Turyn: bogaty program artystyczno-kulturalny na letni sezon turystyczny

Wybierając się do stolicy Piemontu, mamy w planach zwiedzanie pałaców historycznych, Mole Antonelliana, słynnych już w całym kraju Museo Nazionale del Cinema, Museo Egizio, Museo dell’automobile, itd.  W tym roku Turyn jednak  przygotował szczególnie interesujące atrakcje artystyczno-kulturalne na nadchodzący sezon turystyczny. Poniżej kilka propozycji:

Najważniejszym wydarzeniem dla pielgrzymów z całego świata jest oczywiście wystawienie Całunu Turyńskiego w katedrze (czytaj więcej: Całun Turyński znów wystawiony dla pielgrzymów), który będzie można zobaczyć jeszcze do 24 czerwca br.

Kolejki nie są długie (do katedry wchodzi jednorazowo do 250 osób) ale trzeba się wcześniej zarejestrować online, telefonicznie lub w Centro Prenotazionina Piazza Castello. Katedra jest otwarta dla pielgrzymów codziennie w godz. 7.30 – 19.30. wstęp bezpłatny. Nie można zamawiać oglądania Całunu w dniach 20, 21, 24 czerwca, ze względu na wizytę papieża Franciszka.

Przed Całunem można przystanąć do max. 5 minut w dni powszednie, a do 3 minut w dni świąteczne.

Turyści i pielgrzymi mogą także obejrzeć nowootwartą wystawę zadedykowaną papieżowi Janowi Pawłowi II pt. „Nieśmiertelny”, zorganizowanej na podstawie książki Antonio Preziosi (wyd. Rai Eri) o tym samym tytule. Będzie można obejrzeć 40 przedmiotów należących do polskiego papieża, ponad 130 zdjęć, filmy dokumentalne, wysłuchać archiwalnych nagrań… Wystawa jest czynna do 2 sierpnia 2015, w Archivio di Stato (piazza Castello)

Odwiedzając Turyn nie można pominąć niezwykle interesującej wystawy Tamary De Lempickiej w Palazzo Chiablese, czynnej jeszcze do 30 sierpnia 2015.

Kolekcja obejmuje przegląd najwybitniejszych dzieł polskiej malarki, obrazów olejnych i szkiców. Jest to także podróż i eksploracja jej niezwykle bogatego i emocjonującego  życia artystycznego i prywatnego, kobiety – symbolu elegancji, nowoczesności i transgresji… Fascynująca wystawa.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *