Prezentacja filmu „Wolny” i książki „Memorie 1939-46”

 

 

 

POZOSTANą  śLADY DAWNYCH DNI…..

 

W tym roku ochodzone bylo 70 lecie bitwy  pod  Monte  Cassino.

Dla rodzin kombatantów to szczególny dzień,którego pamięć trzeba pielęgnować, przekazując całe  chwalebne dziedzictwo Zolnierzy II Korpusu Polskiego ich dzieciom,wnukom i prawnukom.

po prezentacji

 

Z myślą o rzetelnej prawdzie historycznej dotyczącej II Korpusu, staraniem Stowarzyszenia Rodzin Kombatantów we Włoszech powstał film dokumentalny pt. tytulem  “WOLNY”.

Jego realizatorem jest Alessandro Quadretti.

Prapremiera tego filmu odbyła się w dniu 19 maja 2014  w kinie San Luigi w Forlì.Wszystkie miejsca byly zajęte i mimo późnej pory (godz.21) oprócz mieszkańców, zjawili się przedstawiciele stowarzyszeń polsko-włoskich: Stowarzyszenie POLONIA i VIA dell’AMBRA.

Bernadeta Grochowska i Enzo Casadio

 

W sposób przystępny i zgodny z prawda została włoskiemu widzowi przedstawiona  historia II Korpusu, zaczynając od paktu Ribentropp-Mołotow a kończąc na wkroczeniu wojsk alianckich do Bolonii.

Oprócz zdjęć dokumentalnych, map, kronik pochodzacych z Insytutu Sikorskiego w Londynie, były także wywiady z weteranami lub ich dziecmi oraz komentarz włoskich historykow zajmujących się tą tematyką.

Film odmiósł  duży  sukces. Na sali oprócz reżysera był obecny Enzo Casadio włoski historyk,  autor  książek o II Korpusie (m.in. monografii o cmentarzu polskim w San Lazzaro). Stowarzyszenie Rodzin Kombatantow wyznaczyło sobie wzniosły cel: dbać o dobre imię swoich ojców i ich towarzyszy, protestować  gdy pojawiają się kłamliwe informacje o  gen. Andersie i jego żołnierzach w zachodnich mass-mediach.

Uzupełnieniem  filmu była prezentacja książki „Memorie 1939-1946„  na którą zaproszono widzow  do Ceseny, do Biblioteki Malatestanskiej na dzien 23 maja.

Trzeba było skorzystać z okazji, gdyż  takie  momenty nie przytrafiają się dwa razy. Tym razem spotkanie w bibliotece było zorganizowane przez dwa stowarzyszenia: Rodzin Kombatantow z Forlì i Polonię z Ceseny.


Organizator spotkania Bernadeta Grochowska i tlumacz wspomnien Pani Mirella Spilla

 

Przedstawiono najnowsze ,poprawione wydanie  wspomnień gen. Andersa, znane polskim czytelnikom pod tytułem ”Bez ostatniego rozkazu”. Przedmowę do wydania  z marca 2014 roku  napisała córka generała Anna Maria Anders Costa.

Książke przedstawił  historyk Enzo Casadio. Ze względów zdrowotnych nie mółg uczestniczyć w prezentacji  prof. Luca Alessandrini z Instytutu Historycznego “PARRI” z Bolonii.

Wśród obecnych nie mogło zabraknąć przedstawicieli stowarzyszeń  polonijnych. Obecna na sali tłumaczka książki wyjaśniła  jakie trudności napotkała w trakcie swojej pracy i czym różni się obecne wydanie od wspomnień gen. Andersa wydanych po włosku w okresie powojennym.

Ksiazkę można  było nabyć po promocyjnej  cenie. ”Mole książkowe” skorzystały z okazji.

W tym samym dniu Stowarzyszenie VIA dell’AMBRA podarowało  Bibliotece Malatestanskiej dwa egzemplarze komiksu  o niedźwiedziu Wojtku , oraz jeden egzeplarz Bibiliotece Ecoistituto w Cesenie.

Te dwa majowe wypady z Emilii do Romanii przedstawicielom stowarzyszenia VIA dell’AMBRA przyniosły wiele nowych doświadczeń umożliwiając zapoznanie nowych i  zacieśnienie wcześniejszych więzi przyjaźni ze stowarzyszeniami działającymi w Romanii, jak i umożliwiając propagowanie pamięci o kosmatym kapralu Wojtku, niedźwiedziu z 22 Kompanii Transportowej,który też  brał udział we włoskiej kampanii.

prezentacja

 

Tak jak w refrenie piosenki   “Czerwone maki” przejdą lata i wieki przeminą, pozostaną ślady dawnych dni….”

Podsumowujac te dwa dni spędzone w Forlì i Cesenie dodałabym, że pozostaną: film WOLNY, wspomnienia gen. Andersa i komiks o niedźwiedziu Wojtku.

Anna Pankowska, Dorota Wisniewska

Stowarzyszenie Via dell’Ambra
One thought on “Prezentacja filmu „Wolny” i książki „Memorie 1939-46”

 1. Paul Valasek

  Cześć,

  Nazywam się Paul Valasek z Chicago i chciałbym nawiązać kontakt z Enzo Casadio, który napisał książkę o Hallerczycy we Włoszech 1917-1919. Napisałem trzy książki o polskich Amerykanach, którzy walczyli w Armii Hallera i chciałbym wiedzieć, czy wymieniłby się pomysłami.

  Wszystkiego najlepszego,
  Paul Valasek
  [email protected]

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *