Tajemnica Manuskryptu Michała Wojnicza

W 1912 roku, w starym Kolegium Jezuitów w Villa Mondragone we Frascati nieopodal Rzymu, duchowni postanowili wyprzedać stare księgi i rękopisy aby zdobyć środki na renowację budynku…

W takich to okolicznościach około trzydzieści ksiąg nabył niejaki Wilfrid Michael Voynich, a naprawdę Michał Wojnicz herbu Habdank, polski chemik, farmaceuta i antykwariusz, a także rewolucjonista i członek założonej przez Ludwika Waryńskiego Partii Proletariatu.

Michał Wojnicz fot. wikipedia

Michał Wojnicz
fot. wikipedia

Po aresztowaniach, i zesłaniu na Syberię, gdzie zresztą zaprzyjaźnił się z Józefem Piłsudskim,  Wojnicz zdołał uciec do Hamburga w 1890r., a stamtąd, sprzedając płaszcz i okulary  kupił bilet trzeciej klasy na mały stateczek płynący do Londynu.

Mimo, że nie znał angielskiego  Wojnicz  jednak szybko zadomowił się w Londynie, po roku ożenił się, i stopniowo porzucił działalność polityczną. W 1898r. otworzył księgarnię przy Soho Square, nr1, a później wyjeżdżając z Europy otworzył  następną księgarnię w Nowym Yorku.

W 1912 r. po raz kolejny wybrał się  do Włoch, gdzie polecany przez znajomego jezuitę, ojca Joseph’a Stricklanda, trafił do Willi Mondragone Ojców Jezuitów we Frascati.
Villa Mondragone - Frascati fot. wikipedia

Villa Mondragone – Frascati
fot. wikipedia

Podróż okazała się nadwyraz owocna: pośród starych ksiąg zgromadzonych przez wieki w bibliotece klasztornej, jeden tekst zwrócił szczególną uwagę polskiego kolekcjonera, a który później nazwany Manuskryptem Wojnicza przeszedł do historii jako jedna z największych nierozwiązanych dotąd tajemnic
Agnieszka B. Gorzkowska
?????????????????????????Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *