Turyn: bogaty program artystyczno-kulturalny na letni sezon turystyczny

Wybierając się do stolicy Piemontu, mamy w planach zwiedzanie pałaców historycznych, Mole Antonelliana, słynnych już w całym kraju Museo Nazionale del Cinema, Museo Egizio, Museo dell’automobile, itd.  W tym roku Turyn jednak  przygotował szczególnie interesujące atrakcje artystyczno-kulturalne na nadchodzący sezon turystyczny. Poniżej kilka propozycji:

Najważniejszym wydarzeniem dla pielgrzymów z całego świata jest oczywiście wystawienie Całunu Turyńskiego w katedrze (czytaj więcej: Całun Turyński znów wystawiony dla pielgrzymów), który będzie można zobaczyć jeszcze do 24 czerwca br.

IMG_3521

 

Kolejki nie są długie (do katedry wchodzi jednorazowo do 250 osób) ale trzeba się wcześniej zarejestrować online, telefonicznie lub w Centro Prenotazionina Piazza Castello. Katedra jest otwarta dla pielgrzymów codziennie w godz. 7.30 – 19.30. wstęp bezpłatny. Nie można zamawiać oglądania Całunu w dniach 20, 21, 24 czerwca, ze względu na wizytę papieża Franciszka.

Przed Całunem można przystanąć do max. 5 minut w dni powszednie, a do 3 minut w dni świąteczne.

IMG_3522

 

 

Turyści i pielgrzymi mogą także obejrzeć nowootwartą wystawę zadedykowaną papieżowi Janowi Pawłowi II pt. „Nieśmiertelny”, zorganizowanej na podstawie książki Antonio Preziosi (wyd. Rai Eri) o tym samym tytule. Będzie można obejrzeć 40 przedmiotów należących do polskiego papieża, ponad 130 zdjęć, filmy dokumentalne, wysłuchać archiwalnych nagrań… Wystawa jest czynna do 2 sierpnia 2015, w Archivio di Stato (piazza Castello)

IMG_3537

 

 

Odwiedzając Turyn nie można pominąć niezwykle interesującej wystawy Tamary De Lempickiej w Palazzo Chiablese, czynnej jeszcze do 30 sierpnia 2015.

 

DSCN2423

 

Kolekcja obejmuje przegląd najwybitniejszych dzieł polskiej malarki, obrazów olejnych i szkiców. Jest to także podróż i eksploracja jej niezwykle bogatego i emocjonującego  życia artystycznego i prywatnego, kobiety – symbolu elegancji, nowoczesności i transgresji… Fascynująca wystawa.

DSCN2425
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *