Niezwykły koncert dwunastu ocalałych skrzypiec w Rzymie

27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Rzymie w Auditorium Parco della Musica odbędzie się niezwykły koncert dwunastu ocalałych skrzypiec – „I violini della speranza” („skrzypce nadziei”).

I-violini-della-speranza

Skrzypce i wiolonczela to  instrumenty ocalałe z zagłady Holokaustu. Znany lutnik iraelski Amnon Weinstein kolekcjonuje i odrestaurowuje instrumenty, które były niejako świadkami tej ogromnej ludzkiej tragedii. I tak trafiły w jego ręce skrzypce, które grały więźniom „odprowadzając” ich do komory gazowej, skrzypce wyrzucone z pociągu wiozącego ludzi do obozu w Oświęcimiu i znalezione przez polskiego rolnika, wreszcie skrzypce muzyków żydowskich, którzy opuszczali Niemcy w 1936r. emigrując do Palestyny, później Izraela, formując tam Orkiestrę Filharmonii organizowaną przez Toscaniniego i Hubermana aby ocalić ich od deportacji, skrzypce z gwiazdą Dawida wędrownych muzyków, itd.

fot.suoniestrumenti.it

fot.suoniestrumenti.it

To właśnie te instrumenty znów zagrają i „opowiedzą” swoje historie. A ich brzmienie – symbol nadziei, przekażą publiczności młodzi muzycy różnych wyznań (w wieku od 14 do 21 lat) z JuniOrchestra – Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod dyrekcją Yoel Levi.

Wystąpią min. soliści: Shlomo Mintz, Francesca Dego, Cihat Askin.

Koncert zadedykowany jest wszystkim ofiarom wojny i Holokaustu.

I violini della speranza – Auditorium Parco della Musica di Roma. Sala Sinopoli godz. 20.00

Wstęp wolny aż do wyczerpania miejsc.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *