Nowy rok szkolny, razem z językiem polskim !

1 września, to ważna data dla wszystkich uczniów. Tego dnia, dzieci w polskich szkołach rozpoczynają naukę. To ważny moment zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Uczniowie w odświętnych strojach, ponownie spotkają się się z nauczycielami i kolegami z klasy, co z pewnością przyniesie wiele emocji.

Razem z dziećmi, uczącymi się w szkołach w Polsce, które zasiądą w szkolnych ławkach, 1 września, naukę rozpoczynają również polskie dzieci, przebywające z rodzicami poza granicami kraju. Jest to możliwe, dzięki realizacji polskiej szkoły w trybie tzw. nauczania domowego. W tym systemie, to rodzice przejmują rolę nauczyciela dla swojego dziecka. Nauka odbywa się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Po roku edukacji, uczeń przystępuje do egzaminów, które odbywają się w Polsce i kilku krajach za granicą. Całoroczną pracę i zdobytą wiedze, weryfikują nauczyciele w trakcie egzaminów. Po ich pomyślnym zaliczeniu, uczniowie otrzymują państwowe świadectwa – takie same, jak ich rówieśnicy, którzy już za kilka dni zabiorą swoje tornistry i powędrują do szkół.

Edukacja domowa budzi wiele emocji i wątpliwości, jednakże możliwość uczestnictwa w polskiej szkole na odległość, to świetne rozwiązanie dla osób przebywających na emigracji.
Przez Międzynarodowy Zespół Placówek Oświatowych, który tworzą szkoły z całej Polski, została stworzona Internetowa Platforma Edukacyjna – Libratus. Dzięki wykorzystaniu Internetu dzieci mają możliwość uczestnictwa w polskich lekcjach on-line tzw. Webinariach, a rodzice otrzymują materiały, które pomagają im spełniać role nauczyciela. Scenariusze lekcyjne i multimedialne materiały zostały przygotowane przez doświadczonych nauczycieli- specjalistów w zakresie nauczania domowego.

Libratus

Jeżeli dzieci uczestniczyły w Webinariach oraz faktycznie pracowały samodzielnie w domu, to w większości przypadków, ich umiejętności i wiedzę, można określić jako równoważną z tymi, które uczęszczały do szkoły. Obowiązuje je ta sama podstawa programowa, a testy sprawdzające wiedzę i umiejętności są zgodne z testami pisanymi przez naszych uczniów.”– mówi Pani Dyrektor Marta Czauderna ze Szkoły Podstawowej nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej, która wśród swoich uczniów ma także emigrantów.

Wśród Polonii na całym świecie, nauka w domu nie jest nowością, jednakże nadal wielu rodziców nie wie o tej możliwości. Częstą motywacją rodziców do nauki w polskich szkołach, oprócz troski o kształtowanie postaw obywatelskich, jest myśl o powrocie do kraju i zniwelowanie zaistniałej różnicy programowej. Czynny udział w polskiej edukacji pomaga dziecku odpowiedzieć na pytanie: „Kim jestem?”. Korzenie, język, tradycje, kultura, to tylko nieliczne z powodów, dla których warto zadbać o polską edukację dzieci. To pewnego rodzaju obowiązek, spoczywający na rodzicach i dziadkach, aby dbać o prawidłowy rozwój i kształtowanie tożsamości dziecka. Szczególnie, że nauka w tej Polskiej e-Szkole jest bezpłatna. Nadal bowiem, można zapisać dziecko. Szczegóły dotyczące tej inicjatywny znajdują się na stronie www.libratus.edu.pl .
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *