Praca i koszty życia we Włoszech – pytanie do czytelników

Do Redakcji napisała pani Magdalena z pytaniem do czytelników o pracę i koszty życia we Włoszech:

„Chciałabym zasięgnąć informacji. Nie mowię po włosku i chciałabym sie nauczyć języka. Niestety kursy w Polsce nic nie dają (uczęszczałam na angielski, francuski i rosyjski) i dopiero pobyt w danym kraju pozwala na dobrą znajomość języka obcego.

Chciałabym sie przeprowadzić do Włoch na 6-12 miesięcy. Moje pytanie dotyczy pracy, czy łatwo znaleźć, czy wystarczy angielski, jakie sa stawki. Jestem muzykiem i nauczycielem ale pewnie na początku szukałbym pracy jako barmanka, kelnerka, opiekunka. Jak wyglądają koszty życia- oplaty za mieszkanie, rachunki, bilet miesięczny, jedzenie, etc. Z niecierpliwoscią czekam na odpowiedzi”

 

motyl_agnieszki_8
3 thoughts on “Praca i koszty życia we Włoszech – pytanie do czytelników

 1. Szubert

  Ja tez chcialabym dowiedziec sie jak jest z praca we Wloszech ,kosztach zycia,utrzymania, czynszem itd. mamy w planach przeprowadzic sie do Wloch co najmniej na trzy lata(moze na stale),moja corka chce studiowac architekture we Wloszech,bardzo prosze o informacje 🙂

  Reply
 2. Beata

  Moim zdaniem trudno jest jednoznacznie okreslic koszty utrzymania, sa one uzaleznione moim zdaniem od miejsca zamieszkania. Dla przykladu wynajecie dwupokojowego mieszkania we Florencji to koszt 850-1.000 euro + koszty przylaczy (swiatlo, gaz, itd) + tzw.condominio – srednio 70 euro/miesiecznie. Nalezy podkreslic, ze Poludnie Wloch jest zdecydowanie tansze, jednak w regionach tym stopien bezrobocia jest wyzszy niz w regionach srodkowych, czy polnocnych.

  Temat pracy, tutaj sytuacja jest podobna, wieksze mozliwosci zatrudnienia sa na obszarch Polnocy, choc wszystko naturalnie zalezy od sektora zatrudnienia.

  Reply
 3. Meg

  A np Rzym czy Mediolan?
  Jak tam jest z pracą i kosztami życia?
  Mówimy i najtańszych kosztach jakie można ponieść- tani pokój, tanie jedzenie, etc.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *