Instytut dla Polonii zaprasza na Wielki Final Orkiestry Swiatecznej Pomocy w Neapolu

Zapraszamy serdecznie na rozmowę z paniami Anną Smolinską i Agnieszką Folcik ze Stowarzyszenia INSTYTUT DLA POLONII, współorganizatorkami WOSP we Włoszech z  Lago di Patria prov. Napoli:

Jak właściwie zrodził się pomysł, żeby 12 stycznia zorganizować Wielki Final Orkiestry Swiatecznej Pomocy właśnie w Neapolu?

Tak naprawdę to propozycja zorganizowana Finału padła ze strony Szefa Sztabu, Roberta Małeckiego, na pare dni przed świętami, ponieważ (jak nas poinformował) właśnie w tym okresie  rozpadł się sztab w Rzymie i zaistaniało ryzyko, że Finał WOŚP sie nie odbędzie.  Byłyśmy zaskoczone i mimo, że czasu było niewiele podjełyśmy się zatem tego wyzwania.

Jak duży jest zespół waszych wolontariuszy w Instytucie dla Polonii?

Nasz Stowarzyszenie liczy ponad 100 członków, z czego aktywnie zaangażowanych w organizację Finału WOŚP jest około 20 osób

Czy jest to pierwsza tak ważna impreza w waszym gronie polonijnym, czy też macie na swoim koncie inne tego typu spotkania i koncerty?

Od samego początku naszego powstania ( 2010 r.) zorganizowałyśmy różnego typu imprezy dla tutejszej Polonii, m.in Międzynarodwy Dzień Dziecka pod patronatem Regionu, Prowincji, Urzędu Miasta i Burmistrza Neapolu, w którym uczestniczyło ponad 300 dzieci różnej narodowości. Coroczne spotkania wigilijne z przedstawieniem Jasełkowym, i oczywiście liczne spotkania polonijne m.in z okazji Andrzejek czy Karnawału.

Ponadto od trzech lat prowadzimy Sobotnią Szkołę Kultury i Języka Polskiego w Lago Patrii (pod Neapolem)

Jak zorganizowaliście środki na organizację tak ambitnego przedsięwzięcia i to w tak krótkim czasie?

Nie dysponujemy środkami finansowymi i nie zajmujemy się tą kwestią.  Pokrycie kosztów związanych z organizacją np. z artystami, którzy wystąpią podczas WOŚP  pozostało w kompetencji Szefa Sztabu. Z naszej strony zaoferowaliśmy naszą pracę, doświadczenie i nasze kontakty. I tak w organizacji pomogli nam ludzie, którzy od lat  współpracują z nami udostępniając własne usługi i lokale. Są osoby, które zasponsorowały nagrody dla loterii, inne natomiast dały dyspozycyjnośc w kwestii logistycznej a inne jeszcze tak jak np. polski przewodnik (Elwira Mirosławska) w formie bezpłatnej oprowadzi artystów po tajemniczym Neapolu czy też polska DJ Ewa Nytko, która oferuje swoje doświadczenie, cześć sprzętu muzycznego i oprawę muzyczną.

Spodziewacie się przyjazdu wielu artystów, proszę przypomnieć naszym czytelnikom kto wystąpi na waszej scenie?

Podczas Finału zagrają dla nas artysci, którzy przyjadą prosto z Polski, a wśród nich mityczni TRUBADURZY, PAWEŁ ZAWIERKA, KORDIAN KACPERSKI, TOMASZ CZAPLIŃSKI, MICHAL MASŁOŃ, ALEKSANDER NOWAK,  jak również włoscy artyści tacy jak RAIZ, IDA RENDANO, GROUN ZERO.  Całość poprowadzi polski aktor OLEK MINCER.

Jakie inne atrakcje przygotowaliście na Wośp w Neapolu?

W tym roku dużo miejsca zostanie poświęcone dzieciom. Specjalnie dla nich będzie zabawa karnawałowa, gry, zabawy, animacja.  Ale najważniejszym punktem programu będzie akcja DZIECI-DZIECIOM. Będą to zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonaja pamiątkowe kartki z tegorocznego WOŚP a artyści złożą swoje autografy. Całość zostanie przekazana na aukcję.  Ponadto zapowiedzieli swój udział rajdowcy z klubu HARLEJA, którzy wykonają paradę na swoich motorach.

Czy impreza będzie filmowana? Czy inni Polacy we Włoszech będą mogli zobaczyć chociaż fragmenty występów na przykład na youtube?

Z pewnością

Gdzie dokładnie odbędzie się impreza, i ile osób może pomieścić restauracja przez was wynajęta?

Impreza odbędzie się wRestauracji Sayonara na Via Domiziana 989/991 w Lago Patria (Castelvolturno /Ischitella). Sayonara udostępniła nam bezpłatnie dwie duże sale, w ktorych zmiesci się tysiąc osób

Na jakie menu mogą liczyć goście przybyli do restauracji i czy średnie ceny będą przystępne dla wszystkich?

Ceny ustanowione przez restauracje są dostosowane do okazji tzn – będa bardzo niskie i przystępne dla wszystkich. Z informacji, jakie uzyskaliśmy od dyrektora wiemy, że zostaną przygotowane róznego typu menu – od pizzy, bułek ( w cenie od 1 do 3 euro) do pełnego obiadu w cenie 10 euro

Impreza odbędzie się w niedzielę i to poza miastem, czy przyjezdni z daleka mogą liczyć na waszą pomoc w zorganizowaniu wieczornego powrotu do Neapolu, i ewentualnie w znalezieniu miejsc noclegowych?

Oczywiście, prosimy tylko o kontakt najpóźniej do piątku.

Proszę jeszcze przypomnieć na jaki cel będą przeznaczone fundusze zebrane podczas Finału Wośp.

Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Z zebranych środków zostaną zakupione m.in.: wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci; RTG przyłóżkowe; RTG z ramieniem C i monitorem; radiologiczne stacje diagnostyczne; aparaty USG przystosowane do badań FAST z opcją power-color-doppler. Lista tych urządzeń może ulec zmianie po dokładnym rozpatrzeniu przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  oraz lekarzy próśb nadesłanych przez szpitale.

Nie pozostaje nam więc nic innego jak życzyć Wam wspaniałej zabawy, i zebrania jak największej sumy na tak szlachetny cel!

Dziękujemy serdecznie za rozmowę i pozdrawiamy całą Polonię z regionu Kampanii.

Rozmawiaòa Agnieszka B. Gorzkowska

wosp
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *