Nowy Ambasador RP w Rzymie

18 marca Tomasz Orłowski został mianowany Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP we Włoszech z równoczesną akredytacją w Republice San Marino.

Ambasador Tomasz Orłowski ( ur. 1956 w Łodzi) — polski historyk i dyplomata, magister archeologii, doktor z zakresu nauk historycznych, wykładowca stosunków międzynarodowych i dyplomacji na Uniwersytecie Wrocławskim, Akademii Dyplomatycznej i w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.

Z początkiem lat 90. rozpoczął pracę w polskiej dyplomacji. W latach 2001-2004 pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, a od 2004 – 2005 zastępcy dyrektora Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych. Od 2005 do 2007 r. był zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego. W latach 2007-2014 pełnił funkcję ambasadora RP we Francji i w Księstwie Monako. W 2014 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w MSZ d/s współpracy rozwojowej, Polonii oraz polityki wschodniej i azjatyckiej.

Autor licznych publikacji naukowych, w tym podręcznika „Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał i etykieta” (2010 r.). Poliglota, zna biegle język angielski, francuski, włoski, rosyjski, hiszpański i niemiecki.

Czytaj więcej

Zainteresowanych dyplomatycznym savoir-vivrem proponujemy Poradnik przygotowany kilka lat temu przez Ambasadora Tomasza Orłowskiego – cykl filmików dostępnych na youtube, np.:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *