Pare dni temu byłam przez 3 dni pod Neapolem, a dlaczego?
Opowiem to tak:
GDZIE: Pozzuoli
KIEDY: 4-6 września 2015
KTO: Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech
Stowarzyszenie Instytut dla Polonii
Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria
Związek Polaków w Kalabrii
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Pod honorowym patronatem Ambasady RP w Rzymie
CO: WARSZTATY METODYCZNE w ramach
II REGIONALNEJ KONFERENCJI METODYCZNEJ NAUCZYCIELI POLONIJNYCH
Rozwój Oświaty Polonijnej we Włoszech
Po co uczyć?
Czego uczyć?
Jak uczyć w szkołach polonijnych?
W listopadzie 2014 roku została powołana do życia Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech. Prezesem i aktywnym członkiem jest pani Anna Smolińska, która wraz z wiceprezesem Stowarzyszenia Instytut dla Polonii panią Agnieszką Folcik, oraz Prezesem Zwiazku Polaków w Kalabrii panią Katarzyną Gralińską zorganizowały to spotkanie.
Dzięki tej nowej instytucji, nauczyciele ze szkół polonijnych we Włoszech mogli zgromadzić się i spotkać, jak i bezpośrednio porozmawiać z Ambasadorem RP w Rzymie Panem Tomaszem Orłowskim, jak i z Panią Konsul w Rzymie Ewą Mamaj.
Spędziliśmy cudowne 3 dni pod opieką organizatorów i wykładowców.
Pan Ambasador i Pani Konsul nazwijmy to „zagrzewali nas do pracy”. Zapewniali o wszelkiej pomocy i kładli nacisk na fakt, że oświata na obczyźnie dla Polaków jest bardzo ważna.
Pan Dariusz Bonisławski Wiceprezes SWP patronował, poinformowal o mozliwosciach wsparcia z ich strony, nadzorował przebieg zajęć i nagradzal na koniec konferencji wreczajac zasluzone dyplomy ukonczenia kursu.
W konferencji wzięła udział także wiceprezes Stowarzyszenia Instytut dla Polonii, pani Agnieszka Folcik.
Pani Marta Szutkowska Kiszkiel Prezes Macierzy Szkolnej w Irlandii przedstawiła nam swoje realia i pracę w irlandzkich szkołach polonijnych.
Pan Zdzisław Hofman, ekspert ODNSWP prowadził bardzo interesujące warsztaty połączone z konkretnymi ćwiczeniami bogacącymi każdego nauczyciela. Niezapomniane wrażenia.
Pani mgr Katarzyna Czyżycka opowiedziała nam jak słyszą dzieci dwujęzyczne, pokazala aktywne metody nauczania i opowiedziala o roli logorytmiki podczas zajec.
Pani mgr Danuta Stryjak nauczyła jak zorganizować się do lekcji.
Był to wyśmienity kurs dla nauczycieli w pigułce. Na dodatek mogli się oni wymienić swoimi doświadczeniami, opowiedzieć o ich szkole, pochwalić się sukcesami, przedstawić swoje trudności i uzyskać pomoc.
Było to wspaniałe spotkanie kobiet i mężczyzn tak silnie motywowanych niesieniem polskiej oświaty. Osób wykształconych, z bagażem swych doświadczeń emigranta, mieszkających na stałe we Włoszech, a znajdujących czas i środki na edukację i promowanie polskiej kultury.
Ogromne brawa dla organizatorów.
Korespondencja: Anna Traczewska
Blog: PLorIT
![]() |