Castelsardo – średniowieczna perła Sardynii

Pereł na Sardyni nie brakuje.

Różnego rodzaju: naturalistycznych (patrz np. Cala Goloritze’, Cala Mariolu, archipelag La Maddalena i in.), archeologicznych (nuragi, święte studnie), kulinarnych (pecorino, bottarga, seadas etc.), intelektualnych (Grazia Deledda, Antonio Gramsci) oraz architektonicznych, takich jak na przykład Castelsardo.

Kiedy ta perełka średniowiecznej architektury powstała nie wiadomo. Oficjalnie za datę założenia bierze się rok 1102, ten sam, w którym rzekomo założono Alghero. W obu przypadkach raczej bezpodstawnie. Ot, tradycja.

Wiadomo natomiast, że zakładanie nowych osad oraz budowanie zamków i klasztorów (w tym kościołów – np. piękna Saccargia) na bezludnych dotąd i niegościnnych ziemiach zaczęło się na Sardynii po roku 1015, roku klęski floty Mujahid’a, którą pokonały połączone siły flot sardyńskiej, pizańskiej i genueńskiej. Wszystko z błogosławieństwem samego papieża. (Kamień mu z serca spadł, gdy doszła go wieść o zwycięstwie chrześcijan nad islamskim diabłem. Tę wyprawę niektórzy historycy uważają za wstęp do późniejszych krucjat.)

Czytaj dalej

Korespondencja z Sardynii: Renata Suchodolska

PoloniaSardynia – Sardynia -wyspa magiczna
One thought on “Castelsardo – średniowieczna perła Sardynii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 2