Szybki rozwód – zielone światło od Camera dei Deputati

Wczoraj Camera dei Deputati (Włoska Izba Deputowanych) ostatecznie zatwierdziła nową ustawę dotyczącą rozwodów. Teraz przepisy aby mogły wejść w życie muszą zostać opublikowane w Gazzetta Ufficiale (Dzienik Ustaw). Prawo zostaje zmienione po ponad 40 latach.

Wprowadzona ustawą nr 898/1970 do włoskiego porządku prawnego trzyletnia separacja należy do najdłuższych w Europie, a jej długość przedłuża dodatkowo fakt, że bieg terminu rozpoczyna się nie od faktycznego zaprzestania wspólnego zamieszkiwania przez małżonków, lecz od dnia, w którym para wnosząca o separację stawi się po raz pierwszy przed prezesem sądu w postępowaniu dotyczącym separacji. Dopiero po trzyletniej obligatoryjnej, nieprzerwanej separacji możliwe jest przeprowadzenie rozwodu.

Nowa ustawa przewiduje zmniejszenie z 3 lat do 12 miesięcy minimalny czas trwania okresu separacji małżonków który jest niezbędny do złożenia uzasadnionego wniosku o rozwód w przypadku separacji sądowej oraz 6-miesięczną separację wnoszoną na zgodny wniosek stron (w przypadku separacji za porozumieniem stron).

Foto: www.pixabay.com

Foto: www.pixabay.com

Jak informuje La Stampa „il divorzio breve” będzie obowiązywał również dla toczących się już postepowań.

Korespondent ds. prawnych: Anna Rajwa

Blogi: https://www.kobieta-live.blogspot.it/,

           Z prawem na Ty

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *