Wieczόr polski w ARCI – Benassi w Bolonii/San Lazzaro

„TAM NA PÓŁNOC! HEN DALEKO! TAM ŚWIAT INNY, LUD ODMIENNY…”
czyli

wieczόr polski w ARCI -Benassi w Bolonii/San Lazzaro

ARCI-Benassi to miejsce gdzie bolończycy z dzielnicy San Lazzaro spędzają czas wolny.
Organizują tam imprezy o charakterze sportowo-kulturalnym. Chcąc lepiej poznać inne narody, organizują co roku wieczorki tematyczne dotyczące wybranego kraju.W tym roku omawianym krajem była Polska. Do przygotowania tego spotkania włączono do wspόłpracy polski Konsulat Honorowy (ma siedzibę przy via del Pratello 6/B ),oraz internetowe RADIO KLIK i polsko-włoskie Stowarzyszenie „ VIA dell’AMBRA” w ktόrego statucie jest promowanie Polski.

foto: Roberto M.Polce

foto: Roberto M.Polce

26.03.2015 o g.20.30 mimo pόźnej pory, zjawiło się około 150 osόb.Nie zabrakło i naszych rodakόw z Bolonii i okolic. Po oficjalnym powitaniu zebranych przez prezesa ARCI oraz Asesora od spraw kultury,odpowiedzialnego za relacje i projekty międzynarodowe,zabrał głos v-ce konsul
Republiki Polskiej w Mediolanie Bartosz Skwarczyński.Nawiązał on do szczegόlnych więzi, ktόre od wiekόw łączą Włochόw i Polakόw. Oddział włoskich partyzantόw oddziału Maiella walczył u boku 2 Korpusu pod wodzą gen.Andersa. Pan konsul ,korzystając z okazji, zaprosił wszystkich w dniu 18 kwietnia, na cmentarz polskich żołnierzy w San Lazzaro, na obchody 70 lecia wyzwolenia Bolonii.

foto: Roberto M.Polce

foto: Roberto M.Polce

Przedstawiciele ANPI pokazali krόtki film dokumentalny przedstawiający wkraczanie wojsk alianckich do Bolonii.Specjalnie na polski wieczόr przyjechał prosto z Gdańska,dziennikarz Roberto M. Polce,autor artykułόw o Polsce pisanych do włoskich gazet i czasopism.Krόtki wywiad przeprowadziła z nim Dorota ,członkini Stowarzyszenia „VIA dell’AMBRA”.Mozna było zakupić niektόre publikacje wydane w języku włoskim o polskich miastach .A dla tych co lepiej chcieliby poznać mentalność Polakόw Roberto M. Polce napisał książkę:
„POLONIA,tradizioni,usi,costumi”.Następnie Edyta redaktorka z Radio KLIK przedsawiła swoich gości :Alessio Costa tłumaczącego na język włoski wszelkie materiały dotyczące obozu w Auschwitz-Birkenau oraz Francesco Galofaro i Magdalenę Marię Kubas,ktόrzy zapoznali zebranych z pieśnią F.Chopina,ktόrą napisał on do słόw wiersza „Lecą liście z drzewa” Wincentego Pola. Wyjaśnili ,że ten wiersz miał ukrytą patriotyczną treść.Napisany był w przededniu wybuchu Powstania Listopadowego,aby umocnić poczucie polskości ,dając siłę w walce z zaborcą.
Znalazło się też miejsce dla najmłodszej generacji. Alice Spisni opowiedziała o swoich polskich doświadczeniach ,prezentując fotografie wraz z dowcipnymi komentarzami.Naprawdę był to bardzo sympatyczne wystąpienie.Celem tego wieczoru było ukazanie włoskim przyjaciołom ,że nasz kraj,
Polska, to nie tylko historia,krajobraz,tradycje ale także kultura.Ma ona czterech laureatόw nagrody Nobla w dziedzinie literatury.Wybrane poezje polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej zaprezentowała aktorka Magdalena Jaroszyk.Akompaniował jej na gitarze klasycznej Riccardo Farolfi.W międzyczasie w salce obok można było obejrzeć niektόre fragmenty z polskich filmόw i porozmawiać o Polsce i Polakach z Emilią, pracownicą Konsulatu Honorowego.
Na zakończenie staraniem ARCI i Stowarzyszenia „VIA dell’AMBRA” można było sprόbować niektόre specjały z kuchni włoskiej i polskiej.Mimo pόźnej pory wszyscy wracali usatysfakcjonowani .Patrząc z perspektywy czasu,wejście Polski do Unii Europejskiej,rozwόj myśli technicznej,a przede wszystkim zmiana granic w 1945 roku,zdeaktualizowały trochę
poemat „PIEŚŃ O ZIEMI NASZEJ” Wincentego Pola:” tam świat inny,lud odmienny”.Dziś
Polska to kraj Europy Środkowej a ludzie,ktόrzy tam mieszkają są tacy jak wszędzie,może za wyjątkiem polskich kobiet, z ktόrymi chętnie żenią się cudzoziemcy(zwłaszcza Włosi)
Sam konsul to przyznał ,że Polki mają w sobie coś szczegόlnego. Panowie obecni na Sali to potwierdzili.”Odkrywcą” tej inności Polek był piosenkarz polskiej estrady Andrzej Rosiewicz.
Śpiewał już o tym w latach 80-tych :” bo najwięcej witaminy ,mają polskie dziewczyny”.
Anna Pankowska-„VIA dell’AMBRA
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *