Wyzwolenie Włoch i II Korpus Polski gen. Andersa – monolog Roberto Saviano

Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Włoch tv RAI 1 transmitowała program „Viva il 25 Aprile!” prowadzony przez Fabio Fazio, podczas której Roberto Saviano poruszył serca i dusze włoskiej publiczności opowiadając o wkładzie 2. Korpusu Polskiego w wyzwolenie Włoch.

saviano

 

W opowieść Roberto Saviano został również wpleciony materiał z udziałem prof. W. Narębskiego nakręcony w Bolonii.

Posłuchajmy raz jeszcze pamiętny monolog wybitnego włoskiego pisarza i dziennikarza, Roberto Saviano:

 
2 thoughts on “Wyzwolenie Włoch i II Korpus Polski gen. Andersa – monolog Roberto Saviano

 1. Cecylia Dobiegało

  Szanowny Panie.
  Niestety, nie znam języka włoskiego. Zatem ,w swoim ojczystym języku polskim,ja, wnuczka żołnierza Generała Andersa, -łącznościowca, prostego kaprala- składam Panu serdeczne podziękowania za prawdę, za wszystko, co powiedział Pan o walce, determinacji i motywach tych, którzy pod Monte Cassino walczyli -przeciw hitlerowcom, a więc o Polskę.
  Dziadek mój, ś.p. Aleksander Lewandowski, nie żyje od lat ponad trzydziestu. Zmarł w Polsce, o którą walczył a która – w Jego rozumieniu- nadal nie była wolnym krajem. Pamiętam z dzieciństwa Jego opowiadania o wojnie, o walkach pod El Alamein, pod Tobrukiem, gdzie został ranny.O Monte Cassino mówił zawsze cichym , poważnym głosem, nabrzmiałym jakby łzami. Ogromnie bolał go fakt,że poświęcenie Jego Kolegów, Towarzyszy Broni, Dowódców, w tej nowej Polsce nie tylko nie było doceniane, ale często dyskredytowane. Żalem napełniało Go to,że Europa tak łatwo zapomniała o wydarzeniach z maja 1944 r.
  Byłby szczęśliwy, słysząc Pana słowa. W Jego imieniu i własnym raz jeszcze gorąco Panu dziękuję. Bóg zapłać.
  Z poważaniem
  Cecylia Dobiegało, Łódź, Polska.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *