Relacja z wystawy o Januszu Korczaku – Savignano S/Panaro

“JANUSZ KROL DZIECI “- WYSTAWA W SAVIGNANO S/PANARO

 

27 stycznia obchodzony jest we Włoszech Dzień Pamięci.

W tym roku Stowarzyszenie “VIA dell’AMBRA” ,przy współpracy z Ambasadą RP w Rzymie, podjęło inicjatywę prezentacji życia i dokonań Janusza Korczaka, lekarza, opiekuna, pedagoga i wychowawcy .

 

W inauguracji wystawy w Savignano w Muzeum LA VENERE w dniu 25/01/2014 wzięli udział uczniowie miejscowego gimnazju, Burmistrz Miasta Germano Caroli , poczty sztandarowe Associazione Nazionale Alpini oraz Associazione Nazionale dei Carabbinieri jak i członkowie Associazione Via dell’Ambra i Associazione Malwina Ogonowska .

 

W trakcie wystawy można było poznać życie i dorobek znanego polskiego pedagoga i lekarza Janusza Korczaka. Jego żydowskie pochodzenie zaważyło na tym ,ze zmuszony przez władze okupacyjne zamieszkał na terenie Warszawskiego Ghetta. Nie narzekał, bo nadal zajmował się prowadzeniem Domu Sierot.

 

Jak na czasy przedwojenne idee Korczaka były wielce nowatorskie. Pod wpływem myśli pedagogicznych Pestalozziego czy Marii Montessori, w swojej pracy stosował zasady równości, obowiązkowości i sprawiedliwości. Podobnie jak Montessori kladł nacisk na rozwój twórczej inwencji dziecka. Uważany jest za pioniera edukacji moralnej. Zajmował się także pisaniem książek o dzieciach i dla dieci. Któż z nas nie słyszał o “Krolu Maciusiu I “ ?

 

Wystawę otworzyła prezes Stowarzyszenia Dorota Wisniewska. Po pierwszych jej słowach skierowanych do przybyłych ucznów z gimnazjum w Savignano, głos zabrał burmistrz miasta Germano Caroli. W swoim wystąpieniu podkreślił jak wielką rolę w kształtowaniu postaw obywatelskich odegral Janusz Korczak. Współczesne pokolenie powinno być wdzięczne tym wszystkim pedagogom, którzy na przełomie XIX i XX wieku domagali się praw dziecka do szacunku i równości.

 

Dorota Wisniewska wspomniała także o roli polskiego konspiratora Jana Karskiego, który dostarczył aliantom materiały o ghetcie warszawskim i błagał o pomoc dla ginących tam Zydów. Uczniowie z zainteresowaniem przeglądali komiks o Janie Karskim zrealizowany przez dwóch włoskich grafików Marco Rizzo i Lelio Bonaccorso,wydany ostatnio przez wydawnictwo Rizzoli &Lizard.

 

A jakie przesłanie płynie dla nas z tej wystawy, jej myśl przewodnia?

 Najlepiej wyraża ją fragment wiersza Anny Kamieńskiej:

“Bo Janusz Korczak-przyjaciel wszystkich nas,

 Dla szczęścia dzieci poswięcił życie swe,

więc pamięć o nim w dziecięcych sercach trwa…”

 

A czy pamięć o Korczaku będzie trwała w sercach tych co obejrzą wystawę?

 Zyczmy sobie aby to młode pokolenie które obejrzy wystawę o Korczaku mogło dożyć takich czasów o których marzy w wierszu poetka Anna Kamieńska:

“ Bo myśl o szczęściu dieci własnie spełnia się”

                                           Anna Pankowska “VIA dell’AMBRA”

Ponizej prezentujemy zdjecia autorstwa:

Anny Bondyra Kidaj
Jolanty Stolarczyk Lodi
Justyny Borys
zdjecie_wystawy_korczaka_polacy_we_wloszech
korczak_polacy_we_wloszech
wystawa_korczaka_polacy_we_wloszech
wystawa_polacy_we_Wloszech
zdjecie_z_wystawy_polacy_We_wloszech

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *