Koper włoski dla urody

W każdym włoskim domu podstawowym lekiem ziołowym na dolegliwości trawienne jest koper, lecz nie ten ogrodowy, którym obficie posypujemy usmażone na złoto ziemniaki, ale koper włoski – fenkuł. W tej niezwykle aromatycznej przyprawie kobiety znalazły również sprzymierzeńca do pielęgnowania swojej urody.

Znakomicie normalizuje funkcjonowanie skóry tłustej, działa delikatnie bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Doskonale komponuje się z liśćmi laurowymi, z których napar systematycznie stosowany rozpuszcza wągry. Przygotowanie toniku do przemywania twarzy trwa minutę: do łyżeczki nasion fenkułu dodaję niewielki listek laurowy, zalewam szklanką wrzątku i pod przykryciem odstawiam na 15 minut do naciągnięcia. Później dodaję łyżkę świeżo wyciśniętego soku cytryny, aby nadawała właściwy odczyn Ph oraz zamykała pory. I tonik jest gotowy. Ekologiczny, bez konserwantów i w 100 proc. naturalny, a przede wszystkim systematycznie stosowany skuteczny.

Zauważyłyście lśniące włosy Włoszek? W części jest to sprawa genów, zaś reszta to zasługa  płukanki z kopru włoskiego. Na Półwyspie Apenińskim jest wyjątkowo popularna. Ogranicza pracę gruczołów łojowych, nadaje włosom puszystość, matowym przywraca blask. Przygotowanie jej to również minuta: zalanie czubatej łyżki nasion dwiema szklankami wrzątku, odstawienie do naciągnięcia, dodanie łyżeczki octu.

Włoszki potrafią wyczarować z fenkułu mydełko w płynie, ponieważ uwielbiają jego egzotyczny aromat. Nie marnują resztek mydlanych kostek, lecz zbierają je i ścierają na tarce o grubych oczkach. Wiórki wrzucają do wcześniej przygotowanego odcedzonego naparu sporządzonego z 1 łyżki nasion zalanych szklanką wrzątku. Kiedy płatki staną się szkliste, przecierają przez sitko o grubych oczkach i przelewają do dozownika.

Anna Toott – biolog

Autorka czeka na wasze pytania na blogach: 

Zielony stragan

Kosmetyki z łąk i lasów

Polskie zioła




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *