Braterstwo broni czyli obchody wyzwolenia Vignoli

Miasto Vignola i okolice zostały wyzwolone przez brazylijczykόw z FEB (Força Expedicionaria Brasileira) , ktróra wchodziła w skład V-tej Armii.

Alianci byli wspomagani przez grupy partyzanckie walczące w Apeninach. Ramię w ramię z włoskimi partyzantami walczyli młodzi Rosjanie, zbiegowie z niemieckiej niewoli. We Włoszech byli oni zatrudnieni w budowaniu fortyfikacji na Linii Gotόw.

I to właśnie dwόm, szczegόlnie zasłużonym :Anatolijowi Tarassowowi i Władimirowi Pereladovi poświęcono jeden z paneli wystawy : VINCERE! e VINCEREMO ? Wystawa ta została zainaugurowana na Zamku w Vignoli w dniu 11 kwietnia 2015 o godz.10.00.

Foto autorstwa Jolanta Stolarczyk

Fot. Jolanta Stolarczyk

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Mauro Smeraldi przy dźwiękach hymnu włoskiego , odegranego przez orkiestrę dętą.

Fot. Jolanta Stolarczyk

Fot. Jolanta Stolarczyk

Aby podkreślić rolę jaką odegrali brazylijczycy przybył delegat Ambasady brazylijskiej Mario Pereira, by uczestniczyć w odsłonięciu pamiątkowej tablicy,ufundowanej przez Urząd Miasta i jego mieszkańcόw.Nie zapomniano o udziale Rosjan.

Z Mediolanu przyjechał vice konsul Federacji Rosyjskiej Platon Ratskevich.Gościem honorowym był Mihail Pereladov,syn Władimira. Staraniem Stowarzyszenia VIA dell’AMBRA wystawa VINCERE! E VINCEREMO? Została wzbogacona wystawą o ENIGMIE-maszynie cyfrującej rozpracowaną przez trzech poznańskich matematykόw.Wystawa ta powstała dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Regionu Wielkopolska oraz kryptologowi Markowi Grajkowi ,ktόry też specjalnie przyjechał na tę okoliczność do Vignoli.Atrakcją dla wszystkich był autentyczny egzemplarz ENIGMY,ktόry przywiόzł Antonio Fucci, kolekcjoner urządzeń do telekomunikacji.

Fot. Jolanta Stolarczyk

Fot. Jolanta Stolarczyk

Oprόcz wystawy ,na dziedzińcu zamkowym na placu dei Contrari ustawiły się gaziki,ambulans, ktόrych używali alianci w 1945.Dla nas Polakόw było bardzo ważne ,aby pokazać wszystkim,że zwycięstwo zawdzięcza się nie tylko walkom na froncie ale też za biurkiem,łamiąc tajne szyfry.

Tak jak onegdaj braterstwo broni włosko-amerykańsko-brazylijsko -polskie przyczyniło się do wyzwolenia Włoch,tak też wspόłpraca poszczegόlnych środowisk : Gruppo Documentazione Mezzaluna, Università Ginzburg, ANPI, Centro Studi Vignola ,Museo Storico di Iola ,Urząd Miasta, Circolo Paradisi oraz Stowarzyszenie VIA dell’AMBRA .

Prezentacja Enigmy oraz współczesnej kryptologii miała miejsce już od czwartku, przy współpracy ze stowarzyszeniem „Polonia”z Ceseny, zorganizowano cykl konferecji . W czwartek rano nasi goście prezentowali w/w tematy na Uniwersytecie w Bolonii na wydz Inżynierii i Architektury . W tym samym dniu w godzinach wieczornych zostali zaproszeni przez Circolo Paradisi , a dzien później w w godzinach rannych w Audytorium Istituto Primo Levi w Vignolii. Wszystkie trzy spotkania cieszyły się dużym powodzeniem , a właściwie mozemy stwierdzić ,że frekfencja na tych spotkaniach przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. W ramach obchodόw 70 rocznicy wyzwolenia i udziału w nim także 2 Korpusu Polskiego, w godzinach popołudniowych w Savignano s/Panaro w Muzeum LA VENERE, burmistrz Germano Caroli dokonał otwarcia wystawy „Polacy w Apulii od 1944do 1946 ; historia w czerni i bieli.”

Pragniemy nadmienić, że wystawa ta została zaprezentowana na północy Włoch po raz pierwszy .

Trzeba sobie uświadomić, że gdy jest wspόlny cel do osiągnięcia to trzeba się zjednoczyć.

Wspόlnym wysiłkiem bohaterskich ludzi została wyzwolona Vignola,Bolonia czy inne miasta,by na trwałe zapanował pokόj na świecie.Mimo iż od tamtych chwil mija 70 lat,ten dar jest nadal aktualny,nie wolno nam zmarnować tego drogocennego daru.PAX IN TERRAM HOMINIBUS.

Anna Pankowska „ VIA dell’AMBRA”

Fotografie autorstwa Jolanta Stolarczyk
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *