Implanty zębowe – czy trzeba o nie dbać jak o własne zęby?

Od zawsze ludzkość zmagała się z problemami związanymi z uzębieniem. Różne mechaniczne uszkodzenia tj. ukruszenie czy złamanie zęba, pękanie szkliwa, czy silnie rozwinięta próchnica prowadząca do degradacji miazgi zębowej, są jednymi z najgorszych uszczerbków, które mogą dotyczyć naszego uśmiechu. Jednak już od dawna stomatologia świetnie radzi sobie z takimi przypadkami przez różnego rodzaju metody „naprawy” naszego naturalnego uzębienia, a od ponad 40 lat poprzez stosowanie implantów zębowych.

Implantem dentystycznym nazywa się rodzaj śruby, która ma za zadanie imitować korzeń zęba. Jest on wykonywany z tytanu, materiału obojętnego dla organizmu człowieka. Implantację przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym (lub jeśli to konieczne w znieczuleniu ogólnym). Implant zębowy osadzany jest w kości żuchwy lub szczęki (w zależności od ubytku) i stanowi filar dla zakładanej później np. korony, mostu czy protezy. Kliniki stomatologiczne wykorzystują różnego rodzaju implanty, które są sprawdzone i dobierane indywidualnie pod każdego pacjenta.

Jak powinno się dbać o implanty?

Przede wszystkim „należy unikać jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, w pierwszych dniach po zabiegu wszczepienia implantu”– twierdzi Rafał Pomianowski, lekarz stomatolog z kliniki stomatologicznej Clinident. Jednak co potem?

Implanty zębowe, tak jak i pozostałe sztuczne elementy w jamie ustnej są odporne na typowe problemy naturalnego uzębienia. Mimo to konieczne jest zadbanie o właściwą higienę elementów umieszczonych na implantach.

zeby

– Podstawowe nawyki higieniczne – implanty nie wymagają ponad podstawowych działań dotyczących higieny (regularne mycie, płukanie jamy ustnej itp.), jednak warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Zła higiena może bowiem prowadzić do stanu zapalnego wokół implantu (periimplantitis). Schorzenie to może powodować obniżenia się linii dziąsła, a nawet zanikania kości i odsłonięcia powierzchni implantu. Jeżeli zaniedbania będą długotrwałe, może dojść do permanentnego stanu zapalnego, czego konsekwencją może być nawet utrata implantu.

– Mycie zębów – dwukrotne mycie zębów w ciągu dnia (najlepiej rano i wieczorem) jest standardową procedurą higieniczną zarówno w przypadku naturalnego uzębienia, jak i posiadania implantów. O ile jednak ważne jest, aby w przypadku naszych naturalnych zębów nie myć ich bezpośrednio po posiłku (pasta z fluorem może wówczas utwardzić płytkę nazębną), o tyle w przypadku implantów nie jest to wymogiem koniecznym. Ważny jest przede wszystkim sposób szczotkowania oraz wybór szczoteczki. Niedługo po wykonanym zabiegu powinniśmy używać szczoteczki manualnej z miękkim włosiem. Natomiast gdy miejsce pooperacyjne w pełni się zagoi, najlepszym rozwiązaniem jest użycie szczoteczki elektrycznej, która dokładnie wyczyści implanty.

– Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych – nitkowanie przestrzeni pomiędzy zębami, zarówno naturalnymi jak i sztucznymi, jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ korona na implancie schodzi bardzo głęboko pod dziąsło. Stwarza to dodatkowe miejsce do zalegania resztek pokarmowych, które w połączeniu z florą bakteryjną jamy ustnej, mogą powodować niepożądane stany zapalne. Niezbędne jest więc ich nitkowanie przy użyciu nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie.

– Płukanie ust – płukanie jamy ustnej przy pomocy dostępnych na rynku płynów antyseptycznych, powinno stanowić wspomagające działanie higieniczne w przypadku posiadania implantów. Należy jednak pamiętać, że nie powinno ono zastępować standardowego szczotkowania. Płukania ust powinno się dokonywać raz dziennie.

– Stosowanie irygatora stomatologicznego – irygator jest to rodzaj pompy ze specjalną końcówką, która pozwala na płukanie przestrzeni międzyzębowych wodą pod ciśnieniem. Irygator jest więc zalecany osobom z implantami lub innymi protezami. Urządzenia tego rodzaju dostępne na rynku posiadają wymienne końcówki dzięki czemu jedno urządzenie może być używane przez różne osoby. Należy zwrócić uwagę, iż irygator nie powinien stanowić alternatywy dla nitki dentystycznej, może być jedynie doskonałym uzupełnieniem nitkowania.

            Sposobów na utrzymanie higieny i dbanie o wszczepione implanty jest wiele i są one podobne jak w przypadku dbania o naturalne uzębienie. Implanty zębowe nie wymagają stosowania specjalnych zabiegów higienicznych, czy pielęgnacyjnych. Jednak wymaga się aby osoby posiadające implanty zębowe wykonywały zabiegi pielęgnacyjne z dużą starannością i systematycznością.

(Artykuł sponsorowany)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *