Wywiad z Katarzyną

Serdecznie zapraszam do przeczytania wywiadu z Katarzyna, ktora mieszka w Toskanii.

Polacy we Wloszech: Z wielka radoscia odkrylam Twojego bloga (www.domzkamienia.blogspot.com) i ze mieszkasz w Toskanii. Mimo tego, ze do Marradi przyjezdzam kazdego roku w pazdzierniku, by uczestniczyc w targach rekodzielniczych, to jeszcze nigdy Cie nie spotkalam. Najwyzszy czas nadrobic zaleglosci. Jak dlugo mieszkasz w Toskanii?

Katarzyna Nowacka: Mam nadzieję, że w czasie najbliższych świąt kasztana uda nam się spotkać! W Toskanii mieszkam prawie rok, jeśli wliczyłabym wakacje, po których nie wrociłam już do Polski. A tak na poważnie – decyzja o pozostaniu w Marradi dojrzewała w nas przez całe lato. Jednak dopiero pod koniec sierpnia padło, że zostajemy na stałe.

7_polacy_We_wloszech

9_marradi_polacy_we_wloszech

Polacy we Wloszech: Dlaczego wybralas Marradi? Z dala od wiekszych miast, osrodkow turystycznych.

Katarzyna Nowacka: Kiedy mój młodszy syn skonczył roczek, postanowiliśmy wreszcie zrealizować nasze marzenie o wakacjach w Toskanii. Przez smutne zimowe miesiące przeglądałam setki ofert, by wyłowić tę jedyną. Nie zależało mi na wielkim agriturismo, chciałam mały domek na uboczu, z dala od turystycznego szlaku i tak nasz wybór padł na Pianorosso w Marradi.

10_polacy_we_Wloszech

13_polacy_we_Wloszech

15_polacy_we_Wloszech

Polacy we Wloszech: Opowiedz nam czym zajmujesz sie na co dzien.

Katarzyna Nowacka: Kiedyś razem z mężem prowadziłam rodzinną firmę, która zajmowała się głównie nieruchomościami.Odkąd na świat przyszły dzieci, z radością poświęciłam się domowi. W tym czasie bylam też współzałożycielką przedszkola na warszawskim Grochowie. Jednak zawsze najsilniejsza byla we mnie potrzeba pisania. Pisywałam o Toskanii, publikowałam recenzje książek, aż w końcu zatęskniłam za bardziej obfitą i poważną treścią. Obecnie jestem w trakcie pisania mojej ksiązki.
Za namową przyjaciół i czytelników mojego bloga przygotowuję też „sklep” internetowy z produktami włoskimi.

1_polacy_we_Wloszech

2_polacy_we_wloszech

4_polacy_we_wlosech

Polacy we Wloszech: Jak dlugo prowadzisz bloga? Skad pomysl na jego prowadzenie?

Katarzyna Nowacka: Blog istnieje już ponad dwa lata. Zrodził się z tęsknoty za Włochami, z mojej potrzeby pisania. Stał się moją pierwszą poważniejszą próbą zaprezentowania moich opowieści przed szerszą publicznością.

6_polacy_we_wloszech

Polacy we Wloszech: O czym piszesz na blogu: o zyciu w Toskanii czy ogolnie we Wloszech?
Katarzyna Nowacka: Piszę o wszystkim co z naszą włoską przygodą jest związane, o ludziach, o miejscach, które mnie oczarowały, o dzieciach i ich zmaganiach we włoskiej szkole, o kuchni, choć tej również za namową czytelników poświęciłam osobny blog. Opowiadam o naszym miasteczku, o festach, które są tu organizowane, o górskich szlakach, czasem są to wielkie wydarzenia, a czasem banalne drobiazgi, to co mi w duszy gra, Całkiem przypadkiem okazało się, że mój blog zaczął wielu osobom dawać nadzieję na spełnione marzenia, stał się miłą odskocznią od szarej rzeczywistości. To mnie bardzo cieszy!

3_polacy_we_Wloszech

5_polacy_we_wloszech

Polacy we Wloszech: Jak mieszka Ci sie we Wloszech? Dlaczego podjelas decyzje wyprowadzenia sie z Polski?
Katarzyna Nowacka: To co rozkochało mnei w tym kraju najbardziej, to włoska mentalność, włoski model życia, zwłaszcza tu w Marradi. Nie jestem jedyną cudzoziemką, która zdecydowała się dla Marradi porzucić swoją ojczyznę. W ostatnich latach spotkało mnie w Polsce wiele złego i to chyba przyspieszyło naszą decyzję. Seria niepowodzeń, ludzka zawiść i nieszczerość przelały czarę goryczy. Paradoksalnie zdecydowaliśmy się na wyprowadzkę w najtrudniejszym dla nas momencie.

Polacy we Wloszech: Jak odnajdujesz sie tu odnajdujesz? Czy napotykasz czasem na jakies trudnosci czy wszystko jest wspaniale.
Katarzyna Nowacka: Czujemy się tu wspaniale, ludzie są niezwykli. Na początku musieliśmy zmierzyć się ze słynną włoską biurokracja, ale o niej wiedzą wszyscy!  Oczywiście są problemy ze znalezieniem pracy. Obecnie pracuję nad moimi własnymi pomysłami, ale mam jeszcze trochę wolnego czasu i czułabym się pewniej mając zatrudnienie. Nie lubię siedzieć bezczynnie. Jednak z tym w Italii obecnie nie jest łatwo.

8_polacy_we_wloszech

Polacy we Wloszech: Czy brakuje Ci czegos z Polski?
Katarzyna Nowacka: Poza moją rodziną, z którą spotykam się teraz kilka razy do roku, brakuje mi kilku kulinarnych drobiazgów. Teraz w sezonie tęsknię za rabarbarem, czy wiesz gdzie go znajdę?:) Ale tak na poważnie muszę przyznać, że nie tęsknię za Polską, może nie zabrzmi to dobrze, ale moje doświadczenia z ludźmi, z urzędami bardzo ostudziły mój patriotyzm.

Polacy we Wloszech: Wspomnialas, ze piszesz ksiazke. Czy mozesz opowiedziec o tym naszym czytelnikom. Czy tematyka zwiazana jest z Polska, Wlochami, a moze innym krajem?
Katarzyna Nowacka: Moja książka opowiada o naszej włoskiej przygodzie. Nie tylko o Toskanii, ale o Włoszech w ogóle, trochę też o Polsce, przeplatają się w niej nasze dzieje i opowieści maradyjczyków.

14_polacy_we_Wloszech

Polacy we Wloszech: Jakie masz najblizsze plany, pomysly?
Katarzyna Nowacka: Poza książką, pracuję też nad wspomnianym wyżej sklepem. Wszystko jest jeszcze w powijakach, ale mam nadzieję, że wszystko uda się tak jakbym chciała. Myślę, że produkty z doliny, w której mieszkamy warte są uwagi. Byłabym też bardzo szczęśliwa gdyby udało mi się nawiązać współpracę z wydawnictwami, podróże, ludzie i kuchnia to coś o czym mogę pisać bez końca.

11_polacy_we_wloszech

12_polacy_we_wloszech

Polacy we Wloszech: Serdecznie dziekuje za rozmowe.

 

Z Katarzyna Nowacka rozmawiala Aleksandra Seghi. Pani Katarzynie serdecznie dziekujemy za udostepnienie zdjec z prywatnego archiwum.

 
One thought on “Wywiad z Katarzyną

  1. Michał

    Toskania jest cudownym regionem, Marradi faktycznie urocze. We Włoszech można się zakochać. Ale trzeba posmakować miejsc, które z turystyką mają niewiele wspólnego, miejsc właśnie oddalonych od centrów turystycznych. Klimat, ludzie i atmosfera są cudowne. W takich miejscach można się zakochać!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *