Polacy przynoszą Wam wolność czyli 70-ta rocznica wyzwolenia Bolonii

POLACY PRZYNOSZĄ WAM WOLNOŚĆ

czyli 70-ta rocznica wyzwolenia Bolonii

Polacy przynoszą Wam wolność…”-tymi słowami ks.kapelan Grzondziel przemόwił z balkonu ratusza do Bolończykόw w dniu 21 kwietnia 1945.

Cena jaką zapłacili Polacy za przyniesienie wolności Bolończykom,to 1432 żołnierskich mogił, na polskim wojennym cmentarzu w San Lazzaro di Savena.

Co roku Polacy oraz mieszkańcy Bolonii w rocznicę wyzwolenia miasta oddają hołd tym co „ciało ziemi włoskiej oddali „.W tym roku przypada 70 –ta rocznica ,kiedy to Polacy wkroczyli do miasta.

16

Foto: Dorota Janina Breza

I właśnie tegoroczne obchody na polskim cmentarzu wojennym w San Lazzaro di Savena zbiegły się z 33-cią rocznicą wizyty pasterskiej Jana Pawła II (18.4.1982) w tym miejscu. Po uroczystej Eucharystii,odsłonięto pamiątkową tablicę,by upamiętnić tak ważne dla Polakόw i dla Kościoła wydarzenie.Warto wspomnieć,że polski Papież,jeszcze jako biskup krakowski dwukrotnie odprawiał tam Mszę za poległch żołnierzy (1969 i 1971).

Kapelani wojskowi w modlitwie ekumenicznej modlili sie za dusze zmarłych żołnierzy ,ktόrzy zginęli podczas walk w Emilii Romanii. Oprόcz duchowieństwa i Siόstr Zakonnych,byli obecni przedstawiciele polskich i włoskich władz wojskowych i cywilnych. Zabrali głos: burmistrz Bolonii Virginio Merola, Prezes Rady Ministrόw dr Ewa Kopacz, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. A także przedstawiciel kombatantόw 2 Korpusu też zabrał głos na zakończenie uroczystości. Był to dla wszystkich bardzo wzruszający moment,ponieważ to oni weterani walk o Bolonię,byli najważniejszymi gośćmi. Przybyła z Bostonu pani Anna Maria Anders-Costa,cόrka gen.Władysława Andersa, charyzmatycznego dowόdcy 2 Korpusu. Byli obecni przedstawiciele środowisk polonijnych z Pόłnocnych Włoch,ktόrzy złożyli wieńce i wiązanki kwiatόw.

6

Foto: Dorota Janina Breza

Z Rzymu przyjechał Tomasz Orłowski nowy ambasador RP a z Mediolanu konsul Jerzego Adamczyka i vice konsul Bartosz Skwarczyński. Z Turynu przybyli członkowie Ogniska Polskiego oraz konsul honorowy Ulrico Leiss de Leimburg. Cristina Visconti- Gorajski konsol honorowy z Ancony przybylła z liczną grupą członków Stowarzyszenia Polacy w Marche. Czlonkowie AIPP, Stowarzyszenia Polsko – Włoskiego w Padwie godnie zaprezentowali się w pięknych strojach krakowskich .Spotkaliśmy Polakόw z Reggio Emilia, ze Związku Polakόw we Włoszech, ze Stowarzyszenia POLONIA, Stowarzyszenia VIA dell’AMBRA, Stowarzyszenia Sinergia z Bassano di Grappa. .Byli obecni uczniowie ze Szkoły Polskiej, rodziny poległych oraz Włosi dla ktόrych polska historia nie jest obojętna .Nie mogę nie wspomnieć o licznym gronie ze Stowarzyszenia Rodzin Kombatantόw .Frekwencja w Bolonii dopisała. Wykonano pamiątkowe fotografie. Czas naglił.

Foto: Dorota Janina Breza

Foto: Dorota Janina Breza

Kolumna wojskowych samochodόw z grupy rekonstrukcyjnej SKORPION poprzez via Emilia Levante, z San Lazzaro dotarła na piazza Maggiore. Tam złożono wieńce pod tablicami upamiętniającymi zarόwno 2 Korpus jak i partyzantόw,ktόrzy również przyczynili się do wyzwolenia miasta.Na trąbce ku czci poległych odegrano CISZĘ. Ludzie na moment się wyciszyli i zatrzymali. Polacy skierowali się ku PORTA MAZZINI ,aby tam złożyć wieniec pod pamiątkową tablicą.Sędziwi mieszkańcy Bolonii do dziś wspominają wejście polskich żołnierzy.To było dla nich wielkie wydarzenie.

Na placu w tłumie był obecny pan Emilio,ktόry jako 15-latek był naocznym świadkiem tamtych chwil ,pamięta wiwaty i radosne okrzyki: „NIECH ŻYJE POLSKA!NIECH ŻYJĄ POLACY!” i tę biało-czerwoną flagę powiewającą na Torre degli Asinelli.

A my co musimy zapamiętać? Słowa burmistrza Bolonii wypowiedziane, podczas uroczystości na polskim cmentarzu w San Lazzaro:

– POZOSTAŃMY ZŁĄCZENI I WSPÓLNIE BUDUJMY EUROPĘ DEMOKRATYCZNĄ,WOLNĄ I ZJEDNOCZONĄ „.

Anna Pankowska „VIA dell’AMBRA”

Foto: Dorota Janina Breza
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *