Projekt „Oblicza Polonii. Portrety Polaków we Włoszech.”

Pani Malgorzata Stachna-Cremonino przyslala do Redakcji list od Konsula Generalnego RP we Wloszech:

Szanowni Państwo,

 

Z ogromną radością chciałbym poinformować, że na stronach internetowych Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie oraz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie został zainaugurowany projekt „Oblicza Polonii. Portrety Polaków we Włoszech.” Jest to inicjatywa otwarta, którą chcemy kontynuować w kolejnych latach i do której chciałbym w tym momencie wszystkich Państwa serdecznie zaprosić.

„Oblicza Polonii. Portrety Polaków we Włoszech.” to internetowa wystawa – piękne fotoreportaże włoskiej artystki-fotografik Francesci Leonardi, które pozwalają towarzyszyć każdemu z bohaterów podczas jego zwykłego dnia. Jednak te obrazy to tylko zachęta, zaproszenie do poznania jego historii, a przez to poznania losów najróżniejszych przedstawicieli Polonii Włoskiej.

 

Polonia Włoska to temat niezwykle rozległy, a będący jej częścią Polacy zamieszkali we Włoszech są bardzo różnorodni. Znajdują się wśród Państwa osoby, które przybyły do Włoch przez zupełny przypadek oraz takie, których decyzja o przyjeździe była świadoma i przemyślana. Są ci, którzy mieszkają tutaj od wielu lat oraz inni – relatywnie nowi przyjezdni. Są osoby młode, które właśnie z Włochami wiążą swoja przyszłość, rodziny w średnim wieku, które z troską przekazują swoim dzieciom wszelkie dostępne na obczyźnie świadectwa polskości, i wreszcie seniorzy, którzy z perspektywy swojego życiowego doświadczenia opowiadają nam o przeszłości Włoch, nierzadko będącej również polską przeszłością.

 

Pokazanie tak wielu świadectw, to praca na lata, którą zaczynamy właśnie teraz i którą chcemy kontynuować. Na wstępie prezentujemy sylwetki pierwszych 10 Bohaterów. Chcąc już na wstępie objąć możliwie szeroki przekrój Polonii zaprosiliśmy osoby z różnych miejsc i należące do najróżniejszych środowisk. Znajdują się wśród nich żołnierze 2. Korpusu Armii Generała Andersa, uznani artyści, przedsiębiorczy biznesmeni, a także pracownicy włoskich instytucji oraz przedstawiciele tzw. emigracji zarobkowej. Jednak to tylko kropla w morzu, dlatego prosimy, by włączyli się Państwo w te dzieło. By dzielili się Państwo z nami swoją historią i by przekazywali nasze zaproszenie kolejnym osobom. Co roku będziemy starać się o rozszerzenie wystawy o kolejnych kilka, kilkanaście postaci.

 

Będziemy też bardzo wdzięczni za Państwa uwagi i propozycje kolejnych działań wokół tej inicjatywy.

 

Niech ten projekt stanie się naszym wspólnym dziełem, zbliży Polaków we Włoszech i będzie bazą do wspólnych działań.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami,

 

Jerzy Adamczyk

Konsul Generalny

 

motyl_agnieszki_kwadrat_z_adresem_internetowym

Serdecznie dziekujemy pani Malgorzacie za przekazani tresci  w/w listu.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *