II Zjazd Polonii Europejskiej w Rzymie

OMNES VIAE ROMAM DUCUNT czyli II Zjazd Polonii Europejskiej w Rzymie

Po wielkim sukcesie zeszłorocznego zjazdu organizatorki Bożena i Edyta zaryzykowały po raz kolejny.Ich przedsiewzięcie otrzymało wsparcie UAIP (Unii Stowarzyszeń Polsko-Włoskich) oraz licznych sponsorόw, a przede wszystkim przychylność Senatu RP w osobie pani Senator Barbary Borys-Damięckiej oraz Sejmu w osobie Posła pana Wojciecha Ziemniaka.

DSC_5735

W tym roku organizatorzy Zjazdu postanowili przypomnieć ważne daty dla Polski z ostatniego ćwierćwiecza, ktόre zmieniły bieg jej historii. Chronologicznie wspominano 15 lecie przystąpienia do NATO oraz 10 lecie członkostwa w Unii Europejskiej. To stało się możliwe tak jak w proroctwie barda SOLIDARNOŚCI Jacka Kaczmarskiego . W jego balladzie mury miały runąć i pogrzebać stary świat.I tak też się stało w Berlinie 9 listopada 1989.Mur postawiony przez układ jałtański runął. Dzięki temu Polska jest w NATO i należy do Unii Europejskiej. Prelekcje dotyczące drogi do członkostwa w NATO i korzyści jakie ma z tego Polska przedstawili delegaci z NATO : przedstawiciel Polskich Sił Zbrojnych w NATO komandor Marek Marszałek oraz doradca naukowy Akademii Obrony NATO w Rzymie płk Andrzej Ostrowski.Na tematy związane z Unią Europejską przygotowała wykład pani Yvette Popławska z Belgii.
O właściwy nastrόj przed kolacją, zadbał zespόł JAR wykonując polskie hity z lat 80 i 90- tych. W hallu hotelowym wystawiła swoje prace Małgorzata Cichołaz. Sklepy polskie działające w Rzymie ,możliwiły zakup polskich słodyczy, pamiątek, gadżetów i książek.
Sobotnie przedpołudnie uczestnicy Zjazdu spędzili na zwiedzaniu najciekawszych rzymskich zakątkόw :Bazyliki św.Piotra,Kapitolu,Forum Romanum,Koloseum.
rzym_polacy_we_Wloszech

Najliczniejszą grupę stanowiła Polonia włoska. Byli też Polacy z Niemiec, Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Szwecji a także z Polski.Każdy niemal moment był wykorzystywany na pogłębianie starych przyjaźni,na zawieranie nowych znajomości na wymianie doświadczeń i ….biletόw wizytowych.

DSC_6029
Pożegnalna kolacja,wspόlne tańce,muzyka i fenomenalny DJ Francesco to niezapomniane chwile.
W niedzielny poranek po śniadaniu miała swoje wystąpienie pani Senator Barbara Borys-Damięcka. Poruszyła ona dwa kluczowe tematy: mass-media dla Polonii i kontakt z Polakami za granicą. Delegatka z Niemiec pani Liliana Barejko-Knops przedstawiła sytuację nauczania języka polskiego w rόżnych Landach. Przedstawicielki polsko-włoskich stowarzyszeń pochwaliły się swymi osiągnięciami w prowadzeniu szkόł polskich dla dzieci polskich i z małżeństw mieszanych. Największe trudności sprawia zdobywanie finansόw na tę działalność. Wystąpienie pani Renaty Stefaniak z Przemyśla, ktόra jest specjalistką od wykorzystywania funduszy unijnych dla podmiotόw działających w stowarzyszeniach lub indywidualnie, ukazało nam nowy sposób na zdobycie funduszy w celu dofinansowania dzialalności naszych stowarzyszeń. Jeszcze przed końcowym wystąpieniem pana Posła Wojciecha Ziemniaka, Pani Agnieszka Mąka przedstawicielka iiiB Soluzioni Assicurative przedstawiła nowopowstałe produkty ubezpieczeniowe przeznaczone dla obywateli polskich zamieszkujących na terenie Włoch Pierwszym produktem adresowanym do Polaków są ubezpieczenia dla szkół polskich. Jest w opracowaniu także specjalne ubezpieczenie dla opiekunek domowych. Na szczegόłowe dyskusje zabrakło czasu. Mawiali już starożytni Rzymianie: TEMPUS FUGIT. Uczestnikom zjazdu też czas upłynął nie wiadomo kiedy. Jeszcze zostało tyle spraw do omόwienia, do zrobienia. Miejmy nadzieję, że nastąpi ciąg dalszy tych niedokończonych debat w przyszłym roku podczas III Zjazdu Polonii Europejskiej. Jeszcze wszystko przed nami. Wszak „WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO RZYMU”.

DSC_5904
Redakcja serdecznie dziekuje pani Dorocie Wisniewskiej za przeslanie w/w relacji oraz paniom: Dorocie Janina Breza oraz
Annie Pankowskiej ze Stowarzyszenia „Via dell’Ambra” Savignano s/Panaro ( MO) za udostepnienie w/w zdjec.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *