Młodzi, dynamiczni polscy przedsiębiorcy podbijają Włochy

 18 czerwca b.r. w LUISS Enlabs, jednym z włoskich akceleratorów przedsiębiorczości, odbył się „POLSKA Startup Day in Rome”. Organizatorami wydarzenia były Ambasada RP i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

plakat

W trakcie seminarium zaprezentowano sześć polskich przedsiębiorstw start-up: MyBazeOmni3dCloud Your CarSentiOneHomplex i Duckie Deck.

Co oznacza start-up? Jest to firma stworzona w celu poszukiwania modelu biznesowego, który gwarantowałby jej rozwój. Ma zwykle krótką historię, ciągle rozwija się i aktywnie poszukuje nowych rynków. Przedsiębiorstwa start-up powstać mogą w dowolnej branży, jednak najczęściej związane są z nowymi technologiami. Do ich cech charakterystycznych zalicza się niskie koszty rozpoczęcia działalności, wyższe niż w przypadku „standardowych” przedsięwzięć ryzyko i potencjalnie wyższy w stosunku do normalnych przedsięwzięć zwrot z inwestycji.

Polacy zaprezentowali się na seminarium doskonale. Uderzał ich młody wiek, entuzjazm z jakim opowiadali o osiągnięciach i planach stworzonych przez siebie start-upów i doskonała znajomość języka angielskiego. Przyjechali do Italii z nadzieją znalezienia tu partnerów biznesowych. Czym zajmuje się sześć polskich startupów, których przedstawiciele pojawili się w czerwcu w Rzymie?

SentiOne (www.sentione.com) to firma, która jako jedyna specjalizuje się w monitoringu internetu w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

 

Paweł Stępień z firmy SentiOne

Paweł Stępień z firmy SentiOne

Paweł Stępień przedstawił ją w ten sposób: „SentiOne daje odpowiedź na pytanie: >Jak dany temat, firma, marka, wydarzenie czy osoba jest postrzegana online?< Dla nas Internet i media społecznościowe nie mają tajemnic. SentiOne jest profesjonalnym narzędziem do monitorowania informacji na wybrany temat w całym Internecie. Dzięki nam zainteresowany dowie się co, gdzie, kiedy i jak publikuje online na temat jego firmy, marki lub produktu: bez względu na to, czy ktoś wypowiada się w mediach społecznościowych, na forum internetowym, blogu, czy portalu”.

Opinie są zbierane natychmiast po ich publikacji przez autora, bez względu na miejsce, w którym zostały dodane, dlatego system jest nieoceniony przy wprowadzaniu nowych produktów na rynek oraz śledzeniu trwających kampanii marketingowych, gdzie czas reakcji ze strony firmy ma kluczowe znaczenie. SentiOne współpracuje już z ponad 500 dużymi, średnimi i lokalnymi markami na 7 rynkach europejskich. Aktualnie monitoruje Internet w Polsce, Czechach, Rumunii, Estonii, Łotwie, na Węgrzech i Litwie.

Krakowska firma Duckie Deck (www.duckiedeck.com) istnieje od 2012 roku i tworzy gry edukacyjne dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

 

dzieci_robia_kanapki_polacy_we_wloszech

Marek Przystaś podkreślił, że gry jego firmy mają na celu pomoc dzieciom w rozwoju kreatywności, zdolności analitycznych, umiejętności praktycznych oraz emocjonalnego myślenia.

zabawa_dzieci_polacy_we_wloszech

Gry Duckie Deck są popularne w domach i przedszkolach na całym świecie, można je pobrać na urządzenia z systemem iOS, Android oraz Windows 8. Swoimi aplikacjami Duckie Deck dostarcza rodzicom pomysły i stara się ich zainspirować do przenoszenia zabaw z iPada poza ekran (np. budowa zabawek przy użyciu niepotrzebnych przedmiotów czy kreatywnych kanapek w Sandwich Chef).

Marek Przystaś z Duckie Deck

Marek Przystaś z Duckie Deck

 

Duckie Deck pomaga dzieciom w lepszym zrozumieniu ich świata i stawia na naukę poprzez zabawę. Większość gier nie wyłania zwycięzców, lecz zachęca do kreatywności i rozwinięcia wyobraźni. Firma zwyciężyła w „T-Mobile Start-Up Challenge” w 2012 roku i była finalistą kilku konferencji, np. Launch Education and Kids Conference w Mountain View w Kalifornii.

sowa_na_ekranie_polacy_we_Wloszech

Anna Walkowska zaprezentowała na „Polska Startup Day” swoją firmę Homplex (www.homplex.pl), zajmującą się wystrojem i aranżacją wnętrz. Platforma Homplex, tworzona od kwietnia 2009, to realizacja jej marzenia.

Anna Walkowska z firmy Homeplex

Anna Walkowska z firmy Homplex

Narzędzie o nazwie Homplex Inspiratordostarcza inspiracji do wystroju wnętrz, prezentuje produkty, szacuje koszty i podpowiada praktyczne rozwiązania przydatne w trakcie urządzania domu i mieszkania. Homplex Inspirator jest przeznaczony dla osób, które chcą szybko, ładnie i samodzielnie urządzić swoje mieszkanie, nie lubią lub nie chcą projektować i szukają gotowych rozwiązań, chcą wiedzieć ile może ich kosztować wykończenie nowego mieszkania, dla projektantów, chcących pokazać swoje projekty potencjalnym klientom, dla osób doradzających klientom przy urządzaniu wnętrz i chcących poznać ich preferencje, dla sprzedawców asortymentów wnętrz, którzy chcą podpowiedzieć klientom gdzie mogą dany produkt kupić oraz dla producentów mebli, dekoracji lub okładzin, którzy chcą doradzić klientom jakie rozwiązania są wyjątkowe.

MyBaze.com jest to portal,  łączący funkcjonalność serwisu społecznościowego oraz platformy handlowej, na której można sprzedać i kupić produkty codziennego użytku i dekoracje wnętrz.

Poznańska firma Omni3d (www.omni3d.com) zajmuje się produkcją profesjonalnych drukarek 3D dla biznesu i dla domu. Dostarcza materiały do druku oraz wszelkiego rodzaju części zamienne do wykorzystania również w innych drukarkach.

Patryk Szymczak z Wrocławia przedstawił w Rzymie swoją firmę Cloud Your Car (www.cloudyourcar.com), która stworzyła urządzenie GSM/GPS z sensorami, mieszczące się w gnieździe zapalniczki samochodowej. Ten „wirtualny komputer pokładowy” samochodu jest połączony z chmurą oraz interfejsem dla użytkownika w postaci aplikacji na smartphona. Usługa oferowana przez wrocławską firmę jest skierowana do właścicieli samochodów i kierowców, użytkowników smartphonów, mieszkających w większych miastach. Cloud Your Car przydaje się przede wszystkim właścicielom firm, których pracownicy korzystają ze służbowych pojazdów, dostarcza bowiem informacje, dzięki którym przedsiębiorca szybko diagnozuje miejsca powstawania kosztów użytkowania pojazdów firmowych przez swoich kierowców. Urządzenie wykrywa takie zdarzenia jak agresywna jazda, nadłożone kilometry czy długotrwały postój na włączonym silniku. Usługa Cloud Your Car dostarcza informacji, dzięki czemu użytkownik otrzymuje na żywo powiadomienia i ma podgląd na stan swojego samochodu oraz samochodów bliskich. Ponadto, użytkownik ma wnioski z analizy przebytych tras, dzięki czemu może jeździć bezpieczniej i oszczędniej.

W Polsce wciąż wzrasta ilość inwestycji w sektorze zaawansowanych technologii. Nasz kraj stał się lokalizacją dla licznych przedsiębiorstw operujących w sektorze IT, samochodowym, lotniczym, kosmetycznym i farmaceutycznym, ma szeroką bazę wysoko wykwalifikowanych pracowników i naukowców. Działa w nim około 200 ośrodków R&D, 80 stacji badawczych i 130 instytutów naukowych.

Warszawa została niedawno wybrana przez Google jako trzecie miasto, w którym powstanie Google Campus, po Londynie i Tel Avivie. Tym bardziej wydają się więc cenne inicjatywy typu „Polska Startup Day”, w czasie których młodzi polscy przedsiębiorcy mogą się pochwalić swoimi osiągnięciami i poszukać nowych partnerów biznesowych poza granicami kraju.

Agnieszka M. Bladowska

Redakcja serdecznie dziekuje korespondentce z Rzymu, Agnieszce M.Bladowskiej (www.polacco.it) , za przedstawienie naszym czytelnikom sprawozdania z wydarzenia pt. „POLSKA Startup Day in Rome”, ktorej organizatorami  były Ambasada RP i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

 
One thought on “Młodzi, dynamiczni polscy przedsiębiorcy podbijają Włochy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *