Kursy języka włoskiego dla cudzoziemców głuchoniemych

Stowarzyszenie Passa Parola Italia z siedzibą w Rzymie organizuje bezpłatny kurs języka włoskiego dla obcokrajowców głuchoniemych.

Kurs na poziomie początkowym będzie trwał 2 miesiące i rozpoczyna się 11 maja 2015 w godz. 18.00-21.00

Zapisy w środę 6 maja w godz. 17.30-20.30 i w sobotę 9 maja w godz. 10-12 w siedzibie Istituto Comprensivo via Dei Sesami, 20 (centocelle angolo Palmiro Togliatti) – Roma.

Więcej informacji na stronie: link

Podobne specjalistyczne kursy dla głuchoniemych organizowane są w Turynie przez Instytut Głuchych w Turynie – Istituto dei Sordi di Torino, który zajmuje się dydaktyką dzieci i dorosłych z wadami słuchu.  Od ok. 10 lat prowadzone są tu roczne i semestralne kursy dla głuchoniemych obcokrajowców na różnych poziomach językowych, na które uczęszcza średnio około 20 młodych osób w roku… Więcej informacji: link

We Włoszech mieszka znacznie więcej głuchoniemych imigrantów niż można by było się tego spodziewać, a takie osoby potrzebują odpowiednich materiałów aby mogły w miarę szybko przyswoić język włoski i  zintegrować się z ich rówieśnikami, przyznają autorzy podręcznika „Manuale di Lingua Italiana per sordi stranieri” (Simona Bonanno, Francesca Delliri, Enrico Dolza, Enrica Maglione, ed. Cartman, 2013), napisanego specjalnie z myślą o cudzoziemcach głuchoniemych uczących się języka włoskiego.
One thought on “Kursy języka włoskiego dla cudzoziemców głuchoniemych

  1. Stelażyk

    Świetna sprawa, jak dla mnie. Moim zdaniem szkoda, że czegoś takiego u nas, na rodzimym podwórku nie ma. Pomyśleć, jak głuchoniemi mieliby lżej, gdyby choć 20% społeczeństwa uczyło się ich języka… Eeh, marzenia. Jak zawsze jesteśmy w tyle za Zachodem :/

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *