Castelsardo – średniowieczna perła Sardynii

Pereł na Sardyni nie brakuje.

Różnego rodzaju: naturalistycznych (patrz np. Cala Goloritze’, Cala Mariolu, archipelag La Maddalena i in.), archeologicznych (nuragi, święte studnie), kulinarnych (pecorino, bottarga, seadas etc.), intelektualnych (Grazia Deledda, Antonio Gramsci) oraz architektonicznych, takich jak na przykład Castelsardo.

Castelsardo_21_web

 

Kiedy ta perełka średniowiecznej architektury powstała nie wiadomo. Oficjalnie za datę założenia bierze się rok 1102, ten sam, w którym rzekomo założono Alghero. W obu przypadkach raczej bezpodstawnie. Ot, tradycja.

Wiadomo natomiast, że zakładanie nowych osad oraz budowanie zamków i klasztorów (w tym kościołów – np. piękna Saccargia) na bezludnych dotąd i niegościnnych ziemiach zaczęło się na Sardynii po roku 1015, roku klęski floty Mujahid’a, którą pokonały połączone siły flot sardyńskiej, pizańskiej i genueńskiej. Wszystko z błogosławieństwem samego papieża. (Kamień mu z serca spadł, gdy doszła go wieść o zwycięstwie chrześcijan nad islamskim diabłem. Tę wyprawę niektórzy historycy uważają za wstęp do późniejszych krucjat.)

TBS_Castelsardo_04

 

Czytaj dalej

Korespondencja z Sardynii: Renata Suchodolska

PoloniaSardynia – Sardynia -wyspa magiczna
One thought on “Castelsardo – średniowieczna perła Sardynii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *