Pomoc w odnalezieniu przepisu w prawie włoskim

Do naszej Redakcji napisal pan Robert Wiercinski z takim oto pytaniem:

Szukam pewnej pomocy. Mianowicie jakiegoś przepisu w prawie włoskim, który mniej więcej mowi, ze produkt który na metce ma jakaś cenę musi byc w tej cenie sprzedany. Np. zestaw naczyń albo garnków ma na metce €99 to za tyle sprzedawca musi go sprzedać nawet jeśli to była tylko pomyłka itd. Prosze o informacje,  czy ktos mógłby mi konkretnie podać przepis (numer paragrafu itd.)

motyl_agnieszki_kwadrat_z_adresem_internetowym

Bardzo prosimy umieszczac odpowiedzi pod postem, w komentarzach lub prosimy o kontakt emailowy z redakcja:

[email protected]

Informacja z dnia 13.03.2015:

Do Redakcji napisala pani Anna Rajwa, prawnik z Turynu, ktora odpowiada na pytanie naszego czytelnika:

Zgodnie z Decreto Legislativo (DLG) n. 114 del 31 marzo 1998 – La riforma del comercio oraz art. 1336 Codice Civile Fa fede soltanto il prezzo esposto, anche se per errore non fosse aggiornato. Arrivati alla casa se viene buttato un prezzo superiore, si ha diritto a pagare il prezzo dell`esposizione.
 
Opierając się na w/w przepisach prawa włoskiego mamy prawo do zakupu przedmiotu zgodnie z ceną jaka została określona i oznaczona na produkcie, nawet jesli została oznaczona błędnie lub nie została zaktualizowana. 
 
W przypadku prawa polskiego konsumenta chroni Kodeks cywilny – . 543 rzeczy wystawione w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Konsumenci zatem mają prawo żądać sprzedaży artykułu po cenie, która umieszczona została na półce przy interesującym nas towarze.
 
Osobiście we Włoszech skorzystałam już dwukrotnie z tego prawa, w Polsce również zdarzyły mi się takie sytuacje. 
Zachęcam do bronienia naszych praw!
Pani Annie serdecznie dziekujemy za pomoc.
 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *