70 rocznica wyzwolenia Bolonii przez 2 Korpus Polski

Każdego roku Polacy oraz mieszkańcy Bolonii oddają hołd swoim wyzwolicielom.

W tym roku przypada 70 rocznica wyzwolenia Bolonii przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

W lutym 1944 roku walkami nad rzeką Sangro, kampanię włoską polskiej armii rozpoczął 2 Korpus Polski. Po 14 miesiącach swój szlak bojowy żołnierze zakończyli 21 kwietnia 1945 wyzwoleniem Bolonii. Zginęło ok. 4000 polskich żołnierzy.

Uroczystości odbyły się w sobotę, 18 kwietnia 2015 na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii – San Lazzaro di Savena, który powstał z inicjatywy gen. dyw. W. Andersa, dowódcy 2 Korpusu Polskiego. Spoczywa tu 1432 żołnierzy.

b

Delegacji rządowej przewodniczyła Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz, przybyło ponad 20 weteranów, burmistrz Bolonii Virginio Merola, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, córka dowódcy 2 Korpusu Polskiego Anna Maria Anders, Ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski, Konsul Generalny RP w Mediolanie Jerzy Adamczyk, przedstawiciele polskich i włoskich instytucji, polskie grupy rekonstrukcji historycznej.

Wśród licznie przybyłej Polonii znalazły się dzieci i młodzież wraz z rodzicami ze Szkoły Polskiej w Padwie przy AIPP, które pięknie prezentowały się w polskich strojach ludowych, obecni byli uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Bolonii oraz grupa z Polskiej Ludoteki Rodzinnej.

Z Ambasadorem RP

Z Ambasadorem RP

Grupo con la Premier RP

Grupa z P.Premier RP

 

f

Z Konsulem Generalnym RP

Z Konsulem Generalnym RP

i

k

100

 

 

Z pania Anders

Z pania Anders

Zarząd AIPP

Zarząd AIPP

Po uroczystościach na cmentarzu, wspólnie obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez uczniów Spk w Bolonii, „Tam gdzie my jesteśmy, tam jest wolny kraj”, autorstwa Edyty Gawryś, które, jak słusznie zauważyła kierownik Spk Danuta Nowak, było swoistą lekcją historii. Podsumowaniem całości był występ grupy „Lajkonik Padewski”, działającej przy AIPP. Zespół zatańczył Poloneza.

To był piękny dzień. Pogoda dopisała, a my mogliśmy uczestniczyć w ważnym wydarzeniu, „dotknęliśmy historii na żywo”. To nasze dziedzictwo.

7-piknikBologna

Dla wszystkich uczestników było to niezapomniane przeżycie.

Joanna Wesołowska

Zrodlo, zdjecia: AIPP, Stowarzyszenie Polsko – Włoskie w Padwie
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *