Interwencja Ambasadora T. Orłowskiego nawiązująca do wypowiedzi Sergio Romano w Corriere della Sera

Jak informuje Ambasada RP w Rzymie, w dniu jutrzejszym – 24/04/2015 – w Corriere della Sera zostanie opublikowany list ambasadora T. Orłowskiego nawiązujący do odpowiedzi Sergio Romano, (znanego historyka, pisarza i dziennikarza) na pytanie czytelnika:

„Dlaczego Francja i Anglia, będąc gwarantami integralności Polski, wypowiedziały wojnę tylko Niemcom, choć Kraj ten /Polska, JM/ był częściowo okupowany również przez Związek Sowiecki, w następstwie Paktu Mołotow-Ribbentropp?” która ukazała się 21 kwietnia na łamach dziennika.

Czytaj wypowiedź Sergio Romano 

Treść odpowiedzi Ambasadora T. Orłowskiego poniżej:

„Jestem głęboko zdumiony krótką odpowiedzią, jakiej udzielił S. Romano na łamach dzisiejszego wydania il Corriere della Sera. Byłem przekonany, że 70 lat po zakończeniu II wojny św. wypracowaliśmy już jasną i jednoznaczną ocenę roli, którą odegrali Hitler i Stalin w historii Europy. Zaprzeczanie temu oznacza otwartą drogę dla rewizjonizmu, co nie wydaje mi się godne wielkiego intelektualisty. Wypaczone tłumaczenie Paktu Mołotow-Ribbentrop kieruje się logiką, według której zgwałcona kobieta ponosi winę za swoje zachowanie. Miesza pojęcia ofiary i kata. Nie chcę nawet próbować wyobrazić sobie, gdzie zaprowadziłaby nas taka logika. Pan Romano może mieć swoje przekonania polityczne, których inni nie podzielają. Byłoby jednak pożądane, aby wykazywał większą wrażliwość i darzył większym szacunkiem polskie wojsko i tysiące polskich żołnierzy, którzy oddali własne życie, aby wyzwolić Włochy w latach 1943-45. Byłoby to bardziej zrozumiałe.”
One thought on “Interwencja Ambasadora T. Orłowskiego nawiązująca do wypowiedzi Sergio Romano w Corriere della Sera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.