70-a Rocznica Wyzwolenia Włoch – festyny, tańce i „Bella ciao”

25 kwietnia Włochy obchodzą Święto Wyzwolenia. W tym roku wiele miast postanowiło uczcić 70ą rocznicę tej pamiętnej daty nie tylko solennie i uroczyście, ale równie radośnie jak przed laty, czyli tanecznie i śpiewająco.
Stowarzyszenia Arci i Anpi,  Istituto per la storia della resistenza i Radio Popolare zapraszają na festyny i tańce na placach miejskich przypominające zabawy z  1945r.

Poniżej kilka propozycji:

Mediolan – 24 kwietnia wieczorem na terenie dziedzińca zamkowego Cortile delle armi del Castello Sforzesco odbędzie się festyn „Liberi di ballare”, który zakończy się wspólnym śpiewaniem Bella ciao o północy. Natomiast 25 kwietnia już od rana uroczyste składanie wieńców, pochód kombatantów i przedstawicieli władz miejskich.

Rzym – wieczorem 24 kwietnia na piazza Vittorio festyn w rytmie tanga pt. „Milonga della Liberazione”, a o północy wspólne śpiewanie Bella ciao. 25 kwietnia pochód, projekcje filmów spektakle teatralne, wystawy zadedykowane pamięci tamtych dni,
Florencja – 24 kwietnia o 19.00 nadzwyczajne otwarcie Museo Novecento, prezentacja książki o bohaterach wojennych. 25 kwietnia uroczyste składanie wieńców, pochód i o 17.30 tradycyjny koncert Filharmonii Rossini  w siedzibie Arengario di Palazzo Vecchio.
Reggio Emilia – 24 kwietnia inicjatywa „Liberi di ballare e cantare”, w ramch której o półncy wspólne śpiewanie na placach  Bella ciao. 25 kwietnia pochód i składanie wieńców. Wieczorem koncert Modena City Ramblers.
Palermo – 24 kwietnia o północy na piazza d’Italia wspólne śpiewanie Bella ciao. 25 kwietnia uroczyste składanie wieńców i pochód, a w Teatro Massimo chór miejskiej policji zaprezentuje wojenne piosenki i pieśni. Wieczorem zaplanowano także inne koncerty, wystawy i bankiety w całym mieście.

źródło: wloskicafe
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *