie obywatelstwa włoskiego w oparciu o tzw. zasadę  „Ius soli”, aczkolwiek będzie to umiarkowane Ius soli (wbrew temu, co sugeruje propaganda polityczna).

Oznacza to, wyjaśnia pani minister, że rodzice obcego pochodzenia będą mogli ubiegać się o przyznanie obywatelstwa włoskiego dla swoich dzieci tylko wtedy, kiedy przejdą odpowiedni okres integracji we Włoszech, lub też w przypadku gdy dzieci imigrantów będą miały za sobą odpowiednio długi pobyt w szkołach włoskich. Ale na pewno, nikt nie zamierza przyznawać obywatelstwa imigrantom tuż po ich przybyciu do Włoch, nie wystarczy też miejsce urodzenia dziecka we Włoszech.

Włoskie prawo, dodaje pani minister Kyenge, jest pod tym względem najsurowsze w Europie. W Niemczech, na przykład, po latach stałego pobytu, rodzice imigranci mogą ubiegać się o przyznanie obywatelstwa dla swoich dzieci.

W tej chwili zarówno w Senacie jak i Izbie Deputowanych dyskutuje się nad dwudziestoma propozycjami tej ustawy.

(źródło: lettera43.it, 02/01/2014)

Cecile Kyenge

Cecile Kyenge
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *