“CHOĆ POLSKA DALEKO JEST STĄD…” czyli śladami J.Wybickiego

Dla żołnierzy 2 Korpusu Polska była daleko.Dla legionistόw gen.Dąbrowskiego też droga do Polski była daleko,wiadomo „z Ziemi Włoskiej”.Jedni i drudzy musieli czekać „przejdą lata i wieki przeminą …”Dla jednych minął ponad wiek a dla drugich ponad pόł wieku.

Zarόwno Legiony z Reggio Emilia jak i 2 Korpus Polski są dla nas symbolem polskości,naszą dumą narodową,przykładem jak trzeba zwyciężać.Jest splotem historii naszych narodόw.

W ramach obchodόw 70 lecia Bolonii kombatanci z 2 Korpusu w dniu 20 kwietnia przybyli do Reggio Emilia.Jak podkreślił Asesor od Kultury, w Reggio Emilia wszystko się zaczęło: powstała włoska flaga i Mazurek Dąbrowskiego-aktualny hymn Polski.

Fot. Stowarzyszenie Via dell'Ambra

Fot. Stowarzyszenie Via dell’Ambra

Gdy weterani i zaproszeni goście zajęli miejsca na placu przed katedrą,wkroczył poczet sztandarowy .Reprezentacyjna orkiestra Wojska Polskiego odegrała hymny:Włoch i Polski.

Rozpocząła się część oficjalna.Oklaskami powitano przybyłych .Wśrόd nich była Anna Maria cόrka gen.Andersa.Odegrano pieśń „CZERWONE MAKI”.Wszyscy się wzruszyli.

Ponadto orkiestra wykonała pierwotną wersję Mazurka Dąbrowskiego.Istotnie była to melodia inna,od tej co znamy,wolniejsza,tak jakby zawierała rzewne ,nostalgiczne nuty,A czy w czasie rozbiorόw ,daleko,w obcym kraju mogło być Polakom wesoło?

Fot. Stowarzyszenie Via dell'Ambra

Fot. Stowarzyszenie Via dell’Ambra

Pod tablicą upamiętniającą pobyt legionistόw i powstanie MAZURKA, polsko-włosko delegacja złożyła wieniec.Na tym zamknięto część oficjalną ,po czym nastąpiła część artystycza.

Wraz z Orkiestrą wojskową wystąpił znany polski tenor Iwo Orłowski.Wykonano znane piosenki biesiadne.Wszyscy mogli je sobie pośpiewać.Zrobiono grupową fotografię.Spotkanie dobiegło końca.Mieszkańcy Reggio obserwujący całe wydarzenie, też zaczęli się rozchodzić.Podobało im się bardzo,bo było swojsko.O to przecież zadbało polskie wojsko.

Oddychało się klimatem polskości.Odżyła na moment atmosfera z roku 1797.

Taki klimat wpływa na to,że odzywa się w nas uśpiony patriotyzm.Umacnia się więź z Polakami żyjącymi na emigracji.Rozpiera nas duma ,że nasi przodkowie dokonali wielkich czynόw.

Spotkanie z bohaterami 2 Korpusu,udział w rocznicowych uroczystościach pobudza do głębszej refleksji nad sensem naszego życia i nad tym co robimy dla Ojczyzny.Odpowiedź dał Wybicki:

„JESZCZE POLSKA NIE UMARŁA, PÓKI MY ŻYJEMY „

Anna Pankowska Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *